Друга публікація з рубрики “Все про дебати”. Розповідаємо про найпопулярніші формати цієї гри.

Дебати – це не суперечка, а інтелектуальна гра. А кожна гра має свої правила! І перемогти в дебатах може лише та команда, яка чітко їх дотримується.

У світі існує безліч форматів проведення дебатних ігор, але найпопулярнішими є наступні чотири: формат “Карла Поппера” та “Британський парламентарій”, формат “Лінкольна-Дугласа” та “Американський парламентарій”.

Інститут “Республіка” традиційно використовує два з них: восени студентські команди дебатують за форматом К. Поппера, а навесні проходять дебати за британським форматом. 

харків дебати

Команда переможців дебатного турніру “Роль історичної правди у політичному дискурсі” за форматом Карла Поппера, осінь 2019 року. 

Формат “Карла Поппера”

Карл Поппер – впливовий австрійський та британській філософ ХХ століття. Він був прибічником ідеї «відкритого суспільства», а таке суспільство не можливо уявити без вміння говорити та слухати. Міжнародна благодійна організація Інститут “Відкрите суспільство” назвала розроблений формат дебатів саме на його честь. Часто їх ще називають ціннісними дебатами, які покликані відобразити різні точки зору на спірні питання історії, релігії, культури, сімейного та суспільного устрою. Наразі, формат К.Поппера вважають класичним. Його використовують з метою навчання гравців – початківців, школярів або студентів першокурсників, адже він є найм’якшим форматом командних дебатів.

Правила гри:

 1. Дебатують 2 команди в кожній з яких по 3 спікера. 
 2. Команди завчасно готують теми за якими доведеться вести дискусію, але не знають, яка роль їм випаде: сторони “ствердження” чи “заперечення”. Тому, вони готують одразу аргументи “за” та “проти”.
 3. Кожному гравцю надається час для доведення своєї позиції та спростування позицій суперників. Перші спікери мають на виступ 6 хвилини, другий та третій – 5 хвилин. Перший та другий гравці мають ще додатковий час для відповіді на запитання від протилежної сторони – 3 хвилини. Третій спікер робить загальний підсумок виступу всієї команди і не відповідає на запитання.
 4. Під час гри кожна команда має право взяти декілька хвилин на підготовку (в сумі не більше 8 хвилин за всю гру).  

дебати 2

Дебатний турнір за форматом “Карла Поппера” в Ужгороді, листопад 2019 року.

– Дебати “Роль історичної правди у політичному дискурсі” проходили паралельно у чотирьох містах України: Кропивницький, Харків, Запоріжжя і Ужгород, і фінал у Києві. Ми використали формат К.Поппера, тому що він поєднує гру і навчання та дає можливість дізнатися нові факти щодо дискусійних тем. Цей формат допомагає розвивати критичне мислення, що дуже важливо для молоді, – розповідає Ганна Мелеганич, організаторка дебатів в Ужгороді.

Під час оцінювання судді звертають увагу не лише на аргументи, але й на те, як учасники використовують свій час для виступу. Ідеальною позицією є використати відведений час повністю. Учасники не можуть підказувати один одному або відповідати один за одного. У кожного з них є чітко визначена роль і виступ наступного учасника має бути продовженням попереднього виступу, як результат оцінюється злагоджена командна гра, а не окремий спікер. Також важливим є вміння не просто аргументувати свою думку, але й аргументовано спростовувати думки, які озвучені гравцем з команди суперника.  

Формат “Британський парламентарій”

Цей формат був сформований на початку ХХ століття в Великобританії завдяки підтримці університетів Оксфорду та Кембриджу. Сьогодні він є офіційним форматом проведення Всесвітнього чемпіонату з парламентських дебатів в якому беруть участь більш ніж 300 команд з усього світу. Ці команди представляють коледжі та університети, а сам формат звикли вважати студентським.   

