Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 01.11 – 15.11.2019

Зазвичай в Україні листопад холодний, навіть морозний, що знаменує собою швидкий прихід зими. Однак, для команди ВІ “Активна Громада” листопад з самого початку став гарячим і це не про погоду та температуру надворі. Під кінець 2019 року ми запланували стільки активностей, що можна писати про них книги. Але, дайджест нам допоможе коротко та змістовно розповісти про частину з них.

***

Київ

13 листопада експерти Центру політико-правових реформ (ЦППР) провели тренінг для координаторів Інституту “Республіка”. Головна мета тренінгу – обговорити зміни до Конституції України, запропоновані Президентом, визначити їх слабкі та сильні сторони.

Як зазначив експерт-конституціоналіст Олександр Марусяк, під час зміни Конституції потрібно приводити до відповідності інші нормативно-правові документи. Цей процес доволі складний, тому необхідно зважувати всі деталі. До прикладу, щодо зняття депутатської недоторканності, то краще було її обмежити, а не знімати.

Одним зі спікерів заходу був Ігор Коліушко, Голова правління (ЦППР), який був долучений до написання Конституції. Він розповів як розпочиналася підготовка до написання головного закону країни та яка зараз ситуація зі змінами.

DSC_08ссв53

– Коли прийшла нова влада, в той же день з’явилося 8 законопроєктів про внесення змін до Конституції. Але, проблема в тому, що відсутня єдина модель змін до Конституції. Рада проголосувала, тепер Конституційний Суд розглядає ці зміни. Президент декларував право народу на законодавчу ініціативу, але не запропонував прописати це більш детальніше у нормативних документах. Ми не має визначеності, як реалізовується народна ініціатива. Роль Конституції нівелюється через трактування, – розповідає Ігор Коліушко.

Після проведення інформативної частини щодо конституційних змін, учасники працювали в групах. Вони мали можливість обговорити подані Президентом законопроєкти, щодо змін до Конституції та висловити свою думку з цього приводу. Після обговорення кожна група презентувала напрацьовані результати. Серед запропонованих ідей були:

  • визначити законодавчу іціціативу народу у запропонованому проєкті та прописати конкретну процедуру подання законопроєктів. Щоб ця процедура регулювалася саме Конституцією;
  • підтримали проєкт Закону щодо зменшення кількості депутатів (300) та впровадження пропорційної системи. Учасники зауважили, що формуючи новий склад Парламенту необхідно обов’язково враховувати територіальний поділ (ОТГ);
  • запровадити “сенсорну кнопку” для депутатів, щоб уникнути кнопкодавства.

У листопаді 2019 – лютому 2020 року координатори  Інституту “Республіка” будуть залучені до проведення серії публічних форумів на тему: “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Завдяки цьому тренінгу вони озброєнні необхідними знаннями та готові ділитися з іншими. Перший з 10-ти форумів відбудеться 18 листопада у Львові.

***

Запоріжжя

У Запоріжжі, 2 листопада, відбувся Форум лідерів думок, який відвідало близько 3000 людей. Що ж привабило таку кількість гостей? Розповідаємо!

Подивитися дійсно було на що: топові спікери, цікаві лекції, професійні воркшопи та величезна кількість чудових і поважних людей в одному місці. Непідробна спраглість до українського сучасного контенту та спільне бажання розвитку України – все це працювало, мов величезний магніт. Найбільше звертали на себе увагу хедлайнери: Олексій Дернєв, Роман Скрипін і, звісно, одна з найвидатніших дочок Запоріжжя, Яніна Соколова.

Організатори, спікери і учасники неодноразово підіймали складні, але актуальні теми, закликали не боятися висловлювати свою думку та брати за неї відповідальність, ставати агентами змін і працювати заради майбутнє. Крім насиченої програми, Форум запам’ятався також великою кількістю громадських організацій, які мали можливість представити свої напрацювання, нагадати про свої досягнення та окреслити сферу діяльності.

