Кампанія націлена підвищити рівень участі громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні в Україні.
Цільова аудиторія: мери міст, молодь, громадяни, представники влади та місцевого самоврядування.
Тривалість продовженого проекту: 1 грудня 2017 року – 31 травня 2019 року (18 місяців)
В Україні завершується четвертий рік реформи місцевого самоврядування. Експерти на місцевому рівні оцінюють цю реформу як найбільш ефективну та успішну в Україні, але ще не до кінця завершену. Позитивна оцінка стала можливою завдяки тісній співпраці уряду, громадських організацій, органів місцевої влади та міжнародних донорів.
Дослідження NDI показує, що більше 84% громадяни України хочуть жити в демократичній країні та бути активними учасниками розвитку їх громад та країни в цілому. Проте те ж дослідження також показує, що люди не впевнені в бажанні місцевої влади почути їхню думку. 58% та 61% громадян думають, що місцевий депутат та міський голова відповідно не зважатимуть на їх думки.
Практика діяльності Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» протягом 3 років свідчить про те, що саме практичне залучення громадян до застосування інструментів участі, а також формування ініціативних груп для вирішення локальних проблем, піднімають рівень впевненості громадян у своїх силах.
Тому, ми продовжуємо виконувати поставлені завдання і маємо на меті:
- Сприяти побудові діалогу та налагодження співпраці між владою та громадою через запровадження публічних консультацій та формування пріоритетів розвитку міст.
- Заохотити мерів міст стати більш відкритими до громадян та звітувати перед населенням за допомогою онлайн-трансляції на ТБ і радіо.
- Підвищити мотивацію та впевненість у власних силах щодо впливу на прийняття рішень за допомогою діяльності мережі «Активної Громади» та міні-грантів інноваційного фонду.
Довідка. Кампанія реалізовується у 30 містах в частині організації публічних консультацій, серед яких 18 обласних центрів і 12 малих міст; в частині сприяння публічного звітування міських голів Інститут буде виконувати проект в 12 малих містах та в 1 обласному центрі.
Протягом 2015-2016 рр. метою кампанії було – сприяти співпраці влади та громади на розвиток міст та сіл України.
Координатори «Активної Громади» виконували наступні цілі:
- Формували програму від громади для місцевої влади
- Стимулювали політиків місцевого рівня виконувати програму від громади
- Здійснювали моніторинг та брали участь у реалізації програми, згуртовуючи навколо даних питань владу та громаду.
Проміжний результат кампанії станом на кінець 2016 року:
Детальніше про реалізацію Програми від громади за регіонами можна дізнатися за посиланням:
м. Вінниця, м. Добропілля (Донецька обл.), м. Ужгород, м. Богуслав (Київська обл.), м. Зіньків (Полтавська обл.), м. Тернопіль, м. Скадоськ (Херсонська обл.), м. Херсон, м. Черкаси.
Вимоги громад у межах програм:
- Зміна підходів до менеджменту органів місцевого самоврядування: запровадження бюджету участі, забезпечення елементів електронної демократії та електронного документообігу, дотримання стандартів ефективного врядування (нетерпимість до корупції, прозорість, фаховість, громадська участь), прийняття необхідних нормативно-правових актів місцевого рівня (статути, регламенти, положення), тощо;
- Вирішення питань інсфраструктури та комунального господарства: забезпечення екологічно чистого та енергоефективного середовища (розробка програм зеленої енергії, сортування та переробки сировини, розвиток велоінфраструктури, впровадження нових технологій для зменшення забруднення навколишньог середовища підприємствами).
- Реагування на виклики соціальної сфери: всебічна допомога учасникам АТО та переселенцям, розвиток новітніх систем освіти та культури, тощо.
Примітка. Перелік вимог програм визначався відповідно до місцевих особливостей. Кампанія «Задай курс владі» реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин (NDI).
Керівник: Олександра Скиба, заступник голови Інституту.