Відкритий діалог громадськості щодо змін до Конституції.

Зміни до Конституції впливають на кожного з нас, бо стосується головного Закону країни, котрий регулює правила нашого життя. Однак, попри короткий термін підготовки законопроєктів виникають сумніви у доцільності змін. Для цього громадськість підготувалася та вирішила проводити обговорення.

26 листопада у Житомирі пройшов форум “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Під час форуму обговорили конституційні зміни, які 29 серпня 2019 року вніс Президент України до Верховної Ради. Йдеться про 7 законопроєктів внесення змін до Конституції, що стало приводом для активізації громадянського суспільства. Рішення про обговорення трансформувалося у серію публічних заходів. Це другий захід із серії форумів, де пройшли обговорення конституційних змін.

Перед форумом відбулася прес-конференція, де присутні Олександр Марусяк та Юлія Кириченко від Центру політико-правових реформ та Олександра Гліжинська з Інституту “Республіка” обговорили конституційні зміни, що пропонуються Президентом.

Олександра Гліжинська, виконавча директорка ВГО “Інститут “Республіка”, наголосила, що будь-які конституційні зміни повинні обов’язково обговорюватися із суспільством. На її думку, якщо Президент та Парламент не комунікують важливі законодавчі зміни з громадянами, вони ризикують втратити високий рівень довіри українців, який ще влітку становив понад 67%.

IMG_0008

Олександра Гліжинська, виконавча директорка ВГО “Інститут “Республіка” (на фото праворуч).

Після закінчення прес-конференції розпочалася основна частина заходу, що проходила у форматі обговорення-дискусії та групової роботи учасників заходу.

Олена Боцко від Національного Демократичного Інституту представила результати дослідження. Дослідження стосувалося довіри до інститутів влади, політичних партій та виклики для українців. Питання війни на Донбасі залишається у пріориті найголовніших проблем для українців, довіра до Президента Україна більше 76 %. Більшість українців довіряють Президенту у вирішенні проблем та впровадженні змін. Серед ставлення до політичних партій, то більше 34 % респондентів відзначають, що готові довірити свій голос партії, яка представляє людей, що приналежать до групи “людей як я”.

IMG_0543

Олена Боцко, Національний Демократичний Інститут.

В дискусії взяли участь:

– Вікторія Подгорна, народна депутатка України, партія “Слуга народу”;

– Вікторія Сюмар, народна депутатка України, партія “Європейська Солідарність”;

– Микола Янович, заступник голови Житомирської регіональної організації партії “Опозиційна Платформа – За Життя”;

– Олег Ніколайчук, заступник голови Житомирської обласної партійної організації ВО “Батьківщина”;

– Сергій Крамаренко, в.о. голови Житомирської обласної організації партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, депутат Житомирської обласної ради;

– Юлія Кириченко, Центр політико-правових реформ;

– Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик Центру політико-правових реформ;

– Назар Заболотний, аналітик Центр UA.IMG_0844

Спікери панельної дискусії.

IMG_0204

– Я не хочу сказати, що зміни які вносяться є ідеальними. Чесно, але я не голосувала за законопроєкт про скорочення депутатського корпусу. Йдеться про скорочення депутатів до 300. Нам потрібний перепис населення, щоб використати математичну формулу при розрахунку кількості депутатів. Якщо, умовно у нас 38 мільйонів населення і використати математичну формулу розрахунку – вийде 315 мандатів. Скорочувати потрібно, але потрібно фахово, – розповіла Вікторія Подгорна, народна депутатка України, партія “Слуга народу”.

Після обговорення-дискусії, учасники розбилися на групи та працювали в групах над покращенням законодавства, презентували власні напрацювання.

Представники панельних дискусій та учасники підсумували свої висновки: для змін до Конституції України необхідний спільний знаменник, бо складається враження про відсутність комплексного бачення конституційної реформи, брак професійних громадських та експертних обговорень. Варто змінювати Конституцію не за допомогою 7 різних законів щодо Конституції, а комплексно змінювати Конституції в разі потреби. Головне – розуміти подальший вплив змін, мислити стратегічно.

Нагадаємо, що у листопаді 2019 – лютому 2020 року відбудеться серія публічних форумів “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Третій форум відбудеться 2 грудня у Києві.

Більш детальніше за посиланням – https://bit.ly/2Qp0Isi

Примітка. Захід організував Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР), Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).