Життя в іншій країні – це неабиякий вихід із зони комфорту. Інші традиції, правила, нові звички, їжа, мова. Врешті, менталітет. Відсутність рідних, друзів, улюблених кав’ярень та книгарень. Та, безумовно, є і безліч плюсів: можливість пізнати іншу культуру, традиції, кухню тощо. І це неабиякий досвід. Про життя українців закордоном говоримо в рамках “Клубу Активної Громади: Діаспора”. Сьома зустріч присвячена життю українців в Сполучених Штатах Америки. 

Про спікерку:

Ірина Волошина, студентка Університету Індіани, Сполучені Штати Америки.

Ірина родом із Хмельницького, наразі є студенткою докторантури кафедри Фольклору та Етномузикології Університету Індіани, США. 

В США живе 8 років. В Хмельницькому займалася фольклором. Паралельно викладала в мовній школі “Ола”. Розповідає, що добре знала англійську, тому вирішила подивитися, як фольклор викладається в інших країнах світу і прийняла рішення податися на стипендію імені Фулбрайта в Україні. Стипендію отримала з другого разу. Поїхала на стажування до Північної Кароліни на 9 місяців. Там була в статусі дослідника за обміном. 

“Те, що називається фольклором тут – на заході набагато ширше поняття. Зачіпаються теми гендеру, традиційної культури. Спочатку трохи незрозуміло, де тут фольклор. Фольклор подається рука в руку з активізмом.  В Україні ж – це усна народна творчість. В США через фольклор надається голос тим, кому раніше його не надавали. Це для мене було дуже цікаво”, – розповідає Ірина. 

Про життя українців в США:

В США багато активних українців. У 2017 році проводили виставку української культури в Університеті Північної Кароліни. 

“Потім я переїхала на північ штату Нью-Йорк, а пізніше – в саме місто. Там я познайомилася з групою “Українські сільські голоси”. Ця група складається з діаспорян, з тих, хто вже народився в США, але мають українське коріння і навіть з американців, яким подобається українська культура. Ансамбль розучує архівні українські пісні. У 2018 році приїжджали в Київ, записували пісні в українських селах, а потім презентували їх в США. Згодом я стала учасницею цього гурту, ми виступаємо на різних заходах”, – зазначила Ірина. 

Пізніше Ірина познайомилася з мистецькою групою “Яра”. Їм була потрібна помічниця у фольклорному проєкті. В Нью-Йорку завжди є події, які пов’язані з Україною. там є волонтерська організація Razom, які реалізовують багато крутих проєктів: допомагають українським лікарям проходити практику в американських вузах, допомагають в навчанні військових та багато іншого. Також працювала в Українському музеї в Нью-Йорку. Українці під час перших хвиль міграції оселилися в цьому районі, тому там зараз знаходиться історичний осередок України: там знаходиться українська суботня школа, українська церква, український музей, спортивний клуб, декілька українських бізнесів, ресторанів. Діє український книжковий клуб. В Колумбійському університеті викладається укранська мова, культура і навіть діє український кіно-клуб. 

Про комфорт в США 

В США все спрямовано на те, що будь-якій людині було комфортно. Люди, які мають особливості здоров’я, завжди можуть розраховувати на те, щоб жити на рівні з усіма іншими людьми. При працевлаштуванні надаються рівні можливості будь-яким кандидатам, незалежно від раси, віку, віри тощо. 

Що спонукало до політики “Людина – на першому місці”

Демократія, люди прислуховуються до інших людей, враховують думку інших настільки, щоб не виходити за межі розумного. Але це більше про самосвідомість людей, а не про політику. 

Розвиток громадського руху в США

Дітям в США надається безліч можливостей поза школою: гуртки, скаутські організації, спортивні секції. Коли вони вступають в університет, в есе вони пишуть, чим займаються поза школою і до яких організацій належать. Тому людям у свідомому віці дивно, як можна бути пасивним, не висловлювати свою думку, не бути причетним до суспільно-політичних подій. 

Щодо українців – то з діаспорян з перших хвиль міграції мало хто знав мову, вони розпочинали життя в США з нуля. Тому створення української громади та підтримка їх життєдіяльності – це було одним із важливих завдань. Ці організації функціонують і досі. Нові емігранти менше залучені. Часто люди, які приїжджають працевлаштуватися, завантажені роботою і на громадську діяльність не завжди вистачає часу. 

Чого українського не вистачає в США?

Не вистачає людей, нашої ментальності. Для мене основний плюс в США – це надзвичайно якісна освіта. Вона тут досить дорога, але це того варте.

Ідеальна країна: яко могли б взяти щось з України, щось із США – що б це було?

В України феноменальні люди. Це люди, які пройшли багато через що, як нація. Незламний дух – це не пусті слова. В українців є глибина, розуміння простих, фундаментальних речей, чого часто не вистачає американцям. України не було б, якби не українці. Що б я взяла зі Сполучених Штатів? Тут, як у годиннику: все працює. Якщо хоча б 1 гайку вийняти, настільки злагоджено механізм працювати не буде. Я не ідеалізую США: тут є свої проблеми, з ними намагаються працювати та розв’язувати. Але, знову ж таки, все починається з людини й усвідомлення людиною її місця. Якщо якомога більше людей будуть виконувати свою роботу чесно, якісно, із пристрастю – тоді все буде набагато краще. Нечесні політики є скрізь. Але все починається з особистої відповідальності, з розуміння того, що я можу зробити для своєї громади, країни. 

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.