У Харкові відбувся останній з чотирьох регіональних дебатних турнірів.

Україна пройшла складний шлях становлення, як держава, тому й не дивно, що залишається багато дискусійних питань стосовно української історії. Багато з цих питань створюють конфлікти у суспільстві та становлять особливу загрозу у передвиборчий період, адже активно використовуються політиками для мобілізації своїх виборців. Інститут “Республіка” запропонував молоді/студентам подискутувати стосовно історичної правди та її ролі у політичному дискурсі.

29 листопада 2019 р. на базі ХНУ імені В.Каразіна відбувся регіональний дебатний турнір “Роль історичної правди в політичному дискурсі”. Це четверті дебати, із серії 4 турнірів, які відбулися також в Ужгороді, Кропивницькому та Запоріжжі.

Участь у дебатах взяло 14 команд, кожна з яких складалася з трьох учасників. Команди формувалися зі студентів першого та другого курсу, які навчаються на різних факультетах та спеціальностях. Участь у дебатах взяли студенти з ХНУ імені В. Н. Каразіна, Національного юридичного університету імені Я. Мудрого та Харківського національного автомобільно-дорожнього університету. Загалом, до дебатів було залучено 42 учасники, 21 суддя та 7 таймкіперів.

дебати харків 7

Учасники/ці дебатного турніру у Харкові.

– Підготовка до проведення турніру проходила дуже активно. У нас не було проблем з пошуком учасників, охочих взяти участь у заході було достатньо. Сама гра це теж показала, адже команди були дуже сильними та злагодженими. Приємно також, що участь взяли студенти різних університетів та різних спеціальностей. Історична правда повинна бути важливою для всіх, не лише для істориків, які постійно досліджують це питання. Особливо важливо, щоб молодь вміла шукати відповіді, аналізувати інформацію, аргументувати свою думку та переконувати одне одного. Дебати саме на це й направлені, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у місті Харків Андрій Руденко.

Дебати у всіх чотирьох містах відбулися у форматі Карла Попера, відповідно до якого команди-учасниці досліджували три запропоновані теми та готувалися і захищати їх, і в той же час, заперечувати. Справа в тому, що про свою роль (сторони заперечення або сторони ствердження) вони дізналися вже після початку турніру шляхом жеребкування.

Офіційне відкриття дебатів почалося з вітальних виступів виконавчої директорки Інституту “Республіка” Олександри Гліжинської та представниці Національного Демократичного Інституту – Тетяни Карась. Вони обидві зазначили, що дебати, вміння дискутувати, знаходити правду та відстоювати її є надзвичайно важливими для українського суспільства. Особливо, це відчувається в умовах гібридної війни з Росією.

75492480_1186295281759543_1852619067794391040_n

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”. 

– Я знаю про користь дебатів не зі слів інших людей, а з власного досвіду. Моє знайомство з ними відбулося під час навчання у школі. Вміння та навички, які я здобула будучи дебатеркою допомагали мені і під час навчання у ВУЗі, і під час роботи та й навіть щодня. Я була присутньою на усіх чотирьох регіональних дебатних турнірах, була суддею у фінальних раундах. Тому, мені вже дуже хочеться побачити фінальну гру. Усі учасники дуже сильні та налаштовані отримати перемогу. Я впевнена, що під час Національного дебатного турніру, 9 грудня, у Києві зійдуться дуже гідні суперники. Бажаю їм успіху, – розповідає Олександра Гліжинська.

Після привітальних виступів організаторів почалося найцікавіше – жеребкування! Команди дізналися, хто з ким буде дебатувати та на яку тему. В результаті, у першому та другому раундах учасники дискутували стосовно:

  • Нюрнгберський трибунал необхідний для комуністичних злочинів;
  • Чекістів потрібно реабілітувати, як жертв політичних репресій.

А на фінал залишилася тема про те, чи є Україна правонаступницею СРСР чи ні?

79078891_1135851970139150_4712115938789425152_n

Таймкіпер дубатного турніру у Харкові.

Під час дебатів учасники всіляко намагалися підтвердити або ж спростувати дані твердження. Вони використовували усі можливі аргументи для цього. Наводили приклади юридичних документів, згадували історичні умови в яких відбувалися події (злочини чеківстів та комуністів), зверталися до непорушності прав людини та до моралі, до вищих цінностей.

Говорячи про чекістів команди ствердження вказували, що ці люди змушені були діяти в тоталітарній системі та виконувати вказівки керівництва. Вони не за власним бажанням здійснювали злочини, а навпаки, боячись за своє життя та зазнаючи утисків від режиму. Команди заперечення на противагу цьому наводили приклади та факти того, що більшість чекістів не просто виконували вказівки керівництва, але й чинили злочини проти людяності. Вони не просто виконували накази, але й самовільно відбирали майно у своїх жертв, не просто вбивали, але й катували їх.

дебати харків5

Гравці дебатного турніру у Харкові. 

Дискусії стосовно необхідності Нюрнгберського трибуналу теж були достатньо палкими. Команди заперечення будували свою стратегію на думці, що Нюрнбернг для комуністів не є актуальним, адже більшість з них вже немає в живих. Однак, сторона ствердження відстоювала думку про необхідність покарання їх навіть посмертно. Це стало б гарним прикладом для майбутніх поколінь та інших сучасних, недемократичних режимів.

Оцінюючи виступи команд, судді оцінювали учасників не лише за гарне знанням теми та наведені аргументи, але й за такими критеріями, як:

  • дотримання правил гри;
  • використання усього відведеного часу для виступу;
  • команда гра;
  • доповнення лінії інших гравців;
  • вміння знаходити неточності у виступі суперників і використовувати їх на свою користь.

дебати харків2

Судді дебатного турніру у Харкові. 

У фіналі зустрілися дві команди, які за оцінками суддів набрали найбільшу кількість балів. Обидві команди представляли Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Вони були рівними та гідними суперниками, однак, на думку суддів гравці команди “Makivealisti, arroganti” більш вдало поєднали і командну гру, і знання теми, і артистизм, і стали переможцями! Саме ця команда буде представляти місто Харків на Національному дебатному турнірі, який відбудеться 9 грудня у Києві.

Після визначення переможців представники усіх команд отримали сертифікати участі та солодкі подарунки. “Подяки” отримали також і всі волонтери, які погодилися взяти участь у дебатах у ролі судді або ж таймкіпера.

дебати харків 6

Команди фіналісти дебатного турніру у Харкові. 

Дякуємо усім хто так чи інакше долучилися до організації та проведення чотирьох регіональних дебатних турнірів. Команда Інституту “Республіка” з нетерпінням чекає Національного дебатного турніру у Києві. Усі команди сильні, активні та серйозно готуються до фіналу. І ми впевнені, що Національний турнір буде яскравим та незабутнім.

Дебати націлені на підвищення свідомості та політичної просвіти молоді, протидію дезінформації в питаннях, що стосуються історичної пам’яті. Вони допомагають створити простір для дискусій молоді про історичні події, сприяють розвитку потенціалу та творчих здібностей учасників.

Примітка. Дебатні турніри на тему “Історична правда та її роль у політичному дискурсі” організовуються Інститутом “Республіка” та Центром Досліджень Визвольного Руху за підтримки Національного Демократичного Інституту.