Яку роль повинні займати політичні партії та громадські організації в референдумному процесі?
25 травня відбувся третій онлайн захід на платформі ZOOM, який присвячений обговоренню та збору пропозицій від всіх охочих до законопроекту “Про референдум”. Учасники/ці дискутували щодо прав суб’єктів референдумного процесу – політичних партій та громадських організацій.
До участі долучилося більш ніж 90 учасників з усієї України. Цього разу з вітальним словом виступили: Олена Боцко – директорка програми “Залучення громадян” Національного Демократичного Інституту в Україні; Надія Пашкова – старша координаторка проектів Міжнародної Фундації Виборчих Систем в Україні; Сергій Лобойко – член робочої групи Верховної Ради України з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя; Юлія Кириченко – членкиня правління Центру політико-правових реформ; Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту “Республіка”.
– Громадські організації в новому законопроекті будуть повноцінними суб’єктами референдумного процесу. Раніше вони могли бути лише спостерігачами та контролювати цей процес. Сьогодні ми будемо говорити саме про права громадських організацій під час референдуму і важливо, що більшість учасників обговорення це представники громадського сектору. В України багато побоювань щодо маніпуляцій, зловживань та дестабілізації ситуації через референдум. Тому, нам потрібно надати можливість громадським організаціям та партіям бути суб’єктами, а органам влади дати запобіжники уникнення зловживань, – зауважив Сергій Лобойко, член робочої групи Верховної Ради України з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя.
– Сподіваємося, що Верховна Рада України зможе прийняти закон “Про референдум” з урахуванням пропозицій від громадськості. Громадянське суспільство та політичні партії поширюватимуть цю інформацію серед своїх активістів у кожному місті. Таким чином інформуючи всіх громадян, щоб вони могли використати право референдуму на користь країни. Ми щодня спілкуємося з людьми і знаємо, що часто вони вважають політичні реформи чимось далеким, таким що їх не стосується. Насправді ж, будь-яке рішення національного рівня, так чи інакше впливає на кожного українця, – зауважила Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.
Перша частина заходу була присвячена виступам експертів з Центру політико-правових реформ. Вони розповіли учасникам хто є суб’єктами референдуму, які їх ролі у референдумному процесі, а також повноваження їх представників у ЦВК та уповноважених осіб.
Після виступів експертів учасники працювали в групах по 8-10 осіб. За допомогою координаторів ВІ “Активна Громада”, які модерували роботу в групах вони напрацювали низку ідей. Зокрема, учасники з недовірою ставляться до політичних партій як учасників референдумного процесу. Більшість з них погодилися, що потрібно збільшити роль громадських організацій та зменшити роль політичних партій.
Громадські організації повинні мати можливість здійснювати агітацію під час референдуму на рівні політичних партій. Однак, не всі громадські організації можуть системно працювати, тому учасники зауважили, що варто залишити для них моніторингову роль. Щоб референдум відбувся свідомо громадські організації мають виконувати функцію просвіти. Були й такі поодинокі думки, що суб’єктами можуть бути територіальні громади, або лише громадяни.
– Подивіться на медіа кампанії політичних партій. Вони подають часто перекручену інформацію, яка вигідна лише їм. Громадські організації є більш незалежними, вони зможуть якісніше проводити агітацію та інформувати громадян, – зауважила учасниця обговорення з міста Зіньків, Лариса Мельник.
Важливу увагу учасники приділили необхідності навчання людей, які будуть відповідати за проведення референдуму: проводити заняття та курси. Центральна виборча комісія повинна навчати всіх осіб, які будуть задіяні в організації та проведення референдумів, як вона проводить навчання членів виборчих комісій.
Всі напрацювання озвучені учасниками під час шести запланованих обговорень будуть систематизовані та передані робочій групі, яка працює над законопроектом “Про референдум”.
На завершення Олександра Гліжинська закликала кожного з учасників розповідати про обговорення своїм колегам, знайомим та друзям. Саме коли ми будемо активно долучатися до важливих процесів в нашій країні тоді будуть реалізовуватися якісні зміни.
Четверта дискусія відбудеться 27 травня на тему “Всеукраїнський референдум: агітація та інформування”. Всіх охочих долучитися просимо заповнити реєстраційну форму:
- для представників громадськості: https://forms.gle/6sbdWqaPvjTiAsoz7
- для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування:
https://forms.gle/EN6zofvVMwKua2jL8
Довідка. Заходи організовуються Національним Демократичним Інститутом Міжнародних Відносин (НДІ) спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) у партнерстві з Центром політико-правових реформ (ЦППР) та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка”.
Примітка. Публічні обговорення будуть проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходів належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.