Мешканці Іршавської ОТГ дізналися, що таке бюджет громади та як на нього впливати.

Команда ВІ “Активна Громада” з початку нового року активно співпрацює з об’єднаними територіальними громадами по всій Україні. Координатори проводять ряд корисних тренінгів, що мають на меті підвищити рівень знань мешканців ОТГ. Серед таких тренінгів – “Управління в громаді”, “Контроль влади та участь громадян у прийнятті рішень” та “Бюджет громади”. Останній тренінг має неабиякий попит серед місцевого населення, адже дає змогу зрозуміти, що таке бюджет громади, як він наповнюється та як можна його контролювати.

27 лютого, відповіді саме на ці питання отримали більш ніж 20 активних мешканців Іршавської ОТГ, які бажають якісних змін у своїй громаді. І навіть жителі сусідніх населених пунктів (в тому числі депутати селищних рад) приєдналися до заходу. Показово, що більшість учасників хотіли дізнатися про інструменти впливу мешканців ОТГ на місцевий бюджет. Після обговорення деякі учасники, навіть, обрали інструменти, які готові застосовувати на практиці.

іршавськаотг

– Сьогодні ми розглянули не лише сам бюджет громади, але й шляхи контролю за витратами з бюджету. Однак, найголовніше, що ми сьогодні визначили декілька ідей, які б могли сприяти розвитку громади та зрозуміли, як за участі місцевих мешканців їх можна реалізувати. І цілком можливо, що саме завдяки учасникам цього тренінгу в ОТГ з’явиться кінотеатр, басейн, шкільний автобус чи сміттєпереробний завод, – розповідає Ганна Мелеганич, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Закарпаття.

Якісні зміни в громадах впроваджуються, якщо громадяни контролюють органи місцевого самоврядування, особливо, контролюють питання, що стосуються “грошей”. Комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Закарпаття Ганна Мелеганич розповіла учасникам про надходження до місцевого бюджету.

– власні кошти громади:

 • 1) податки (податок на тютюн та алкоголь, податок з зарплати, екологічний податок, податок на землю та нерухомість, податок з приватних підприємців);
 • 2) надходження (прибутки від комунальних підприємств, продаж і оренда землі, майна, гранти, проєкти, залучена допомога).

– кошти з державного бюджету:

 • субвенції;
 • дотації. 

Тренінг2-ОТГ-Бюджет-громади.pptx

Також учасники тренінгу дізналися, що фінансує громада, а що має фінансуватися з державних коштів. Наприклад, виплати на новонароджених діток та субсидії фінансуються з коштів державного бюджету, а от ЦНАПи, будинки культури, бібліотеки, парки, стадіони, дитячі садочки фінансуються з бюджету громади.

Учасники мали можливість не просто дізнатися нову для себе інформацію, але й подумати над шляхами наповнення місцевого бюджету. Для цього, тренерка розподілила учасників на три групи: одна з них працювала в ролі голови громади, інша – депутатів місцевої ради, остання – як місцеві жителі. Всі вони мали однакове завдання: придумати та прописати пошуки надходжень до бюджету виходячи зі своїх ролей та функцій. Після завершення вправи учасники розповіли про ініціативи, які б вони хотіли реалізувати, подумали над тим, як їх втілити в життя, що для цього потрібно та які можуть виникати труднощі. Як зауважила тренерка, було багато екологічних ініціатив, побудова сміттєпереробного заводу, спільні прибирання, висадки дерев.

іршава бюджет

Крім цього учасники дізналися, що громадяни можуть впливати на місцевий бюджет через: 

 • колективні звернення;
 • електронні петиції; 
 • зустрічі з місцевими депутатами; 
 • особистий прийом мера;
 • залучення ЗМІ;
 • створення органів самоорганізації населення;
 • залучення бюджетної комісії;
 • загальні збори громадян; 
 • зустрічі з народними депутатами. 

Дякуємо активним учасникам тренінгу, які надихнули регіональну команду ВІ “Активна Громада” Закарпаття та продемонстрували високий рівень зацікавленості та обізнаності в процесах місцевого самоврядування.

Інститут “Республіка” запрошує всіх охочих брати участь в наших заходах. Під час тренінгів, Клубів “Активної Громади”, інформаційних годин, форумів, дебатів ми всі маємо можливість дізнаватися більше, знайомитися та розвиватися разом. Долучайтеся!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.