Як громадянам самостійно сформувати пропозиції до місцевої влади щодо пріоритетних напрямків розвитку своєї громади?

– Я гадаю, що “Карта розвитку громади” – це повинен бути план того, як буде розвиватись наша громада протягом найближчих років, – зазначив Олексій Шевченко, громадський активіст Новоолександрівської ОТГ, Дніпропетровська область.

– Думаю, що це документ де описано кроки, які мешканці повинні втілити в життя для розвитку своєї громади, – вказав підприємець Вишемірський Ігор, Староушицька ОТГ, Хмельницька область.

Вперше почувши про “Карту розвитку громади” я уявила кожне село, яке є у складі нашої громади і те, як я б хотіла, щоб вони розвивалися, їхню інфраструктуру, а також розташування установ, які б зробили громаду комфортнішою, – зауважила Оксана Домшій, завідувачка відділу освіти, культури, молоді та спорту, Дублянська ОТГ, Львівська область.  

Ось такі відповіді ми почули від мешканців різних громад з різних областей України коли вперше запитали чи знають вони що таке “Карта розвитку громади”. Більшість правильно розуміють її значення, бо це дійсно перелік пропозицій чи кроків, які необхідно реалізувати в громаді. Однак, на жаль, ніхто не зауважує, що ці пропозиції мають подаватися самими мешканцями ОТГ до місцевої влади та кандидатів на виборні посади, а не навпаки “спускатися згори” від влади до мешканців! 

кірпічка

Парк Перемоги в місті Ужгород на захист якого стали місцеві мешканці. Ініціатива отримала назву “Кірпічка”.

Для чого потрібна “Карта розвитку громади”?

Карта розвитку громади – це програма з чітко визначеними пропозиціями, які на думку мешканців цієї громади необхідно реалізувати. Координатори ВІ “Активна Громада” здійснюють збір цих ідей та передають сформований на їх основі документ-пропозицію від мешканців громади політичним партіям та кандидатам, які балотуватимуться на місцевих виборах. Для останніх це є підказкою на що варто звернути увагу та які проблеми в громаді потребують вирішення. Як результат, кандидат або політична партія, які побудують свою передвиборчу програму саме на цих пропозиціях отримають підтримку мешканців громади. А мешканці громади сприятимуть покроковому виконанню “Карти” новообраною владою доти, поки всі їх пропозиції не будуть виконанні. Така взаємодія дозволить не просто розвивати успішну громаду, але й налагодити комунікацію між усіма зацікавленими сторонами. 

Як формується “Карта розвитку громади”?

Формування даного документу відбувається в два етапи. 

Перший – широке інформування та збір пропозицій. Координатори ВІ “Активна Громада” розповідають мешканцям конкретної громади про початок збору пропозицій та закликають кожного висловлювати свою думку. Пропозиції можуть стосуватися будь-яких сфер з життя громади: інфраструктура, екологія, культура, нові технології, комунікація між владою та громадою, тощо. 

На другому етапі формування документу відбувається обговорення всіх поданих ідей. До нього можуть долучитися всі охочі: і ті, хто вже висловили свою думку, і ті хто не подавали пропозицій. З усього переліку запропонованих ідей самі ж мешканці громади оберуть найпріоритетніші. Координатори ВІ “Активна Громада” систематизують їх та передадуть кандидатам на місцевих виборах до ОТГ 2020 року і разом з громадськістю будуть стежити за їх виконанням.  

Збір_ідей2

Збір пропозицій до “Карти розвитку громади”. 

На який результат можуть очікувати мешканці громади?

Перший проект “Задай курс владі” стартував у вересні 2015 року в 9 містах: Ужгород, Тернопіль, Вінниця, Богуслав, Черкаси, Зіньків, Добропілля, Херсон, Скадовськ. Всі пропозиції були систематизовані та передані місцевій владі, також було підписано меморандуми про співпрацю для виконання “Карти розвитку громади”. За перший рік впровадження програм від громад влада виконала: 26% завдань – повністю, 29% завдань – в процесі виконання, 45% – не виконано. Найнижчий показник виконання був у Зінькові (15 з 17 пунктів – не виконано). Найвищий показник виконання – у Вінниці та Тернополі. Далі слідують Ужгород, Добропілля та Скадовськ. 

Пропозиції, які зараз подають мешканці громад будуть сформовані в програмний документ та запропоновані кандидатам на місцевих виборах 2020 року до ОТГ. Кандидатам буде пропонуватися до підпису меморандум про співпрацю та зобов’язання включити напрацьовані громадянами ідеї до своєї передвиборчої програми. Після виборів ВІ “Активна Громада” буде моніторити виконання цих пропозицій, всіляко сприятиме налагодженню співпраці між владою та громадою для їх реалізації.

карта розвитку меморандум

Приклад меморандуму про виконання пропозицій від громади.

В яких громадах зараз відбувається збір пропозицій та як можна долучитися?

Наразі проект “Задай курс владі” реалізується в 50 громадах. Всі мешканці цих громад можуть подавати пропозиції та долучатися до їх обговорення. 

Анкета для висловлення пропозицій тут.

Перелік громад в яких реалізовується проект “Задай курс владі”: 

Вінницька область: Жмеринська та Барська ОТГ;

Дніпропетровська область: Слобожанська, Новоолександрівська та Петриківська ОТГ;

Донецька область: Слов’янськ, Званівська, Сіверська, Соледарська, Миколаївська, Покровська, Мирногородська, Добропільська, Криворізька, Ольгінська та Хлібодарівська ОТГ;

Житомирська область: Хорошівська та Тетерівська ОТГ;

Закарпатська область: Перечинська та Іршавська ОТГ;

Запорізька область: Гуляйпільська та Дніпроруденська ОТГ;

Івано-Франківська область: П’ядицька та Букачівська ОТГ;

Кіровоградська: Новоукраїнська та Первозванівська ОТГ;

Луганська область: Красноріченська ОТГ;

Львівська область: Дублянська, Кам’янка-Бузька та Жовтанецька ОТГ;

Полтавська область: Щербанівська, Зіньківська та Опішнянська ОТГ;

Рівненська область: Острозька та Березівська ОТГ;

Сумска область: Сумська та Зноб-Новгородська ОТГ;

Тернопільська область: Зборівська та Лановецька ОТГ;

Харківська область: Пісочинська та Мереф’янська ОТГ;

Херсонська область: Гладківська ОТГ;

Хмельницька область: Сатанівська, Староушицька, Колибаївська, Слобідсько-Кульчієвецька ОТГ;

Черкаська область: Сагунівська та Червонослобідська ОТГ;

Чернівецька область: Заставнівська та Глибоцька ОТГ. 

Долучайтеся до формування “Карти розвитку громади” своєї ОТГ, адже саме від ваших пропозицій, ідей та щоденної діяльності залежить її майбутнє.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.