Через консенсус — до змін у Конституцію України щодо децентралізації!

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади триває з 2014 року. Наразі завершується етап добровільного об’єднання і відбувається перехід до наступного етапу. На розгляд Верховної Ради України було подано 2 законопроєкти про зміни до Конституції в частині децентралізації та обидва з них були відкликані.

Завершення реформи децентралізації на рівні громад є дуже важливим процесом для України, який сприятиме подальшому розвитку громад та стане запобіжником сепаратистським настроям. Передбачається, що місцеві вибори, які мають відбутися в жовтні 2020 року, пройдуть за новим однорідним адміністративно-територіальним устроєм, а для цього процес по внесенню змін до Конституції має бути завершений до липня 2020 року.

Щоб внесені зміни до Конституції України були якісними та відображали інтереси всіх українців було вирішено провести низку публічних консультацій щодо процесу завершення децентралізації та обговорити з усіма стейкхолдерами їх бачення ключових позицій стосовно цих змін.

конституція2

Учасники публічної консультації в місті Київ.

Публічні консультації відбулися в таких містах:

 • Херсон (28 лютого) – учасники з Херсонської, Одеської, Миколаївської областей;
 • Харків (29 лютого) – учасники з Харківської, Сумської, Полтавської областей;
 • Вінниця (2 березня) – учасники з Вінницької, Тернопільської, Хмельницької областей;
 • Київ (3 березня) – учасники з Київської, Житомирської, Чернігівської, Черкаської, Рівненської областей;
 • Львів (3 березня) – учасники з Львівської, Закарпатської та Волинської областей;
 • Дніпро (4 березня) – учасники з Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської областей;
 • Чернівці (4 березня) – учасники з Чернівецької та Івано-Франківської областей.

Від кожної області захід відвідало близько 50 осіб, серед яких були представники об’єднаних територіальних громад, сільські голови, депутати місцевого рівня, представники ОДА, РДА та громадського сектору.

Аналітики Інституту “Республіка” долучилися до публічних консультацій в таких містах, як Вінниця, Київ, Львів, Чернівці та Дніпро. А також, координатори ВІ “Активна Громада” активно залучали представників громадського сектору, науковців та експертів до процесу обговорення.

конституція3

Аналітики та фасилітатори, які працювали з учасниками публічної консультації у Вінниці.  

Перша частина публічної консультації стосувалася роз’яснення необхідності змін до Конституції в частині децентралізації, пояснення необхідності дотримання чітких термінів збору інформації, її опрацювання та прийняття цих змін. З вітальним словом під час консультацій виступали народні депутати, представники Асоціації міст України та представники місцевої влади того міста, яке приймало в себе гостей з інших областей.

У другій половині дня відбувалося безпосереднє обговорення питань учасниками. Представники від кожної області працювали в окремих залах, а після завершення роботи в групах презентували спільні напрацювання від своєї області. Під час безпосередньої роботи в групах вони працювали в форматі світового кафе або ж модерованої дискусії. Учасники мали можливість обрати пріоритетні, на думку своєї групи, питання та обговорити їх першочергово, а інші питання – під час загального обговорення.

Учасники публічних консультацій обговорили низку питань, серед яких:

 • права місцевого самоврядування та їх захист;
 • розділення повноважень між державою та ОМС;
 • фінансовий захист ОМС;
 • формат партнерства та взаємодії між державою та ОМС;
 • скільки рівнів місцевого самоврядування потрібно Україні та чому?;
 • система адміністративно-територіального устрою;
 • система місцевих органів виконавчої влади;
 • включення великих громад (міст обласного значення) до складу округів.

Конституція

Обговорення питань в групі під час публічної консультації в Чернівцях. 

Найдискусійніші обговорення учасників у всіх регіонах викликали такі питання:

 • гарантії прав органів місцевого самоврядування, які мають бути закріплені в Конституції України, але окремо деталізовані в галузевих законах та нормативно-правових актах;
 • чітке розмежування функцій між державними органами та ОМС, щоб не було дублювання повноважень;
 • фінансовий захист ОМС, учасники наголошували на фінансовому забезпеченні державою делегованих на місця функцій;
 • повноваження, термін дії, призначення/звільнення та підпорядкування префекта;
 • рівні місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою.

Під час обговорення учасники для аргументації своїх пропозицій зверталися до Європейської Хартії місцевого самоврядування та наголошували на необхідності приведення українського законодавства у відповідність до неї. Часто, дискусії переходили у вузько експертне обговорення з детальним розглядом прикладів організації місцевого самоврядування в країнах Європи (Польща, Франція). Учасники наголошували на тому, що зміни потрібно вносити не лише до Конституції, а й до законів. Наприклад, до закону “Про місцеве самоврядування”, до податкового кодексу та розробити законопроєкт “про префекта”.

Ми вдячні всім організаторам та учасникам за насиченні дискусії та фахові обговорення в кожному місті. Впевнені, що саме таким чином ми зможемо знайти спільні позиції та завершити процес децентралізації якнайкраще.

Важливо! На жаль, проведення крайньої запланованої публічної консультації, яка мала відбутися в Краматорську, 6 березня, переноситься на невизначений термін. Також, підсумкова зустріч делегатів з усіх областей, яка мала відбутися 10 березня, в Києві, переноситься орієнтовно на 16 або 17 березня (дата проведення заходу уточнюється). Стежте за новинами на нашому сайті або на спеціально створеній для інформування фейсбук сторінці. 

Примітка. Консультації проводяться за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України та Міністерства розвитку громад та територій України.