75316043_2654920764573750_7272283714153873408_n

– Важливість таких заходів є безсумнівним. Створюється простір для комунікації, обміну думками та ідеями. Завжди цікаво подивитися на роботу інших громадських організацій. Також, до нашої локації підходила велика кількість людей. Вони замислилися про зміни в країні. Що саме вони можуть зробити в своєму місті, на своїй конкретній вулиці чи будинку. Важливо дати людям розуміння того, що вони багато чого можуть змінити – розповідає координаторка ВІ “Активна Громада” у Запоріжжі Ганна Єрьоменко.

Інститут “Республіка” також мав тут свою локацію та представив Всеукраїнську Ініціативу “Активна Громада”. Ми пропонували гостям обрати з величезної кількості маленьких наліпок-розмальовок саме той об’єкт, якого дуже не вистачає у місті. А також розмалювати його та прикріпити на умовну мапу Запоріжжя.

Крім того, можна було скористатися фотозоною та сфотографуватися на дивані разом з Почекуном. Він завжди нагадує, що важливо не лише чекати змін, але й творити їх самостійно. Також почути про діяльність організацій-учасниць Форуму можна було з головної сцени. Дівчата розповіли про основні напрямки діяльності ВІ “Активна Громада”, успіхи, сучасний стан справ та подальші плани. Перед спікерками стояло складне завдання вкластися в 5 хвилин, але їм це вдалося! Дякуємо учасникам за їх активність!

***

Дніпро

У Дніпрі інформаційна година на тему присвячену скороченню кількості депутатів пройшла 6 листопада. Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Дмитро Чернишов та активіст Максим Дегтярьов поспілкувалися з 25 мешканцями міста. Метою спілкування було не лише дізнати думку про скорочення депутатів, але й зрозуміти чи знають люди скільки у нас зараз народних депутатів та скільки їх має бути.

З усіх опитаних лише 10 осіб відповіли, що у Верховній Раді за Конституцією має бути 450 депутатів. Однак, точно кількість депутатів на даний момент змогла назвати лише одна громадянка – 422. На запитання “чому у Конституції передбачається саме така кількість народних обранців?” ніхто не зміг дати чіткої відповіді. Дехто з громадян припустив, що це зроблено для того, щоб всі міста та райони мали представництво у парламенті.

освіта гром.дніпро

– Я би взагалі призначила депутатам у Верховній Раді мінімальну зарплату. Від їхнього скорочення ніякої шкоди не буде. Подивіться, чим вони там займаються: розгадують кросворди, грають на планшетах, дивляться фільми. Їх не для цього обирали. Соромно дивитися на що перетворився законодавчий орган країни. Однак, впевнена, що скорочення не буде. Самі проти себе вони не гратимуть, – розповідає Софія, працівниця заводу.

Серед 25 осіб з якими поспілкувалися наші активісти 22 людини повідомили, що підтримують скорочення кількості народних депутатів України. В більшості люди вважають, що 300 чи 250 депутатів було б достатньо. Громадяни, які підтримують скорочення кількості депутатів, вбачають у цьому плюс завдяки економії бюджетних коштів, через те, що держава буде менше витрачати на зарплати депутатам. Також, вони зазначили, що скорочення кількості депутатів призведе до зменшення масштабів корупції. З негативних наслідків скорочення кількості депутатів громадяни вбачають лише обурення самих депутатів.

***

Кам’янець-Подільський

Нещодавно до нас дійшла чудова звістка з Кам’янця-Подільського. Одна із вулиць міста, після кропітких публічних консультацій від ВІ “Активна Громада” у співпраці з міською радою та топонімічною комісією отримала нову назву. 5 листопада 2019 року депутати Кам’янець-Подільської міської ради прийняли рішення №10/79. про перейменування вулиці Ватутіна на вулицю Василя Сліпака. За це рішення проголосувало 29 із 29-и присутніх депутатів.

А все починалося ще з листопада 2018 року. Саме тоді ВІ “Активна Громада” Кам’янця-Подільського організувала публічні консультації, в яких взяли участь майже 400 кам’янчан. Консультування влади з громадянами стосувалося перейменування вулиці Ватутіна. Вона, на той час, підлягала під Закон “Про декомунікацію”.

Мешканці Кам’янця-Подільського обирали – “На честь кого має бути перейменована вулиця Ватутіна у Кам’янці-Подільському?”. Серед запропонованих варіантів були: 1. Петра Болбочана, 2. Василя Сліпака. 3. Леоніда Каденюка, 4. Івана Парика.

