Продовжується обмін досвідом між грантерами Інституту “Республіка” та регіональними командами ВІ “Активна Громада”.

Перший день приїзду грантерів до Кам’янця-Подільського звичайно ж розпочався зі знайомства учасників. Хоча гості раніше співпрацювали з Інститутом “Республіка” однак, з командою з Кам’янця-Подільського вони знайомі не були. Тому, їм довелося не лише переймати досвід, але й розповідати детально про свою діяльність та організації, які вони представляють.

Гості з Запоріжжя – Микола Колодяжний, який є директором Благодійного фонду “Імпульс.ЮА” та Владислав, юний волонтер цього фонду. Пан Микола розповів про проєкт, який був раніше підтриманий Інститутом “Республіка” і, що зараз цей проєкт отримав підтримку посольства США та річне продовження. За словами пана Миколи проєкт розширився та має більшу кількість учасників та ще більшу програму, однак перший крок в цьому напрямку їх команда зробила саме за підтримки Інституту “Республіка”. З Полтави участь у навчальній поїздці взяв Роман Широких, який представляє організацію ГО “Центр розвитку та співпраці громад”.

Після знайомства команда ВІ “Активна Громада” організувала для гостей прогулянку старим містом, адже, щоб краще зрозуміти місто та його мешканців варто знати його історію. Гуляючи старим містом регіональний координатор ВІ “Активна Громада” В’ячеслав Полятинчук розповів про історію Кам’янця-Подільського, а також, про те, чим місто живе сьогодні. Камянець-Подільський також відомий українцями своєю архітектурою та цікавими заходами, які традиційно відбуваються тут з року в рік.

прогулянка кам-под

Учасники обміну з регіональним координатором ВІ “Активна Громада” В’ячеславом Полятинчуком. 

– Це було дуже приємне знайомство з гостями з Полтави та Запоріжжя, а також з самим містом. Хоч я раніше була у Кам’янці-Подільському, однак цього разу я змогла подивитися на це місто по-іншому. Ці два насичені та цікаві дні допомогли мені не лише отримати нові знання, але й побачити практичні результати втілення громадських ініціатив у місті. Якщо, хтось хоче надихнутися та мотивувати себе рекомендую приїздити до Кам’янця-Подільського, – розповідає Світлана Десятнюк, працівниця центрального офісу Інституту “Республіка”.

Перший день був насиченим, тому  після прогулянки містом учасники пішли на зустріч з активісткою Кам’янця-Подільського Анною Сірою. Під час зустрічі вони познайомилися з ініціативою “Статут міста у коміксах”. Ця ініціатива сьогодні реалізована лише у двох містах України – у Хмельницькому та Кам’янці-Подільському. Вона має на меті познайомити молодь та школярів зі статутом їх міста. Однак, дітям не цікаво, та й досить важко розбиратися у складних, юридичних документах. Тому, за допомогою цієї ініціативи статут Кам’янця-Подільського перетворився на цікавий, легкий для прочитання комікс.

На зустрічі учасники обміну обговорили шляхи співпраці із дітьми, а саме, як з ними можна краще комунікувати та доносити потрібну інформацію. Наш світ швидко розвивається та змінюється, тому ми повинні не відставати, особливо у сфері комунікацій.

Також, в перший день учасники відвідали скейт-парк, який є одним із проєктів громадського бюджету.

статут кам-под

Учасники обміну з Аною Сірою та з регіональним координатором ВІ “Активна Громада” В’ячеславом Полятинчуком. 

– Нас дуже зацікавили активності, які відбуваються у Кам’янці-Подільському та спрямовані на молодіжну аудиторію. Особливо цікавим для нас є проєкт створення статуту міста у коміксах, адже ми також намагаємося шукати різні форми донесення інформації до молоді. Ми хочемо використовувати форми, які б дозволили легко говорити про серйозні речі. Нам було дуже важливо дізнатися про те, як виникла ідея цього проєкту, хто брав участь у її реалізації, які результати. Зараз ми думаємо над тим, щоб реалізувати схожий проєкт у нашому місті та впевнені, що ця ідея буде підтримана, – розповідає Микола Колодяжний, директор Благодійного фонду “Імпульс.ЮА”.

