Вже 5 років поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. 

Цьогоріч Національний дебатний турнір відбувся у 21 травня 2021 року за форматом Британські парламентські дебати на платформі ZOOM за участі школярів та студентів-переможців регіональних дебатних турнірів з усіх куточків України.

Про формат “Британський парламентарій”

Цей формат був сформований на початку ХХ століття в Великобританії, завдяки підтримці університетів Оксфорду та Кембриджу. Сьогодні він є офіційним форматом проведення Всесвітнього чемпіонату з парламентських дебатів в якому беруть участь більш ніж 300 команд з усього світу. Ці команди представляють коледжі та університети, а сам формат звикли вважати студентським.   

Правила гри:

  1. Учасників розподіляють на дві палати парламенту: Уряд та Опозицію. Грають 4 команди: перший Уряд – перша Опозиція; другий Уряд – друга Опозиція. В кожній команді по 2 гравців. До складу першого Уряду та Опозиції входять: Прем’єр-Міністр та його заступник, Лідер опозиції та його заступник. До складу другого Уряду та другої Опозиції – член та секретар Уряду і член та секретар Опозиції. 
  2. Уряд повинен запропонувати законопроєкт на тему дебатів та переконати суддю, що його варто прийняти. Опозиція – аргументувати не доцільність прийняття такого законопроєкту. 
  3. Кожному гравцю надається 5 хвилин на виступ. Після кожного виступу представників з Уряду виступ переймає представник із Опозиції. 
  4. Під час промови учасника гравець з протилежної команди може поставити запитання на яке відводиться не більше 15 секунд. Перша і 5 хвилина промови – “захищені”. Це означає, що спікеру в цей час не можна ставити запитання. 

Під час турніру відбулися змагання команд у двох раундах та фіналі.

Тож, у першому раунді учасники дебатували на тему: “Парламент має ухвалити закон “Про місцевий референдум”. 

Тема другого раунду: “Парламент має запровадити систематичну практику публічних консультацій, ухваливши відповідний закон”. 

У фіналі команди відстоювали позицію “за” і “проти” на тему: “Парламент має реформувати політичні партії, ухваливши новий закон”. 

У фінал вийшли команди: 

Студенти: команда “Розумашки”, “Соціологині”, “Свідки інтеграції” та “Партія гумористів та диктаторів”. 

Школярі: “Фемініда”, Дискусійний клуб “Сонечко”, “Патріоти” та “Інакодумці”.

Перемогу у Національному дебатному турнірі, у віковій категорії “Студенти”, здобула команда “Розумашки”.

Друге місце посіла команда “Свідки інтеграції”. 

Третє місце – у команди “Соціологині”.

Четверте місцеПартія “Гумористів та диктаторів”.

У віковій категорії “Школярі” перемогу отримала команда “Фемініда”.

Друге місце посіли команди “Патріоти” та “Інакодумці”.

Третє місце – у команди Дискусійний клуб “Сонечко”.

Також учасники отримали нагороди у номінації: “Найкращі спікери”:

серед студентів: Марія Футич та Віра Мойсюк.

серед школярів: Ярослав Новицький та Софія Мащенко.

Детальніше про переможців

Команда студентів “Розумашки”: Дар’я Гросул та Анастасія Слободяник.

Дар’я Гросул навчається на юридичному факультеті, 2 курс, спеціальність міжнародне право, в Хмельницькому університеті управління та права ім. Леоніда Юзькова. 

“Проактивна громадянка, волонтерка та активістка. Завжди долучаюся до крутих ініціатив і пробую себе. Я засновниця та ведуча невеличкого подкасту ProDivChat. Можливо, саме це і допомагає мені розвивати свої ораторські навички”, – розповідає про себе дівчина.

Анастасія Слободяник вивчає міжнародне право на юридичному факультеті Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова.

