20 лютого відбулася публічна консультація у форматі експертного обговорення щодо реформування пенсійної системи.

Відповідно до прийнятої Програми діяльності Кабінету Міністрів України кожне з Міністерств має декілька стратегічних цілей на реалізацію яких направлена їхня діяльність. Міністерство соціальної політики працює над Концепцією досягнення цілі “3.4”, яка має на меті вирішити проблему щодо матеріального забезпечення та гідних умов життя пенсіонерів. Однак, перед прийняттям Концепції представники міністерства презентували її проєкт та провели публічну консультацію у форматі експертного обговорення (20 лютого 2020 року).

За словами представників Міністерства соціальної політики України для переважної частини пенсіонерів пенсія є єдиним джерелом доходів для існування, а за умови маленького розміру пенсій, такі люди потребують підтримки. Відсутність інклюзивного середовища та доступних послуг не дає можливості людям похилого віку інтегруватися в соціум та вести повноцінне життя. Більшість майбутніх пенсіонерів також матимуть маленькі розміри пенсій. Адже переважна частина працюючого населення отримують офіційну заробітну плату не більше двох мінімальних заробітних плат (у 2019 році з 10,3 млн працюючих 53,8 %, у 2018 — 60,0%, у 2017 — 62,8 %). Наразі лише 5 % населення беруть участь в системі недержавного пенсійного забезпечення. Тому пенсійна реформа направлена не лише на підвищення рівня життя осіб, які вже отримують пенсію, але й на попередження проблеми низьких пенсій для майбутніх пенсіонерів. 

_DSC0472

Представляв проєкт Концепції щодо досягнення цілі “3.4.” керівник експертної групи з питань накопичувальної системи пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики Олександр Індило. Також під час заходу були присутніми радник Прем’єр-Міністра України Роман Кобець та перша заступниця Міністерки соціальної політики Ненюченко Наталія. Модератором заходу виступив національний координатор ВІ “Активна Громада” від Інституту “Республіка” Віталій Гліжинський.

До консультацій долучилося близько 50 осіб. Серед них були представники:

 • профільних міністерств;
 • депутати Верховної Ради України;
 • представницьких органів роботодавців;
 • громадських об’єднань та організацій;
 • всеукраїнських асоціацій та профспілки;
 • міжнародних інвесторів;
 • міжнародних донорських організацій.

_DSC0449

– Це перші консультації з Міністерством соціальної політики і ми щиро радіємо, що представники міністерств все більше розуміють їх важливість. Прийняття рішень повинні відбуватися лише після їх обговорення та узгодження з усіма стейкхолдерами. Концепція щодо досягнення цілі “3.4” є досить ґрунтовним документом. Я впевнений, що дане обговорення допоможе вдосконалити саму концепцію та зрозуміти найкращі шляхи її реалізації, – розповів Віталій Гліжинський.

На розгляд були винесені такі питання:

 • спрощення системи солідарного пенсійного страхування;
 • стимули для сплати єдиного соціального внеску;
 • створення умов для добровільного пенсійного накопичення;
 • забезпечення розвитку та державного нагляду за наданням соціальних послуг особам похилого віку.

_DSC0479

Учасники обговорили запропоновану політику Міністерства щодо досягнення цієї цілі та надали свої рекомендації та пропозиції. Наприклад, важливим моментом було уточнення категоріального апарату, який буде використовуватися у Концепції. Як зазначали самі учасники є дуже багато визначень: “люди похилого віку”, “люди пристарілого віку”, “люди поважного віку”, “люди пенсійного віку”. Серед пенсіонерів не всі є людьми похилого віку, тому використання цього поняття я емоційним.

Також присутні висловили вдячність щодо того, що Уряд готовий стати координатором між усіма сторонами, які будуть залучені до процесу реалізації цілі “3.4”. Щоб її реалізувати потрібна скоординована діяльність Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров’я України та органів місцевого самоврядування.

Наразі, всі запропоновані пропозиції та зауваження опрацьовуються аналітиками Інституту “Республіка” та готується комплексний звіт за результатами обговорення експертів.

Примітка. Консультація організована Міністерством соціальної політики України за сприяння GGF Managed Fund, Національного демократичного інституту NDI Ukraine і ВІ “Активна Громада” від Інституту “Республіка” та завдяки підтримці Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Фонду розвитку ефективного врядування.