51330659_390937304811418_159088122674544640_o

Дякуючи небайдужим кам’янчанам і якісно організованій співпраці ВІ “Активна Громада” з міською радою ми провели публічну консультацію, щоб обрати нову назву вулиці. Тепер вулиця носитиме назву на честь всесвітньо відомого оперного співака Василя Сліпака. Однак, думаю, що мешканці міста таким чином подякували йому за те, що він був волонтером, учасником Революції Гідності та захищав Україну у зоні АТО під позивним “Міф”. Василь Сліпак, увійшов в пантеон героїв України та продовжив своє життя в назві вулиці нашого рідного міста, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” В’ячеслав Полятинчук.

Консультація тривала рівно місяць. Кам’янчани свій вибір зробили: вулиця Ватутіна мала бути перейменована на вулицю Василя Сліпака! Саме цей варіант набрав найбільшу кількість голосів – 281. (Відповідно за Петра Болбочана віддали 39 голосів, Леоніда Каденюка – 56, а за Івана Парика – 19).

Герой російсько-української війни, отримавши в такий спосіб, посмертно, кам’янецьку “прописку”, став рідним до мешканців Кам’янець-Подільського.

***

Кропивницький

Вся наша команда вже довгий час активно працює над підготовкою та організацією проведення дебатних турнірів, які пройдуть у чотирьох містах України. Починаючи з 20 листопада регіональні дебатні турніри на тему: “Історична правда та її в політичному дискурсі” відбудуться в Ужгороді, Кропивницькому, Запоріжжі та Харкові. Команди переможці з кожного міста зустрінуться в Києві та позмагаються за звання кращих дебатерів вже на національному рівні.

У Кропивницькому, 14 листопада, пройшов підготовчий тренінг перед проведенням регіонального турніру на тему «Методи пошуку історичної правди». Тренінг проводив Ігор Бігун – історик, запрошений дослідник Центру досліджень визвольного руху, редактор інтернет-видання «Історична правда».

дебати

– Тренінг видався дуже насиченим. Окрім тем стосовно яких буде вестися дискусія, ми звісно ж обговорили й сам хід дебатів. Я розповів про алгоритм та правила дебатного турніру за методикою Карла Поппера. Студенти – майбутні учасники локальних дебатів були досить активними в обговоренні зазначених тем. Приємно були чути від молоді, що вони готові до майбутньої дискусії та з нетерпінням очікують на дебати, – розповів регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Анатолій Стоян.

Тренер фахово висвітлив головні теми, які будуть розглядатися під час дебатів:

  • Україна є правонаступницею УРСР;
  • Нюрнгберський трибунал необхідний для комуністичних злочинів;
  • Чекістів потрібно реабілітувати як жертв політичних репресій.

Дякуємо керівництву педагогічного університету Олегу Семенюку ти Сергію Михиді, а також викладачам вишу Олександру Житкову та Олександру Ковалькову за сприяння в проведенні даного тренінгу. Разом ми підвищуємо активність молоді, сприяємо формуванню їх активної життєвої та громадянської позиції.

Примітка. Локальний дебатний турнір в ЦДПУ відбудеться 22 листопада, початок о 12:40, в якому візьмуть участь 16 команд, всього 48 учасників. Ініціаторами проекту є Національний Демократичний Інститут (NDI), Центр Дослідження Визвольного Руху та Інститут “Республіка”.

***

Чернівці

У столиці Буковини регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Інна Пашанюк провела інформаційну годину розвитку громадянської освіти в Україні. До обговорення долучилося 26 мешканців міста. Мова йшла не лише про вивчення відповідного предмету у школах, а про системні комплексні зміни в країні.

Спілкуючись з мешканцями міст Інна цікавилися:

  • що люди розуміють під поняттям “громадянська освіта”?
  • чи є вона в Україні і якщо є, то яка вона?
  • якою б мала бути громадянська освіта?
  • чи потрібно навчати громадській участі, і якщо так, то з якого віку?

