У ході проведення Національного форуму експерти Інституту «Республіка» представили результати дослідження бюджетів новоутворених об’єднаних територіальних громад. А також звернулися з Петицією до представників вищих органів влади щодо подальшого впровадження реформи місцевого самоврядування.

28 жовтня у Києві відбувся Національному форум: «Реформа місцевого самоврядування в Україні: стан та перспективи розвитку». Організаторами заходу стали представники Всеукраїнського громадського обєднання «Інститут Республіка» та Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада».

Участь у Форумі взяли представники профільних міністерств, народні депутати України, експерти, голови новостворених об’єднаних громад, представники органів місцевого самоврядування та місцевої влади, активісти з різних куточків України та ЗМІ – всього понад 110 осіб. Разом з присутніми спікерами громадськість обговорювала досягнення та наступні кроки реформи місцевого самоврядування у дискусійних панелях.

Зі вступним словом від організаторів виступив Голова Інституту «Республіка» – Володимир Чемерис. Він зазначив, що присутні на форумі учасники не нададуть конкретного рецепту щодо того, як саме проводити реформу місцевого самоврядування. Проте, громадськість — невідємна частина будь-якого процесу, що відбувається в країні, тому завжди потрібно враховувати думку людей.

14876302_1660157310962337_113841680_o

Перший блок «Досягнення реформи місцевого самоврядування» розпочала Олена Бойко, Голова підкомітету з питань органів самоорганізації населення, місцевих виборів та інших форм безпосередньої демократії Комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, народний депутат України. Під час свого виступу вона згадала момент «народження» самої реформи (2014 р.), який був надзвичайно важкий та необхідний. І на сьогодні реформа місцевого самоврядування вимагає від всіх інститутів амбіційної, цілеспрямованої та врівноваженої роботи.

Досягненням зазначеної реформи є прийняття ЗУ «Про добровільне обєднання громад», але в той же час складність полягає саме в імплементації цього закону. Наразі, у Верховній Раді України зареєстрована низка законопроектів, які мають спростити процедуру обєднання. І перед нами стоїть завдання — плідно працювати в межах повноважень і можливостей, щоб реформи з децентралізації стали запорукою успішного розвитку, – додала Олена Бойко.

У свою чергу Сергій Шаршов, Директор департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегрозвитку, будівництва та ЖКГ доповів, що зараз в ОТГ відбуваються вкрай важливі зміни, які давно ніхто не робив. Зокрема, проводиться електрифікація населених пунктів, відбувається ремонт доріг, закуповуються шкільні автобуси. Завдяки прийняттю ЗУ «Про добровільне обєднання громад», вдалося запровадити інститут старост і вже 320 осіб обрано старостами ОТГ:

Тим не менш, актуальним залишається питання щодо провадження реформи у секторальних галузях: освіта, медицина, соціальний захист, охорона здоровя. У концепції реалізації реформи це передбачено, і наше міністерство намагатиметься вирішити цю проблему, аби кожна сфера була максимально наближеною до громадян.

14881516_1660157284295673_2118558911_o

У першій панелі спікером виступив і один із авторів реформи місцевого самоврядування — Юрій Ганущак — Радник Міністра регрозвитку, будівництва та ЖКГ, член Конституційної комісії, директор Інституту розвитку територій. Він зробив широкий огляд законодавчої бази, яка існує на сьогодні, а також розповів про основні завдання, які мають бути виконані в рамках реалізації реформи: «Перше — створення великих районів (їх має бути не більше 100). Друге — введення контролю за актами органу місцевого самоврядування. І третє — впровадження секторальної реформи». Також Юрій Ганущак зауважив, що реформи з децентралізації — неминучі. І коли країна проходить через «точку неповернення», це вже успіх.

Думку про те, що населення бере безпосередню участь у процесі «децентралізації» висловив Іван Лукеря, керівник групи з децентралізації Реанімаційного пакету реформ. Під час промови він коротко розповів про пріоритети громад й зазначив, що спілкування з мешканцями дає повне розуміння того, що неможливо впровадити реформу без попереднього планування, розробки стратегії, оновлення та кардинальних змін.

Другу панель, яка була присвячена можливостям та викликам обєднаних громад, відкрив Володимир Міцук — Білозірський сільський голова (ОТГ, Черкаська обл.). Він поділився прикладом успішної обєднаної громади, яка розвивається і на сьогодні має власні досягнення. Також розвіяв страхи та міфи щодо наслідків утворення ОТГ і додав, що громадськість чекає на законодавчі зміни, які дадуть поштовх до подальшого розвитку.

