Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко у грудні 2015 року підписав меморандум «Задай курс владі», що передбачав налагодження результативної співпраці громадян і органів місцевої влади. Документ був розроблений учасниками Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» та громадськими організаціями міста. Він містив діяльність по 5 напрямках:

  •         Місто сталого розвитку.
  •         Місто комфортне для велосипедистів.
  •         Прозоре та підзвітне місто громаді.
  •         Енергоефективне місто.
  •         Місто, яке працює для громади.

За дев’ять місяців є низка, як позитивних зрушень, так і пунктів для доопрацювання або ще подальшої кропіткої роботи. Тому узагальнення та оцінка результатів цієї співпраці націлені не лише на остаточне завершення виконання, а й на високий рівень підвищення ефективності. Чіткий аналіз меморандуму допоможе зосередитися на важливих недосліджених проблемах.

Отже, серед досягнень – виконання напрямку сталого розвитку.

У рамках цього пункту 24 червня 2016 року міським головою було створено комітет стратегічного планування міста, який займається розробкою стратегії розвитку Черкас. До його складу ввійшли депутати, посадовці міськради, представники бізнесу, громадського сектору та «Активної Громади». А вже 10 вересня 2016 р. відбудеться навчальний семінар для учасників комітету.

Серед пунктів, які були виконані частково, перелічуємо по напрямах:

1)  Місто комфортне для велосипедистів. Прийнята Програма розвитку велосипедної інфраструктури у м. Черкаси на 2016-2020 рр., але очевидних саме інфраструктурних змін щодо її виконання не зроблено.

2) Забезпечити он-лайн трансляцію та можливість електронного перегляду засідань міської ради, виконавчого комітету, постійних депутатських комісій міськради, тендерних комітетів, координаційних рад та інших органів, де розглядаються питання використання бюджетних коштів.

3) Забезпечити публікацію всіх договорів, кошторисів, актів виконаних робіт та іншої документації фінансової звітності, що стосується використання бюджетних коштів, у рубриці «Прозорі кошти» на сайті міськради.

4) Забезпечити прозорість використання коштів дошкільної, шкільної та позашкільної освіти, зокрема, приватних внесків через щоквартальне звітування про залучені та використані грошові ресурси адміністрацією цих закладів перед батьками з 2016 року. Висвітлювати бюджети на сайтах закладів та профільного департаменту.

5)   Запровадити програму «Електронна демократія», що забезпечить можливість громади впливати на розробку рішень владою.

6)   Забезпечити дотримання стандартів ефективного врядування (прозорість, відкритість та підзвітність).

7)   Забезпечити систему енергоменеджменту всіх комунальних закладів міста до 2017 року.

8)  Разом з громадою розробити та втілити план розвитку зон публічного простору. Створити належні умови для прогулянок та відпочинку, творчості та освіти, спілкування, дозвілля, занять спортом.

9) Забезпечити можливість участі громадян у прийнятті рішень органу місцевого самоврядування та консультації з громадськістю з важливих питань розвитку міста. Постійно.

10)  Щороку збільшувати суми громадського бюджету і довести його у 2018 року до 1% від загальної суми міського бюджету та провести голосування у всіх мікрорайонах міста.

Окремо хотілося б звернути увагу на позиції меморандуму, які  взагалі не були виконані, проте є досить важливими. А це:

  1.   Визначити пріоритетним показником розподілу бюджету розвитку принцип енергоефективності.
  2.   Підтримувати щороку впровадження альтернативних джерел енергії у діяльності комунальних установ.
  3.  Створення на базі колишньої тютюнової фабрики Ресурсного центру для громадських організацій.
  4.   Разом з громадою розробка та втілення плану розвитку зон публічного простору. Створення належних  умов для прогулянок та відпочинку, творчості та освіти, спілкування, дозвілля, занять спортом.
  5.   Розробити поетапний план та впровадити електронну демократію, надання е-послуг у всіх структурах органу місцевого самоврядування до жовтня 2017 року.
  6.   Впровадити електронний документообіг у всіх структурах органу місцевого самоврядування до жовтня 2017 року.

Цей меморандум був своєрідним тестом для депутатів та міського голови», – деталізує регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада», Сергій Слинько. –  Тестом, наскільки вони були готові працювати для громади. Тому ось такі здобутки маємо майже за рік плідної співпраці їх роботи. Віримо, що це лише початок і за рік зможемо бачити більш вагомі результати.