Ініціативна група Староушицької ОТГ та координатори ВІ “Активна Громада” взялися за розвиток туристичного продукту!

У 2020 році регіональні команди ВІ “Активна Громада” продовжили працювати у напрямах просвіти населення та підвищення рівня участі громадян у вирішенні питань місцевого значення. Однак, цього разу задіяли новий формат співпраці, а саме, робота з об’єднаними територіальними громадами (ОТГ). Одним із успішних і практичних прикладів такої співпраці є взаємодія ВІ “Активна Громада” Хмельницького та Староушицької ОТГ у контексті активізації місцевої громади. Результатом такої взаємодії став проєкт “Легенди Пониззя”. 

Починалася співпраця зі Староушицькою ОТГ із проведення тренінгів: “Управління громадою” та “Бюджет участі”. Під час таких тренінгів учасники мають можливість не лише дізнатися про механізми функціонування громади, а й про методи впливу на прийняття рішень в громаді та контролю за витратами з бюджету. А також розповісти про свою громаду та ті проблеми, які б вони хотіли вирішити. Координатори, в свою чергу, допомагають знайти шляхи вирішення цих проблем. Крім тренінгів відбулося декілька зустрічей регіональних координаторів ВІ “Активна Громада” Юлії Мазур та Сергія Толстіхіна разом із громадою Староушицької ОТГ. Саме під час цих зустрічей Сергій та Юлія дізналися про туристичний потенціал громади та план розвитку в цьому напрямі. 

Бажання мешканців громади розвивати туризм задля збільшення спроможності громади поєдналося з компетенціями Юлії та Сергія в галузі розвитку територій та їхнім туристичним досвідом, а саме веломандрів країнами Європи. 

88144285_873813376404648_4827128896619020288_n

Учасники/ці тренінгу “Бюджет громади”, Староушицька ОТГ.

Отже, сама назва проєкту “Легенди Пониззя” спала на думку Сергію Толстіхіну, коли він велосипедом їхав у цю громаду (115 км.) проводити черговий тренінг. Головна мета проєкту – розробка туристичного продукту громади. Тобто, створення цілого комплексу зрозумілих для туристів послуг, необхідних для задоволення їхніх потреб під час подорожі. Наприклад, дана ОТГ за допомогою різних інструментів (мапи, буклети, сайт, соцмережі) дає відповідь на запитання туристів: що тут цікавого (що подивитися)? де можна поїсти та зупинитися на ніч? чим відома громада, чим тут можна займатися?

Особливістю даної ситуації є те, що на території Староушицької ОТГ знаходиться Бакота – дуже знана туристична дестинація (місце концентрації туристичних потоків). Тут розташовується велика кількість баз відпочинку, санаторіїв і приватних садиб, що спеціалізуються на прийомі відпочивальників, які приїжджають на Дністер. І хоча кількість відпочивальників досить велика, однак, громада не мала цілісної концепції розвитку туризму, не працювала системно над залученням туристів. Як наслідок, безпосередніх податків, наприклад, туристичного збору, сплачується надзвичайно мало. 

Юля

Юлія Мазур, координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Хмельницький.

– Зараз тут є бази відпочинку, садиби, дачі та декілька кафе. Однак, немає туристичних стендів, дуже погані дороги та не вистачає місць для ночівлі. Ми розробили та погодили туристичні стенди, вони вже виготовленні та за декілька тижнів будуть встановлені. Але ще однією проблемою є те, що туристи знають лише про Бакоту, а громада має інші цікаві місця: Лиса Гора, Партизанські печери, 400-літні криниці, панський маєток. Тут є виробники вина, сиру та трав’яних чаїв. Тому, ми працюємо не лише, щоб створити зручні умови для туристів, але й щоб розкрити потенціал громади, бо він дійсно величезний, – розповідає координаторка ВІ “Активна Громада” у Хмельницькому Юлія Мазур. 