“Окрім юриспруденції, я надзвичайно захоплююсь читанням та хореографією. Оскільки хореографія одночасно має відношення і до мистецтва, і, зокрема, до спорту, можу сказати, що саме завдяки їй мені вдалося розвинути в собі цілеспрямованість, дисципліну, наполегливість та інші корисні риси, які допомагають мені у житті, і, зокрема, у дебатерстві. Нещодавно відбулися четверті дебати у моєму житті, і хочу сказати, що з кожним разом я відчувала себе більш впевненою, ніж минулого. Дебати – це не просто про обмін думками стосовно певної теми, це про виховування в собі важливих для життя навичок”, – ділиться своїми думками дівчина.

Команда школярів “Фемініда”: Таісія Вівдич та Аліса Бондаренко.

Таісії Вівдич 16 років, дівчина родом із м. Краматорськ.

“У дебатних турнірах беру участь вже близько року, і можу сказати, що цей рік став для мене роком кардинальних змін.  Окрім дебатів, займаюся громадською активністю та акторською майстерністю”, – розповідає Таісія.

Алісі Бондаренко 17 років, вона теж з м. Краматорськ.

“Вже 3-й рік я є частиною дебатного руху нашої країни. Окрім спікерської майстерності, подобається займатись музикою й візуалізаціями, в подальшому житті бачу себе в продюсерській сфері”, – ділиться своїми планами на майбутнє дівчина.

Усі учасники Національного дебатного турніру показали високий рівень знань та проявили себе, як професійні оратори. 

Ієн Т. Вудворд, директор-резидент Національного демократичного інституту (НДІ) в Україні поділився своїм досвідом участі в дебатах та розповів, як дебати вплинули на його життя. 

“Я радий бути тут. Це надзвичайно важливо для мене – бути присутнім на цьому заході. Протягом багатьох років ми співпрацюємо з Інститутом “Республіка”. Дебати – це крутий інструмент. Я підтримую вас у вашому бажанні змінювати суспільство на краще. Сьогодні ми маємо студенті в і школярів з усієї країни. Багато років тому, 16-17 років тому, я вперше дебатував. Я навчався в школі, брав участь у дебатах. У нас це був обов’язковий процес. Найважливіше під час дебатів – ми вчимося формувати думку, шукати факти, аби дізнатися більше про те, що важливо для суспільства. Я обожнюю аргументацію, дебати, критичне мислення. Демократія – це не подарунок. Демократія – це те, що залежить від ваших зусиль. Все, що ви робити сьогодні – це є демократія. Українське майбутнє – це демократичне майбутнє. Це цілий процес. Демократія – настільки ж смачна і солодка, як і морозиво. Тому варто за неї боротися. Пандемія – це не дуже весело. Але добре, що є такі технології й ми можемо проводити такі заходи в Зумі. Хай щастить”, – зазначив Ієн. 

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, співзасновниця ВІ “Активна Громада” зазначила, що 5-й Національний дебатний турнір – це спільна перемога.

“Це наша спільна перемога – вже 5-й Національний дебатний турнір! Я дякую нашому основному партнеру, який щороку підтримує наші турніри – Національному Демократичному Інституту, дякую за підтримку Агентству США з Міжнародного Розвитку. Дякую Міжнародній фундації виборчих систем (IFES) в Україні та “Реанімаційному пакету реформ” за активне включення та допомогу у підготовці. Дякую Центру політико-правових реформ та Інститут політичної освіти за підготовку дебатерів. 

Для чого ми це робимо? Ми хочемо створити поле для дискусії щодо теми політичних реформ”, – зазначила Олександра. 

Також Олександра Гліжинська зазначила, що “сьогодні з нами 77 учасників, які долучилися до обговорення”. 

“І ще сотні молодих людей, які долучалися в регіонах. Бажаю всім успіху впевненості та насолоди від процесу. Я вірю і знаю, що ви вже маєте абсолютно все для того, щоб взяти те, за чим ви сюди прийшли. Ви вже всі є сьогодні переможцями, ви берете на себе відповідальність і розширюєте коло свободи в нашій країні. Ви готові брати на себе відповідальність за долю країни, в якій ви живете, оскільки ви зараз тут”, – додала Олександра. 

Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції розповів про те, як дебати вплинули на його професійне зростання.

“Ким би ви не мріяли стати в майбутньому, ви скрізь будете застосовувати навичку перемовин. Дебати допомагають цей навик розвивати. Ще в старшій школі я почав свій шлях в дебатах. Будь-яка робота потребуватиме когось переконувати. Тому дебати – це базовий інструмент. Наш центр проадвокував 40 законів за останні 7 років. Це хороший показник. ГО, яка системно працює, має не менший вплив, ніж опозиційна партія. В політичних комунікаціях правил взагалі немає. Результат – критерій ефективності. На жаль, в українській політиці, дебати не є інструментом. Особливо, це стосується публічних виступів. В якісній політиці, на Заході, дебати завжди є. Просто на початковому рівні вони не публічні. Сторони доходять згоди не публічно. А те, в чому вони не досягли згоди, виноситься в публічний простір. В Україні відсутній цей перший етап. Якби в Україні була ця культура дебатів, популістичних спічів було б набагато менше”, – розповів Шабунін.

За його словами, 4 тисячі доларів на рік середньостатистична українська родина віддає державі податками. 

“І ми зобов’язані вимагати від влади відповідної роботи. Платити гроші і не вимагати за це продукту – це неправильно. Тому важливо брати участь у суспільно-політичному житті, ходити на вибори, адекватно оцінювати політичних гравців, спостерігати за тим, що відбувається у політичному секторі. Виходячи з цього, робити свій політичний вибір. Ми живемо в світі, де все дуже пов’язано. Я бажаю всім учасникам освоїти навик переконання. Цей навик є дуже важливим. Ніщо не замінить людської комунікації і вміння переконувати. Чим ефективнішими ви будете в цій навичці, тим ви будете конкурентнішими на ринку праці і будете мати переваги над своїми однолітками”, – додав Віталій Шабунін.

Заступниця міністра молоді та спорту Марина Попатенко зазначила, що цьогоріч багато змін відбувається в частині молодіжної політики.

“Мені надзвичайно приємно бути тут. Цьогоріч багато змін відбувається в частині молодіжної політики. І важливо, щоб молоді люди активізувалися і включалися в суспільні процеси. Такий формат, як дебати, дуже цьому сприяє. Позавчора було підписано закон “Про засади молодіжної політики”. Статистика говорить про те, що лише 16% молоді готові активно включатися в життя країни і змінювати суспільство. Наша мета – максимально підвищити участь молодих людей у суспільно-політичних процесах. Мені дуже приємно, що сьогодні тут стільки команд, які готові змінювати нашу країну”, – розповіла пані Марина. 

Судді фіналу також прокоментували гру учасників. 

Вікторія Подгорна, народна депутатка України, суддя:

“Було б дуже круто, якби такий формат дебатів був впроваджений в українському парламенті. Дебати – це дуже крутий інструмент, це навички комунікації, аргументації. Я дуже вдячна організаторам, що ви підняли тему політичних реформ. Це питання реформи самого політичного процесу. Я вдячна вам за пропозиції до закону “Про політичні партії”. Ми абсолютно відкриті й раді будемо, якщо ви долучитесь до публічних обговорень цього законопроєкту. Я вдячна всім. Мені дуже сподобалися всі команди, я рада, що ц нас сьогодні зростає таке наступне покоління політиків”. 

Людмила Черненко, психологиня, бізнес-тренерка, суддя:

“Дякую за можливість бути частиною надзвичайного дійства. Наше покоління, трохи старше за мене, не мали можливості практикуватися в дебатах, вчитися аргументувати, відстоювати свою позицію. За тим, що ви демонструєте, стоїть великий прошарок роботи. Прийдешнє покоління може і вміє сказати. Ви звучали досить переконливо. Я бажаю вам продовжувати вдосконалювати ваші навички, тому що ваші слова мають цінність. І важливо вміти донести до слухачів донести цінність і зміст ваших слів. Радію тому, які ви”. 