Правила гри:

 1. Учасників розподіляють на дві палати парламенту: Уряд та Опозицію. Грають 4 команди: перший Уряд – перша Опозиція; другий Уряд – друга Опозиція. В кожній команді по 2 гравців. До складу першого Уряду та Опозиції входять: Прем’єр-Міністр та його заступник, Лідер опозиції та його заступник. До складу другого Уряду та другої Опозиції – член та секретар Уряду і член та секретар Опозиції. 
 2. Уряд повинен запропонувати законопроект на тему дебатів та переконати суддю, що його варто прийняти. Опозиція – аргументувати не доцільність прийняття такого законопроекту. 
 3. Кожному гравцю надається від 5 до 7 хвилин на виступ. Після кожного виступу представників з Уряду виступ переймає представник із Опозиції. 
 4. Після промови учасника гравець з протилежної команди може задати запитання на яке відводиться не більше 15 секунд. 

дебати британський формат

Дебатний турнір з політичних реформ за британським форматом у Житомирі, квітень 2018 року.

– Завдяки дебатам я навчився більш чітко висловлювати свою позицію в різних ситуаціях. Критичне мислення, яке розвивають дебати, зокрема за британським форматом, дозволило мені поставити під сумнів різні популярні “токсичні” ідеології та навчитися відстоювати свою думку, – Владислав Рудь, учасник Дніпровського дебатного клубу, суддя Дніпровського дебатного турніру з політичних реформ-2018.

Пам’ятайте, що під час звернення із запитанням Ви повинні підняти одну руку, а іншою триматися за потилицю. Це не обов’язково, однак буде свідчити, що ви поважаєте історію дебатів. Така традиція походить від дискусій, які відбувалися в палаті лордів британського парламенту, адже вони повинні були підтримувати рукою перуку. 

дебати, британський формат

Учасник дебатного турніру за форматом “Британський парламентарій”, весна 2019 року.  

Формат “Лінкольна-Дугласа”

Формат “Лінкольна-Дугласа” найчастіше використовують кандидати в президенти під час виборів. Він виник завдяки серії дебатів між Авраамом Лінкольном та Стівеном Дугласом ще в 1858 році. Великі дебати А. Лінкольна та С. Дугласа складалися з 7 виступів в різних містах штату Іллінойс. Кожна їх дискусія тривала 3 години та стосувалася питання рабства в США. 

Правила гри:

 1. Участь приймає 2 гравці: один виступає “за”, а інший “проти” запропонованої тези.
 2. Першим виступає гравець “за” та відповідає на запитання гравця “проти”. Потім виступає гравець “проти” і також відповідає на запитання гравця “за”.
 3. Після того як сторони довели свою точку зору, вони повинні заперечити думку противної сторони. Для цього кожному гравцю надається ще додатковий час.
 4. Останньою виступає сторона “за” – вона підводить підсумки.
 5. Важливо не заважати опоненту під час виступу, але під час запитань можна перебивати гравця.

– В союзі з громадською думкою можна зробити все, без її підтримки – нічого, – Авраам Лінкольн.

В сучасному світі цей формат дебатів використовують для врегулювання наявних в суспільстві розбіжностей щодо соціальних, політичних, економічних позицій. Він розрахований на протистояння між 2 особами, які відображають два протилежні ціннісні підходи до однієї ситуації.

Уж АГ дебати

Кубок переможців регіонального дебатного турніру з політичних реформ, Ужгород 2018 рік.

Формат “Американській парламентській”

Такий формат проведення дебатів популярний серед студентів США та Канади, який став популярним  в середині 1990-х років. Дві найвідоміші організації, що проводять дебати в форматі “Американського парламентарія”: Canadian University Student Intercollegiate Debate Organization (CUSID) та American Parliamentary Debate Association (APDA). 

Правила гри:

 1. Участь приймає 2 команди: Уряд та Опозиція. Кожна команда складається з 2 гравців. В команді Уряду: Прем’єр-міністр та член Уряду. В команді Опозиції: лідер опозиції та член опозиції.
 2. Гра складається з 6-ти виступів.
 3. Прем’єр-міністр та лідер опозиції виступають 2 рази – з конструктивною промовою на початку та з висновками в кінці гри. Між їх виступами для підкріплення позиції виступають член Уряду та член Опозиції.

На завершення зазначимо, що всі формати мають декілька спільних пунктів:

 • Завжди є сторона “ствердження” та сторона “заперечення”.
 • Актуальна або ж суспільно важлива тема, яка сформульована у вигляді твердження;
 • Чітка послідовність виступів учасників та окреслені часові межі;
 • Обов’язковий зворотній зв’язок між учасниками та суддями, які спостерігають за процесом дебатування.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.