В результаті проведених зустрічей та тренінгів було сформовано ініціативну групу з мешканців громади куди увійшли і підприємці, і працівники самоврядування, і школярі, і представниці ГО “Бакота”, і місцеві активісти. Сергій та Юлія є членами робочої групи та беруть безпосередню участь у розробці концепції і туристичного продукту для громади. Під час зустрічі ініціативної групи всі погодилися взяти за основу ідею Ірини Вишемірської і Наталі Бичок, яка полягала у розробці інформаційно-туристичної мапи та повноцінних туристичних маршрутів. Також було визначено подальші кроки діяльності та розподілено завдання. 

Наприклад, школярі, які спершу були просто учасниками тренінгів, під час формування ініціативної групи вирішили долучитися до її діяльності. Вони, разом із вчителями, побували в кожному куточку громади, який би міг зацікавити туристів, зробили опис цих місцин та фотографії. Саме їхні напрацювання щодо опису туристичних локацій стали основою для розробки мапи та інформаційно-туристичних стендів. 

школярі

Школярі Староушицької ОТГ на тренінгу “Управління громадою”.

– Наступна зустріч ініціативної групи відбудеться в середині березня, де буде проаналізовано результат виконання визначених завдань та напрацьовано подальші кроки. Варто відзначити, високий рівень задіяності селищної ради на чолі з головою Анатолієм Тимчуком. Представники селищної ради постійно долучаються до тренінгів та заходів, заохочують своїх громадян до співпраці. Голова селищної ради мотивує місцевих підприємців долучатися до проєкту та бере участь в робочих нарадах щодо розробки туристичного маршруту. Саме таким чином, коли є гармонійна співпраця місцевої влади, мешканців та експертів можна втілювати в життя масштабні проєкти, – розповідає координатор ВІ “Активна Громада” в Хмельницькому Сергій Толстіхін. 

Сергій Толстіхін розробив мапи та стенди, які будуть встановленні в місцях скупчення туристів. Триває робота над розробкою сайту, однак вже є сторінка в Facebook. Одна з місцевих учениць – Діана Костенюк, взяла на себе відповідальність за SMM напрям у проєкті. Вона готує контент план та розміщує інформацію в інтернеті. Також планується співпраця з сусідніми ОТГ, зокрема Китайгородською, для кращого поширення інформації. Запуск проєкту вже викликав чималу цікавість не лише серед місцевих мешканців, але й у ЗМІ. Було відзнято декілька сюжетів і опубліковано декілька статей. 

Проєкт був офіційно представлений в Хмельницькому, під час робочого семінару всіх ОТГ Хмельницької області. Також проєкт буде презентовано під час туристичної виставки в Києві, що відбудеться 25-27 березня 2020 року. 

87371114_3603201479751781_1493424166781583360_n

Туристична мапа Староушицької громади.

Координатори ВІ “Активна Громада” Юлія Мазур та Сергій Толстіхін визначили такі наступні кроки співпраці зі Староушицькою громадою:

  • проведення “тестового” заїду по маршруту, визначення треку маршруту, опрацювання слабких місць (наразі немає жодної велодоріжки);
  • проведення роботи з місцевими підприємцями та напрацювання плану екскурсій по ОТГ;
  • визначення цільових груп туристів і підлаштування екскурсійних програм під кожну з груп;
  • розробка і встановлення Green Points – пунктів відпочинку на зеленому маршруті;
  • проведення першого заїзду для місцевих активістів, остаточне тестування маршруту та екскурсій;
  • зйомка промоматеріалів та реклама проєкту;
  • запрошення цільових груп (дитячі шкільні екскурсії, вело- та мототуристи, сім’ї з сусідніх обласних центрів, іноземці); 
  • анкетування цільових груп.

Також визначилися з планами на 2021 рік. Запланували організувати триденні змагання та велофестиваль “BikeBakotaFest”. Трішки відкриємо секрет, 60 років тому, на Бакоті проводився велокрос і мешканці громади хочуть відродити цю традицію, а координатори ВІ “Активна Громада” їм у цьому допоможуть. 

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.