Ірина Шмідт, директорка Comparus.ua, суддя

“Дуже багато фактів почула сьогодні, статистику. Для мене це дуже приємне. Дякую вам велике за це. Я не є експерт в законодавстві, в дебатах, але я протягом 20 років взаємодію з людьми і бачу, як люди можуть впливати, який вплив має комунікація. Важливо інтонаційно доносити аргументи правильно. На інтонацію, на вашу впевненість – це перше, на що звертають увагу ваші співрозмовники. Дуже чітко прослідковувались аргументи. Дякую, що більшість з вас підтримували командний формат. Команда має більшу силу, ніж, коли ви говорите: “Я так вважаю”. Думаю, що формат дебатів точно збагачує ваше життя. 

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, суддя:

“Для суддів дебати – це теж певний виклик. Чути й фіксувати те, що нам говорять, підходити неупереджено. У нас сьогодні ювілейні дебати. Те, як ви готувалися, виступали, дискутували, ваша професійність – мене це дуже потішило. Ви великі молодці! Видно було, що ви ознайомлювалися із законопроєктом. Я чула не тільки заперечення, а й альтернативу. Це дуже круто. Мені дуже сподобалося, що ви наводили дефініції. Ваші запитання – теж були глибокі й цікаві. Я була вражена аналітикою. Те, як сьогодні працювали аналітики, як підбивали підсумки – це було феєрично”. 

Учасники, судді, організатори та вболівальники також поділилися своїми враженнями від Національного дебатного турніру.Наталія Головач, суддя: 

Від себе хочу сказати, що приємно потішило дотримання формату дебатів. Дуже круто, коли ви настільки обізнані в тих реформах, які зараз відбуваються. Круто, коли ви розумієте їхню важливість. Все, що відбувається навколо нас – це все політика. І важливо бути в курсі. Дякую за те, що ви тут, дебатуєте і бажаю всім успіху”. 

Денис Денисенко, виконавчий директор РПР, суддя:

“Мені дуже сподобалося. Коли я вперше брав участь в дебатах, я зрозумів, що найголовніше – шукати правду, різні аргументи. Це збуджує мозок і приводить до думки, що ти можеш бути неправий. Це пошук правди, істини. Дуже дякую всім за гру”. 

Світлана Кошеленко, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” міста Черкаси, суддя: 

“В другому раунді гри студенти були надзвичайно активні. Вони правильно і зважено висловлювали свої думки. Видно, що кожен і кожна мають свою позицію, незалежно від того, яку роль їм випало грати. Гра була надзвичайно продуктивна. Це такий собі інтелектуальний струс мозку. Я надзвичайно вдячна всім за організацію заходу такого високого рівня”.

Микита Шаповалов, учасник Національного дебатного турніру:

“Дуже цікава гра. Гідні суперники. Попри пандемію, Zoom дає можливість дебатувати з будь-якого місця”.

Тарас Удовиченко, учасник Національного дебатного турніру: 

“Цього року саме школярів стало більше на турнірі й мені це дуже подобається. Також стало більше цікавих опонентів”.

Ярослав Новицький, учасник Національного дебатного турніру: 

“Я дуже дякую суддям за аналітику нашої гри. Всім учасникам. Всі позиції були дуже цікаві. Вийшло дуже цікаво”.

Максим Малишенко: учасник Національного дебатного турніру: 

“Це для нас досвід. Дякую!”. 

Валентина Пономаренко, координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Скадовськ (Херсонська область):

“Як координаторка і вболівальниця дякую школярам за інтерес до політичної культури, до особистого розвитку. Мирно, цікаво, організовано. Дякую всім за участь і організацію”.

Довідка. Захід відбувається в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”