гром.освіта чернівці

– В теорії, громадянська освіта – це навчання принципам та видам залученості громадян до суспільних та політичних процесів. Вона може бути як формальною (затверджені на державному рівні класи з політичного/суспільного виховання), так і неформальною (тренінги/курси/патріотичні програми для молоді). Останній напрямок є пріоритетним для нашої організації, адже ми є ініціатором створення й функціонування «Клубів Активної Громади», проведення «Марафонів із політичних реформ», «Дебатних турнірів» та інших активностей, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Інна Пашанюк.

Нам дуже цікава думка українців з цього приводу і чернівчани охоче її висловили. До прикладу, пенсіонерка Ніна Семенівна негативно відгукується з приводу громадянської освіти і Україні та не бачить необхідності в її поширенні. На її думку, зараз стільки політики всюди, що немає необхідності в її вивченні. 

Однак, молодий юрист Максим зовсім по іншому оцінює необіхність громадянської освіти. Він зауважив, що: “якщо не цікавитись політикою, то політика починає цікавитися людиною. Події на Сході нашої держави – яскравий тому приклад!”. І ми не можемо тут не погодитися, адже політики дійсно у нашому житті часом забагато, однак це не значить, що ми обізнані в цій темі. 

За словами нашої координаторки, мешканці міста погоджувалися з тим, що такі знання потрібно давати з дитинства, починаючи з садочка та школи. А найголовніше, щоб ці знання підтримувалися у сім’ї, адже власний приклад батьків є найкращим прикладом для дитини. Більшість чернівчан висловили бажання відвідати заходи / тренінги, які б давали знання стосовно шляхів та методів залучення громадян до вирішення суспільно-важливих процесів. І така позиція нас неабияк радує!  

***

Харків

Команда Харківської ВІ “Активна Громада” провела Клуб “Активної Громади” для слухачів третього курсу, спеціалізації “Місцевого самоврядування” Харківського регіонального інституту державного управління. 

Говорили на такі теми, як інформаційна гігієна виборця, медіа грамотність та публічні консультації. Під час обговорення теми інформаційна гігієна та медіаграмотність тренери розповіли учасникам про:

  • що таке фейки, фото та відеофейки;
  • як та за допомогою яких інструментів інформацію можна перевірити;
  • хейтери, критики, тролі – хто це, та що з ними робити?
  • за допомогою яких онлайн інструментів можна перевірити діяльність депутатів?

Учасники багато дискутували про фейки? Хибна аргументація, маніпулятивний заголовок, абсолютний фейк – про ці та не тільки ознаки фейкових новин спілкувалися з учасниками під час засідання! Однією з ознак хибної аргументації є те, що в тексті можуть не зазначатися конкретні дані та джерела звідки вони взяті. Ознакою маніпулятивного заголовку є використання словосполучення “Ви не повірите…”, “Читати всім!”, “Стало відомо”, тощо.

медіаграмотність харків

– Ми хотіли в ігровій формі, показати студентам, як в нашій державі, різні групи громадян впливають на роботу ЗМІ та інформаційні ресурси. Також ми навчили їх, як відрізняти фейки та шукати правдиву інформацію. Зі студентами дуже приємно працювати, адже вони усі активні користувачі соцмереж, гарно користуються пошуковими системами, вмію швидко знаходити необхідну інформацію. Тому, ми хотіли звернути їх увагу на те, що окрім навичків пошуку інформації важливо вміти її фільтрувати та не потонути в інформаційному потоці – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у Харкові Одександра Щукіна.

Інша частина тренінгу була присвячена публічним консультаціям. У жовтні представники Інституту “Республіка” розповідали про публічні консультації в Україні під час прес-конференції у Кризовому медіа центрі. Захід відбувся з нагоди проведення вже 50 публічних консультацій в регіонах. Українці по трохи починають звикати до цього інструменту громадської участі, однак ми продовжуємо працювати над тим. аби вони знали про публічні консультації більше.

Під час спілкування студенти дізналися, що таке публічні консультації та механізм їх проведення. Також, Олександра розповіла про те, які переваги цей метод дає місцевій владі, а які – громадянам. Участь у публічній консультації це перш за все, легкий спосіб висловити свою думку та долучитися до вирішення питання місцевого значення. Влада таким чином може прийняти найефективніше рішення, адже отримає різні пропозиції від громади. А мешканці громади стають активними учасниками тих змін, які відбуваються на місцях.

