В жовтні цього року в Україні пройдуть місцеві вибори, а, отже, є ймовірність фальсифікацій, підкупу виборців та “гречки”. А такі різного роду незаконні схеми прямо впливають на результат голосування. 

Разом з експертом Інституту політичної освіти Олександром Солонтаєм обговорили в ході вебінару: “Фальсифікації на місцевих виборах: як подолати та запобігти”.

Етапи фальсифікацій виборів:

Перший етап фальсифікацій майбутніх виборів пов’язаний з перереєстрацією   виборчої дільниці, яка проходила в онлайн-форматі на сайті Державного реєстру виборців. При цьому, зміна місця голосування проходила без підтверджуючої документації та належного розгляду заяв. Цим вже встигли скористуватися кандидати: в певні громади зареєстрували великі групи людей з інших громад, аби мати можливість здобути більше голосів.

Дане недопрацювання має бути враховане при організації наступних виборів, оскільки, вже зараз помітно, які саме проблеми зі зміною місця голосування виникають та яких рішень вони потребують для подолання фальсифікацій на даному етапі.

Олександр Солонтай зазначає, що вже зараз ми переходимо до наступного етапу масових порушень, котрі пов’язані з виборами до місцевих органів влади. В першу чергу, це пов’язано із порушенням правил передвиборчої агітації, що однак,  не є фальсифікацією.

“Фальсифікація – це те що спотворює вибір людей, те, що створює систему, в якій люди голосують за одне, а виходить – інше і це те, що змінює результат. А порушення – це ті речі, які можуть виходити за межі фальшувань, можуть траплятися через незнання суб’єктом виборчого процесу правил, через те, що просто неможливо вести вибори, не здійснюючи цих порушень в конкретному середовищі”, – розповідає Олександр Солонтай.

Яскравим прикладом таких порушень є передвиборчі агітації, які починаються раніше зазначеного у Виборчому кодексі терміну. Це пов’язано з недосконалістю законодавства, яка, однак, закладається самими суб’єктами виборчого процесу спеціально і в таких умовах об’єктивно неможливо дотримуватися всіх вимог.

Найбільші проблеми в ході виборчого процесу

Найбільшою проблемою в ході виборів є підкуп виборців. А саме тих, які не мають визначених політичних поглядів. Кількість таких громадян напряму пов’язана з кількістюь тих, в кого є чітко визначена політична позиція та які ознайомлені з діяльністю конкретних партій. 

Аби вирішити це, необхідно підвищувати рівень обізнаності громадян щодо діяльності політичних партій, кандидатів. 

Крім того, підкуп виборців напряму пов’язаний з явкою на момент голосування. На жаль, в Україні в ході місцевих виборів відсоток громадян, які прийшли на виборчі дільниці, сягає заледве 50%. , І,і чим нижчий цей відсоток, тим більша ймовірність фальсифікації під час підрахунку голосів.

Явка на виборах є неоднорідною, в залежності від регіонів України: спостерігається що в “пасивних” областях вищий ризик фальсифікації.

У Кримінальному кодексі України підкуп виборців розглядається як правопорушення у Розділі V, статті 160: “ Підкуп виборця, учасника референдуму”, де особу, яка здійснює це порушення, очікує “від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк”. Відносно попередньої відповідальності за підкуп виборця, остання редакція від 16.07.2020 є більш жорсткою та покликана зменшити рівень фальсифікацій під час місцевих виборів.

Схем, подібних “ранковому вкидання”, можливо уникнути завдяки постійному моніторингу спостерігачів, які на виборчих дільницях напередодні виборів та під час їхнього проведення.

Повний запис вебінару з Олександром Солонтаєм на нашому YouTube-каналі:

Причини та наслідки фальсифікацій на виборах з Олександром Солонтаєм

Довідка. Вебінари відбуваються в рамках проєкту “Задай Курс Владі”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI).

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.