14800211_1176401619093398_13905985_o

Про важливість проведення інформаційної кампанії та налагодження взаємного звязку між владою та населенням доповів під час виступу Сергій Слинько, регіональний координатор Центру розвитку місцевого самоврядування в Черкаські обл., експерт Інституту «Республіка». Він також зазначив, що досить багато негативної інформації та чуток щодо реформи поширюється в ЗМІ: «На жаль, позитивні повідомлення про успіхи та досягнення набагато повільніше доходять до людей. У звязку з цим, багато хто боїться об’єднуватися і рухатися вперед. Тому, надзвичайно важливим кроком у впровадженні будь-яких реформ є інформування населення».

Також не слід забувати й про можливості громадян у процесі «децентралізації». На цьому закцентував увагу мережевний координатор ВІ «Активна Громада» Віталій Гліжинський. За його словами, нині саме той період історії, коли відсиджуватися ні в якому разі не можна.«Кожен несе відповідальність за подальші зміни. Тому слід не забувати про інструменти участі громадян, а саме електронні петиції, місцеві ініціативи, громадські слухання та бюджет участі. За допомогою саме цих методів і способів можна впливати на владу та вимагати від її представників конкретних дій»,наголосив Віталій Гліжинський.

Одним з ключових на Форумів був виступ Олександри Скиби — заступника голови «Інституту Республіка». Вона представила результати дослідження бюджетів новоутворених ОТГ та порівняння їх фінансових можливостей у залежності від регіону.

Протягом серпня 2016 року Інститут надіслав інформаційні запити до 160 громад щодо порівняльної характеристики їх дохідної (власні доходи) і видаткової частин до об’єднання та після за 2015 та 2016 роки. У результаті ми отримали близько 80 відповідей, з яких для дослідження було обрано 37 громад. За результатами дослідження було виявлено наступні показники. У 2015 році громади забезпечували себе на 92% (показник – 0,92). У 2016 році, станом на 1 вересня показник покриття власними доходами сягнув 62% (0,62), а з урахуванням субвенцій представники об’єднаних громад показали навітьперевищення доходів над видатками на 5% (1,05). – зазначила Олександра. – Тенденція до зростання доходів 2016 року на противагу 2015-му становить 2,02 рази, що означає підвищення власних доходів громад вдвічі. Проте видаткова частина також зросла і становить по відношенню до 2015 року 2,99 – майже втричі. Регіональний аналіз показав, що найменше себе забезпечують громади на заході України – всього на 30% (0,30). Наступну сходинку зайняв південь країни – 56% (0,56), далі центр – 64% (0,64), не далеко піднялась північ – 66% (0,66) та лідером виявися в даному дослідженні схід України встановивши показник 0,99 покриття власними доходами витрат.

14876026_1660157254295676_1365862897_o

Також вона додала, що аби громади стали успішними і самодостатніми, попрацювати потрібно не лише органам місцевого самоврядування, місцевої влади та безпосередньо мешканцям громади, а й Верховній Раді України. Адже саме в Парламенті на сьогодні «зависла» низка законопроектів, які б додатково «розв’язали руки громадам» і дали змогу розвиватися швидше.

Гостем на Національному форумі була Юлія Федів — регіональний координатор проекту «Партнерство українських та німецьких міст», GIZ. Вона розповіла про досвід співпраці українських громад з німецькими та додала, що наразі, між країнами утворено 47 успішних партнерств.

У третьому блоці учасники форуму говорили про наступні кроки реформи місцевого самоврядування. Від імені народних обранців слово вдячності громадським активістам висловив Остап Єднак. Він також зауважив, що українці живуть у той час, коли потрібно використовувати всі можливості.

Зазначимо, що народний депутат підтримав ініціативу Інституту – звернення до Президента України, Верховної Ради України, представників політичних партій та профільних міністерств з Петицією щодо провадження реформи місцевого самоврядування в Україні. Усім присутнім зазначений документ представив Юрій Середа — юрист «Інституту Республіка».

14881665_1176403169093243_562999785_o

Петиція буде стимулювати депутатів та інших представників влади до того, аби приймалися конкретні рішення задля повноцінного впровадження реформи. Адже нам усім важливо, аби ця реформа відбулася як така, а не стала черговою відміткою на папері, – підкреслив Юрій Середа.

Наприкінці заходу, присутні мали змогу внести свої пропозиції щодо доповнення тексту Петиції та висловити думку з приводу необхідних кроків для подальшого розвитку реформи.

10631649_1660157347629000_2121859941_o

Примітка. Всеукраїнська кампанія «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем та підтримки впровадження реформ в Україні, зокрема місцевого самоврядування. Ініціатива створена в рамках діяльності ВГО «Інститут Республіка».