Також, важливим моментом стала розповідь тренерки про успішний досвід проведення публічних консультацій в інших містах. Учасники зрозуміли, що цей інструмент можна використовувати для вирішення найрізноманітніших питань, починаючи від перейменування вулиць і завершуючи прийняттям місцевого бюджету.

***

Всеукраїнська акція, яка відбулася у 25 містах України

З нагоди Дня української писемності та мови, який традиційно святкують 9 листопада активісти ВІ “Активна Громада” вирішили креативно привітати українців! Починаючи з 8 і по 11 листопада наші регіональні команди мотивували мешканців українських міст розвивати українську мову за допомогою такої активності, як кросворд. Питання кросворду стосувалися української мови та літератури, а також історії розвитку нашої мови. Метою всеукраїнської акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” було підвищити інтерес до вивчення української мови, перевірити, як добре українці знають рідну мову та літературу. А також дізнатися, що значить українська мова для кожного громадянина?

Було приємно бачити, що українці охоче долучалися до акції та із зацікавленням ділилися своїми знаннями про мову. Акція проходила в 25 містах України на центральних площах міст. Загалом, участь в акції взяло близько 500 українців.

Головний девіз акції “Слово, моя ти єдиная зброя” сподобався учасникам, які зазначали, що слово – дійсно важлива зброя. Тим, хто поспішав пропонували кросворди А4, які вони могли взяти з собою додому. Також, учасники брали з собою роздатковий матеріал, де була коротко викладена інформація про відповіді до кожного питання. До прикладу, учасники дізналися, що іншомовне слово “лайк” має прекрасний український відповідник – “вподобайка”, а краудфандинг – спільнокошт, а звичний усім дедлайн – реченець. Сюрпиризом для багатьох стало і найдовше українське слово, яке має аж 30 літер. Це хімікат – “дихлордифенілтрихлорметилметан”.

Фото_1

– Українська мова – це дійсно наш генетичний код. Ми хотіли звернути увагу українців на цікаві моменти розвитку української мови, а також цікаві сучасні слова. Українці легко давали відповіді на запитання: до якої групи мов відносять українську мову? яким епітетом звично описують українську мову? А от відгадати вирази сказані відомими українцями вдавалося не всім. Більшість людей одразу шукали відповіді за допомогою телефону, в інтернеті. Можу сказати, що у Києві добре знають українську мову та її історію, і це не може не радувати, – розповідає виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська.

Однак, українці з різних міст не лише розгадували кросворд, але й писали свої улюблені слова. До прикладу, такі слова, як “незламність”, “гартувати”, “галушка”, “ярмарок”, “свобода”, “небокрай”, “вишиванка”, “посиденьки”, “каблучка”, “проліски”, “прянощі”, “смаколики”, “люстерко”, “мереживо”, “полуничка”, “вдосвіта”, “гніздечко”, “кохання”, “муркотіти”, “чарівниця”, “крашанка”, “врода”, “генделик”, “бузька”, “легінь”, “зашарітися” та багато інших. Майже у всіх містах учасники писали слова “свобода” та “незалежність”. Ці слова ще раз показали нам не лише наші цінності, але й те, якою красивою та багатою є наша мова. Не дарма її визнано другою у світі за мелодійністю після італійської та завжди називають солов’їною.

Після розгадування кросворду наші активісти запитували: чи готові учасники розвивати та підтримувати українську мову? чи вважають її важливою та потрібною для себе та своїх дітей? Відповіді нас дуже порадували. Усі учасники погоджувалися, що розвиток української мови дуже важливий для нашої держави. Також, вони розповідали власні приклади, як вони вчать українську мову, як пояснюють її важливість дітям.

Дуже дякуємо усім українцям, які долучилися до акції. Ми отримали неймовірний заряд енергії та позитиву, адже не було жодного, від кого б ми почули, що українська мова не важлива чи не сучасна. Ваша позиція та активність надихають і надають нам сили працювати далі.

Творимо зміни разом!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.