shutterstock_311697905-preview

30 березня вступить в дію «гарячий» закон, який піддали різкій критиці низка урядів західноєвропейських держав та США.

Сьогодні, 29 березня, у газеті «Голос України» опубліковано скандально відомий закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон набуде чинності вже завтра, 30 березня.

Згідно із прийнятим законом продовжено строк подання декларацій для осіб, які подають їх уперше до 1 травня 2017 року.

За період із дня набуття чинності цим законом і до 1 січня 2018 року запроваджено е-декларування для осіб, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку»; членів Громадської ради доброчесності, утвореної відповідно до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»; громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм.

Положеннями закону також передбачено, що всі військові посадові особи та військовослужбовці, які проходять військову службу у військових комісаріатах, зобов’язані подавати е-декларацію.

Від обов’язку подання е-декларації звільняються військовослужбовці строкової служби, курсанти вищих військових навчальних закладів, курсанти вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсанти факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також військові посадові особи з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовці молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу.

Подаватимуть е-декларації за минулий рік також  кандидати у народні депутати України, кандидати на пост Президента України, зареєстровані у порядку, встановленому Законом України «Про вибори Президента України», кандидати в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів та старост.

Але основний скандал навколо даного закону розгорівся через те, що до переліку декларантів включили фізичних осіб (як правило, представників громадських організацій) які борються з корупцією. Причому, на відміну від решти декларантів, які отримують кошти переважно з державного або місцевого бюджету, антикорупціонери, живуть із грантових програм, що реалізовуються за кошти іноземних неурядових фондів та урядів. Тепер же вказані особи повинні будуть декларувати також відомості про назву програми (проекту) технічної або іншої допомоги у сфері запобігання та протидії корупції, назву ГО або іншого непідприємницького товариства та його органу управління.

Крім того, що найбільш цинічно, усі особи, які отримують кошти від антикорупційних ГО в рамках антикорупційних програм, тобто постачальники товарів, виконавці робіт та надавачі послуг, також повинні будуть подавати е-декларації. Тобто фізичні особи, ФОПи, що постачають папір, заправляють принтери та ксерокси, прибирають приміщення, програмісти, розробники веб-сайтів та перекладачі, оператори та монтажери – усі до одного тепер теж е-декларанти.

Що ж, вітаємо більшість у Верховній Раді з прийняттям надзвичайно важливого закону. Ви знаєте, з чим і ким ви боретеся!

23 березня, при підготовці законопроекту в профільному комітеті ВРК була відхилена низка поправок депутата Тетяни Чорновол, що стосувалися включення вказаних осіб до переліку декларантів. Однак, уже наступного дня зазначені поправки були проголосовані Радою, незважаючи на їх несприйняття та невдоволення з боку громадських організацій.

Як наслідок, закон був підданий різкій критиці з боку урядів західноєвропейських держав та США.