ВІ “Активна Громада” починаючи з 2015 року працює над посиленням участі громадян у прийнятті рішень щодо активізації громадян та впровадження важливих для суспільства реформ. Так, з 2017 року, за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку, ми працюємо над кампанією “Активна Громада: право вибору”.
Кампанія «Активна Громада: право вибору» реалізується Інститутом «Республіка» та має на меті підвищити системний вплив громадян на політичні процеси в Україні через збільшення рівня участі громадян у прийнятті рішень та довіри громадян до політиків та влади.
Кампанія «Активна Громада: право вибору» націлена:
- підвищити позитивний імідж громадянської та політичної активності серед громадян за допомогою інформаційної кампанії щодо поінформованості громадян про політичні реформи та участь громадян у прийнятті рішень;
- підняти показники рівня самоорганізації громадян для вирішення проблем у громадах через формування ініціативних груп та надання їм менторської допомоги;
- об’єднати громадські організації на національному та локальному рівні для підвищення залучення громадян до прийняття рішень, сформувавши всеукраїнську платформу задля залучення громадян до прийняття рішень;
- покращити якість діалогу між громадянами, політиками та владою щодо змін в громаді та політичних реформ, завдяки залученню громадян до моніторингу виборних осіб (депутатів та міських голів) на предмет звітності, моніторингу якості комунікації політичних партій з громадянами, публічними обговоренням політичних реформ із залученням громадян та представників політичних партій, виборних осіб.
Наразі проєкт впроваджується у 30 містах України.
Трохи бекграунду: які результати проєкту «Право вибору» за 2021 рік?
У 2021 році «Активна Громада» працювала у 29-ти громадах в рамках проєкту «Право Вибору» і за цей час загалом координатори мережі провели 2027 найрізноманітніших активностей, що охопили понад 36 тис. громадян. З них майже 7500 склала молодь.
Традиційно найактивнішими були жінки – понад 21 тис. 600 осіб.
Упродовж 2021 року координатори провели:
- 90 акцій офлайн;
- 1015 інфогодин онлайн;
- 300 засідань Клубів Активної Громади онлайн та офлайн;
- 34 дебатних турніри онлайн;
- 20 онлайн-тренінгів;
- 19 публічних консультацій;
- 102 зустрічі з ініціативними групами онлайн та офлайн;
- 73 зустрічі з представниками влади онлайн, офлайн та у телефонному режимі.
Також впродовж 2021 року було проведено ряд активностей, які незмінно привертають увагу громадськості та підвищують її залученість. Це: акції, флешмоби та челенджі. Загалом упродовж 2021 року координатори провели 90 таких заходів.
Окрім того, впродовж 2021 року було проведено регіональні публічні обговорення, що засвідчили свою ефективність, як інструмент залучення жителів громад до аналізу актуальних тем. Обговорення проходили в онлайн-режимі. Теми, які ставали предметом обговорення, – «Фінансування місцевих референдумів», «Місцеві референдуми: пошук ефективного механізму народовладдя для України», «Адміністрування проведення місцевих референдумів: ЦВК, ТВК, дільничні комісії з референдуму. Інформування та агітація» та інші. Також відбулися серії ПК по законопроєктах “Про місцевий референдум“, “Політичні партії” та “Внесення змін до Конституції“.
Також минулоріч відбувся Національний дебатний турнір з політичних реформ. Вже 5 років поспіль ВІ «Активна Громада» заохочує старшокласників та студентів брати участь у такому заході. Попередньо дебати пройшли у регіонах, а їх переможці уже представляли себе на національному рівні.
Клуби Активної Громади стали тим майданчиком, де з громадянами говорять про політику, її прояви та процеси у ній простою і доступною мовою. Для цього координатори залучають профільних фахівців та експертів. Головна мета – політична просвіта населення. З метою більш ґрунтовного інформування громадян та надання знань для використання інструментів громадської участі, координатори цьогоріч провели 300 засідань Клубу Активної Громади. Участь у них узяло понад 5 тис. осіб.
Ініціативні групи – рушійна сила будь-якої громади. Але для того, аби такі утворювалися, необхідно проводити роз’яснювальну роботу з людьми, розповідати, які інструменти існують для оптимізації роботи ініціативних груп та досягнення ними результатів. З метою формування ініціатив громадян та їх підтримки координатори системно надають консультації громадянам та ініціативним групам. Загалом за рік відбулося понад 100 зустрічей з ініціативними групами. Їх орієнтованість на результат дала свої плоди – історії успіху у різних регіонах країни.
Координатори мережі упродовж року продовжували зустрічатися із представниками органів місцевого самоврядування, обговорювали важливі для громад питання, домовлялися про участь у соціально важливих заходах, спільно працювали над темами для Публічних консультацій. Ця діяльність була спрямована на те, аби показати, який результат може дати синергія влади і громади. Загалом відбулося більше 70 таких зустрічей. Таким чином, представників влади залучали до тренінгів, до підготовки та участі у Публічних консультаціях, ярмарках громадських ініціатив.
Ми й надалі продовжуємо свою діяльність в рамках проєкту і впевнені, що ці півроку стануть ще успішнішими, а тематичних заходів буде ще більше!
Довідка. Проєкт “Активна Громада: право вибору” підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.
Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.