1997 р. створено Інститут Республіка, як суспільно-аналітичний центр. Засновником Інституту є правозахисник, класик свободи мирних зібрань Володимир Чемерис.
Експерти Інституту Республіка розробили проект Закону «Про статус столиці України – міста Києва», прийнятий ВР у 1997 р. Того ж року президент Л. Кучма застосував до цього закону вето.
1998 – 2000 рр. Сформульовано та запропоновано громадськості і владі ідею про необхідність зміни системи політичних, соціальних та економічних відносин в країні, необхідність переходу до парламентської республіки в Україні.
Інститут Республіка став одним з ідеологічних центрів нового демократичного руху в Україні та провідною правозахисною організацією країни.
2000-2001 рр. Інститут став базою для руху «Україна без Кучми», який був спрямований на відставку Президента України Леоніда Кучми. Акцію підтримали 24 політичні партії та громадські організації.
2001 р. Реалізовано правозахисний проект «Право проти зловживань владою» (захист громадянських прав молоді щодо вільного висловлення своїх поглядів та унеможливлення політичних репресій з боку влади).
З 2001 р. Інститут Республіка спеціалізується на праві громадян на мирні зібрання, як основному засобі відстоювати будь-які громадянські права. Розпочато систематичний моніторинг дотримання права на свободу зібрань. Впродовж декількох років Інститут опублікував низку видань, які стосувалися прав людини. Зокрема, «Маю право» – про права студентів, «Справа 9-го березня» – про перших політичних в’язнів у незалежній Україні.
2002 р. Реалізовано проект у межах Програми Freedom house “Партнерство за реформи в Україні”. Інститут Республіка став ініціатором створення першої в Україні Комісії з журналістської етики та загальнонаціональної журналістської організації – альтернативної Спілки журналістів України.
У 2003-му році Інститут випустив на екрани документальний фільм «Обличчя протесту» – про соціальні причини акції «Україна без Кучми». Переглянути… (відкриється у новому вікні).
Також з 2003 р. Інститут Республіка починає регулярно публікувати звіти про дотримання права на мирні зібрання в Україні.
У 2004-му році Інститут стає одною з організацій-засновниць Української Гельсинської спілки з прав людини.
2005-го Інститут разом з іншими правозахисними організаціями вперше від громадського сектору розробив проект закону України «Про свободу мирних зібрань», який був внесений до Верховної Ради депутатом В. Мусіякою. Але Закон не було прийнято.
У 2006 – 2013 рр. Інститут Республіка активно захищає в українських та міжнародних судах права громадян на мирні зібрання. Також через суди домагається відміни декількох місцевих «положень про проведення мітингів та демонстрацій», які не відповідали законодавству.
У 2010 році Інститут ініціював збір підписів під зверненням до Президента США Барака Обами з вимогою виплатити компенсацію родині загиблого2003 року в Іраку українського журналіста, телеоператора Reuters Тараса Процюка.
2011-го року за ініціативою Інституту Республіка було створено коаліцію громадських організацій – Всеукраїнську ініціативу «За мирний протест». Загалом було проведено близько 40 публічних заходів, зібрано понад 15 тис. підписів громадян під петицією до Президента і Верховної Ради про захист права намирні збори.
З 2005 по 2012 роки член правління Інституту Володимир Чемерис був уповноваженим Громадської ради МВС України з прав людини щодо свободи зібрань.
2012 р. було створене Всеукраїнське громадське об’єднання «Інститут Республіка».
2013 – 2014 рр. ЄВРОМАЙДАН
Експерти і активісти Інституту Республіка брали безпосередню участь у подіях Євромайдану:
- майже цілодобово відслідковували ситуацію по регіонах та надавали консультації, правову допомогу активістам. Більша частина координаторів Інституту Республіка брала участь у координаційних громадських радах майданів по Україні.
- об’єднували громадські рухи та організації на Майдані для об’єднання зусиль та координації дій. Результатом стало створення Громадської Ради Майдану.
- Проводили інформаційну та пропагандистську роботу розповідаючи правду про події на Євромайдані;
- Надавали правові консультації громадянам;
- Провели 11 тренінгів, 2 з’їзди Ініціативи «За мирний протест», 2 прес-конференції та стали спів організатором Форуму Євромайданів у Києві 1-2 лютого 2014 р.
В наслідок подій на Евромайдані, активісти Інституту в травні 2014 року створили власний інформаційний ресурс – друковане видання “Наші Вісті”.
2015 рік:
Розпочато Всеукраїнську ініциативу “Активна Громада”;
У партнерстві з Рухом “Чесно” реалізовано Всеукраїнську кампанію “Стеж за грошима”;
Розпочато проект “Моніторинг впровадження люстраційного законодавства в Україні”
Розпочато Всеукраїнську кампанію “Задай курс владі”.
2016 рік:
У партнерстві з Інститутом громадянського суспільства започатковано Всеукраїнську кампанію “Успішна Громада” зі сприяння реформі децентралізації в Україні.
З березня 2016 р. Інститут “Республіка” отримав членство та національне координаторство у європейській мережі громадських організацій та рухів, що працюють з громадами – ECON.