26 жовтня 2016 року в малій сесійній залі Будинку рад Черкаської обласної ради відбувся регіональний форум на тему: «Залучення ресурсів для розвитку територіальних громад на Черкащині». Захід організований спільно Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” (ВГО “Інститут Республіка”), Черкаською обласною державною адміністрацією та Центром розвитку місцевого самоврядування Черкащини.

Учасниками регіонального форуму були представники територіальних громад Черкаської області, які йдуть по шляху добровільного об’єднання, активісти, представники проектів, що підтримуються міжнародними донорами, депутати, громадські організації, місцеві ЗМІ.

14876049_905755632858619_224514411_o Форум розпочався з вітального слова голови Черкаської ОДА Юрія ТКАЧЕНКА. У своєму виступі він наголосив на важливості проведення реформи на Черкащині та подякував громадському сектору за співпрацю в питаннях децентралізації, об’єднанні територіальних громад.

Ми сподіваємося, що сьогоднішній форум допоможе присутнім тут представникам із районів створити справді спроможні громади, отримати необхідну інформацію, яка допоможе кваліфіковано вести діалог учасникам процесу, – наголосив Юрій Ткаченко. – А також навчитися максимально використовувати ресурс, який акумулюється для розвитку територій громад. І, що важливо, залучати на це не тільки бюджетні кошти. На заході присутні наші колеги з Полтавщини, які поділяться власними напрацюваннями.

У свою чергу, мережевий координатор ВІ “Активна Громада” Віталій ГЛІЖИНСЬКИЙ   презентував аудиторії напрямки роботи організації та окремо зупинився на питанні інструментів участі громадян в умовах децентралізації. Зазначив: “Люди зустрічаються з владою і говорять про спільний напрямок руху, спільне рішення, спільне бачення”.

14813365_905755629525286_1172634903_o

У ході проведення форуму регіональний координатор Центру розвитку місцевого самоврядування, експерт “Інституту Республіка” Сергій СЛИНЬКО неодноразово підкреслив, що проведення зазначеної реформи – пріоритет у розвитку громади. Він також детально проінформував учасників про Європейську донорську допомогу в дії: U-LEAD, DOBRE, DESPRO.

Про можливості проекту ЄС/ПРООН в області «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» розповіла регіональний координатор Ганна БАБКОВА. А ось про стан та подальші перспективи добровільного об’єднання громад доповів Микола РУБЧАК – начальник відділу з питань адміністративно-територіального устрою Депаратаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.

Варто зазначити, що до участі в регіональному форумі долучилися також і представники сусідньої області, які мали можливість поділитися своїм досвідом та продемонструвати результати впровадженої реформи з децентралізації в своєму регіоні. Таким чином, реалізацію проектів у Полтавській області презентувала координатор Центру розвитку місцевого самоврядування Полтавщини Ірина БАЛИБІНА: 

Полтавщина має певні успіхи в реформі децентралізації, саме в розрізі спроможних територіальних громад. Також Полтавська область є лідером за кількістю успішних договорів про співробітництво територіальних громад.

На заході виступили й голови ОТГ Черкаської області: Білозірської – Володимир Міцук, Мокрокалигірської – Вікторія Пипа, Єрківської – Леонід Польовий. Вони навели порівняльні дані з приводу того, що принесла їм децентралізація, та наголосили на позитивних зрушеннях в їх селах та селищах у наслідок реформування.

dsc_0040

У практичній частині форуму Олександра ШЕРЕМЕТЬЄВА – голова Омельницької ОТГ Полтавської області – донесла до учасників форуму практичні аспекти реалізації проектів регіонального та місцевого розвитку в Омельницькій ОТГ:

Щоб не втратити саму ідею об’єднання, потрібно все прораховувати, вивчати всі питання”. Щодо вибору між інтерактивною дошкою для школи чи оновленням вікон у ній, голова обере перше, адже “потрібно дивитися в майбутнє, визначати правильні пріоритети, щоб наші діти виросли і були конкурентно спроможними, мали, перш за все, достойні знання.

Досить вичерпним був виступ Олександри СКИБИ – заступника голови Всеукраїнського громадського об’єднання “Інститут Республіка”. Вона детально зупинилася на підготовці проектів для міжнародних донорських організацій та основах їх написання. Зокрема зазначила, що “потрібно відразу вирішити, що будете робити з тим продуктом, що виробляєте, адже міжнародні донори особливу увагу звертають на стратегію на майбутнє”. Саме тому,  “у всьому потрібен поступовий розвиток, нарощення фінансових можливостей”.

14881688_905755719525277_1647841889_o

Основним посилом форуму було: допомогти присутнім створити дійсно спроможні громади, отримати необхідну інформацію, яка допоможе кваліфіковано вести діалог учасникам процесу, навчитися максимально використовувати той ресурс, який акумулюється для розвитку територій громад.

Регіональний форум став платформою для обміну досвідом однодумців в рамках реформи децентралізації влади в частині добровільного об’єднання територіальних громад, адже учасники форуму мали можливість спікерам та гостям поставити запитання. До активного обговорення та обміну думками долучалися голови створених ОТГ області, які на власному досвіді звернули увагу присутніх на ключових та проблемних моментах в процесі становлення об’єднаних територіальних громад.

Примітка. Всеукраїнська кампанія “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем та підтримки впровадження реформ в Україні, зокрема місцевого самоврядування. Ініціатива створена в рамках діяльності ВГО “Інститут Республіка”.

Контактна особа: Лелюх Інна – помічник регіонального координатора Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” (ВГО “Інститут Республіка”), тел. 0976865731