Близько 40 учасників дискутували щодо виборчого кодексу, антикорупційної реформи та державного фінансування партій під час Марафону в Тернополі.

Панельну дискусію щодо впровадження політичних реформ в Україні представляли народний депутат Ганна Гопко, голова фракції «Об’єднання Самопоміч» у Тернопільській облраді Віталій Фидрин, голова Тернопільського первинного осередку «Сила людей» Ігор Турський, голова Коаліції ГО «Центр реформ» Василь Томчишин та представники Інституту «Республіка» Віталій Гліжинський і Юлія Янчинська.

Тернопіль АГ марафон

За словами Ганни Гопко, основний плюс у сфері реформування є те, що в країні з’явилися правоохоронні антикорупційні органи.

– Ми маємо певні здобутки. Проте виникає питання, як ці результати захистити і як паралельно проводити антикорупційні заходи. Наприклад, як за рішенням суду надати дозвіл НАБУ на прослуховування, тому що сьогодні воно залежать від СБУ, що впливає на ефективність роботи бюро. Інше реформа знаходиться у політичній площині, зокрема, виборча. А також можливість державного фінансування партій. Їх звіти про майно, доходи та витрати, – каже Ганна Гопко.

АГ Тернополя Марафон

Щодо державного фінансування партій думки спікерів розходяться. Одні фахівці вважають, що це стало поштовхом для розвитку незалежних політичних сил. Інші – що це викачування коштів з кишень українців.

– Держфінансування дозволило партіям, таким як «Самопоміч», встояти, і сьогодні стати учасниками виборчого процесу на різних рівнях. Це крок вперед для підтримки партій, які не мають олігархічного фінансування, тобто власника. Вони є вільними у прийнятті рішень, а не реалізовують чужу волю, – зазначив Віталій Фидрин.

Натомість представник «Сили людей» Ігор Турський зауважив, що державне фінансування партій на руку лише олігархам, які утримують партії.

– На жаль, в Україні майже немає цілком незалежних партій. Більшість з них мають конкретних власників, які лобіюють їхні інтереси. Завдяки державному фінансування, а це кошти платників податків. Ми знімаємо фінансове навантаження з тих, хто фінансує партії, – каже Ігор Турський.

Тернопіль АГ Марафон з

Після дискусії відбулася робота в групах за форматом Волта Діснея щодо розробки бачення та плану дій впровадження політичних реформ на місцях.

У результаті місцевих та регіональних марафонів, що відбудуться в 30 українських містах в усіх регіонах України, Інститут «Республіка» сформує дорожню карту впровадження реформ як на місцевому, так і національному рівнях. Естафету марафонів Тернопіль передав Львову.

АГ Тернопіль Марафон

Марафони проходитимуть в межах проекту «Активна Громада: право вибору», що впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).