Другий день пройшов не менш насичено ніж перший. В першій половині дня учасники відвідали презентацію книги “Трансформація національної ідеї України”. Вона відбулася у стінах історичного факультету національного університету імені Івана Огієнка. Питання української національної ідеї є дуже важливим та довгий час залишається невизначеним та дискусійним.

Книга являє собою збірник статей 30-ти відомих українських істориків, філософів, політологів та культурологів, які висловлюють своє бачення стосовно:

  • історії розвитку української національної ідеї,
  • стан її розвитку сьогодні,
  • як перетворити українську ідею на українську мрію.

Під час презентації автори книги подискутували на рахунок даної теми, а також відповіли на запитання аудиторії. Головний меседж їх витупу – “необхідність змін”. Як сказав один з авторів книги О.Доній, ми не можемо в 21 столітті жити за правилами та принципами 19 століття.

книга кам-под

Учасники обміну з авторами книги “Трансформація національної ідеї України”.

– На другий день ми відвідали презентацію книги збірника про національну ідею України. Насправді, я думав, що в книзі представлена лише одна точка зору і вже до цього готувався. Але я був приємно здивований тим, що в збірці представлені абсолютні різні точку зору: від радикально правих до лівих. Серед спікерів, також, були різні думки, які часто суперечили одне одному, але так і має бути. Приємно, що вдалося взяти участь у дискусії та висловити свою думку, щодо розвитку країни та ії національної ідентичності. Саме подібні заходи дозволяють розвивати критичне мислення, що в свою чергу є запобіжником перед пропагандою, жертвою якої ми всі можемо стати, – розповідає Роман Широких, ГО “Центр розвитку та співпраці громад”.

Відразу після презентації учасники відвідали простір дитячого розвитку “StarHouse”, де вони познайомилися із власницею закладу Світланою Онищук. Всі були захоплені тим, що зробила ця жінка. Адже, вона створила унікальний сучасний простір для розвитку дітей, який не поступається іноземним, в тому числі європейським.

Зараз, тут займаються діти молодшої групи, в більшості до 14 років. У “StarHouse”, діти можуть отримати гармоній розвиток, починаючи від вивчення шкільних предметів, танців, “школи бізнесу” та закінчуючи майстер-класами з живопису та власної команди “Ліги сміху”. Це яскравий приклад того, як можна шукати шляхи розвитку дітей з різними схильностями та навичками.

стархауз кам-под

Учасники обміну з власницею закладу “StarHouse” Світланою Онищук.

– Це дуже цікавий проєкт і зробити щось подібне у нашому місті – це наша мрія. “StarHouse” – це неймовірна споруда, кожна дитина може знайти тут заняття за своїми вподобаннями. Я думаю, що в Запоріжжі такий заклад матиме велику популярність. Також, мені сподобалося саме місто. Я б хотів переселитися сюди на старості років. Сама атмосфера міста дуже надихає та мотивує робити зміни, робити місто і себе кращим, постійно вдосконалюватися. Дякую за таку можливість Інституту “Республіка”, я дізнався багато нового та познайомився з чудовими людьми, – розповідає волонтер фонду “Імпульс.ЮА” Владислав.

Гостям з Полтави та Запоріжжя вдалося поспілкувалися з дітьми та викладачами “StarHouse”. Вони багато розпитували про успішно втілений проєкт та замислилися над створенням подібних закладів у своїх містах. Ми раді, що освітні обміни не просто дозволяють учасникам дізнатися щось нове, але й мотивують їх на реалізацію нових, схожих проєктів у своїх містах. Команда Інституту “Республіка” завжди відкрита до співпраці та готова підтримувати реалізацію корисних та цікавих проєктів у регіонах.

Дякуємо Кам’янець-Подільській команді ВІ “Активна Громада” за організацію насиченої програми для грантерів та Світлані Десятнюк за її турботу про учасників. А також, дякуємо самим учасникам, які протягом двох днів ділилися інформацією, досвідом та ідеями. Сподіваємося співпрацювати й надалі.

Примітка. Обміни здійснюються в межах програми «Регіональні школи грантерів» та реалізуються за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).