Після двох днів відпочинку в затишному Кошице, координатори ВІ “Активна Громада” вирушили до Угорщини.

Місцем призначення Юлії Мазур та Сергія Толстіхіна було місто Ніредьгаза. Погода під час подорожі до Угорщини була дуже жаркою і саме через спеку їхати ставало важче. Цікавим для велоактивістів став перетин кордону між Словаччиною та Угорщиною. За словами Юлії Мазур це була лісова дорога, де вони зустрічали лише велосипедистів, а на самому кордоні було облаштоване місце відпочинку зі столиком та лавками.

Юлія та Сергій вирішили нарешті використати свій намет, тому на ніч зупинилися в кемпінгу, який знаходився в національному парку. Кемпінг – чудовий варіант економної ночівлі плюс найромантичніший. Адже, за помірні кошти можна отримати в користування гарячий душ, кухню та заночувати на природі з комфортом. На наступний день перебування в Угорщині вони дісталися до міста Ніредьгаза, де були заплановані зустрічі з українцями.

угорщина5

Юлія Мазур, велоактивістка та координаторка ВІ “Активна Громада” у Хмельницькому. 

– При перетині кордону одразу помічаєш, що ти в іншій країні. До прикладу, в Угорщині архітектура дуже відрізняється від словацької, тут більш масивні та кам’яні, сірі будинки. Перше, що нас приємно вразило в Угорщині – це велика кількість велодоріжок, які зручно пролягають паралельно до автомобільних доріг. Велодоріжок справді дуже багато, оскільки в Угорщині велосипедистам заборонений рух автомобільними дорогами. Тому, для велосипедів і скутерів створена мережа окремих доріг, що дуже зручно, а головне безпечно. Думаю, що таку практику корисно впроваджувати в Україні, – розповідає велоактивіст Сергій Толстіхін.

Ніредьгаза затишне, спокійне та привітне місто з доглянутими парками. Сама назва походить від слова «береза». І не дарма, адже в місті та його околицях є багато березових гаїв: спокійних, струнких та умиротворених. Ніредьгаза сьоме за чисельністю населення місто Угорщини. Це місто завжди було центром греко-католиків в Угорщині, тому тут розташована греко-католицька церква та музей, де зібрана збірка греко-католицьких ікон і сакральних предметів минулих століть. 

угорщина

Юлія Мазур, велоактивістка та координаторка ВІ “Активна Громада” у Хмельницькому. 

За неофіційними даними, сьогодні у Ніредьгазі проживає біля 1000 українців. Частину їх об’єднує спільнота «Самоврядування українців у Ніредьгазі». В місті також, діє Українська недільна школа, де за кошти батьків діти вивчають українську мову та літературу, історію та культуру України. Голова — пані Юдіта Софілканич переїхала в Угорщину з Ужгорода ще у 1993 році.

Саме з 1993 року вона почала впровадження вивчення української мови та літератури у гімназії. Пані Юдіта розповідає, що на першому уроці її засобами навчання були крейда, дошка та її мова. Адже на той час не було ні програми, ні підручників, чи якихось наочних матеріалів. Запровадження вивчення української мови на рівні іноземної у середньому навчальному закладі Угорщини було і є унікальним явищем.

угорщина8

Сергій Толстіхін, Юдіта Софілканич та Юлія Мазур. 

– Мені було дуже сумно, коли вчені люди, колеги, задавали мені питання: а яка різниця між українською та російською мовою? Хіба, то не все одно? Ну, в такий час, у мені вже починав працювати чортик. І я нашій директорці сказала: як таке може бути, що не знають люди, що є Україна — українська мова, Росія — російська мова?  І вона тоді каже: давай, може, запровадимо українську? Так, мені вдалося започаткувати вивчення української мови маленькими угорцями, як іноземної, – розповідає Юдіта Софілканич.

При розробці концепції введення вивчення української мови було взято до уваги близьке сусідство України, розвиток культурних та економічних зв’язків між двома державами. Юдіта Софілканич склала державний учбовий план на чотири роки навчання, який і в обласних установах освіти, і в міністерстві – зустріли з ентузіазмом і найвищою оцінкою. Вчителька на основі чималого матеріалу для проведення уроків української мови склала три підручники для угорських школярів. 
угорщина7

Юлія Мазур та підручник для вивчення української мови. 

– Копітка робота у викладанні української мови, як іноземної принесла позитивні наслідки. Понад шістдесят наших випускників продовжили вивчення української мови у Вищій Школі міста Ніредьгази. Наша мрія — створити український клас. Ми узгодили це із директором греко-католицької гімназії. Вона погодилася. Все було погоджено, але, на жаль, для відкриття класу потрібно 8 дітей, а був лише один учень. Тому, ця справа ще очікує вирішення, – розповідає Юдіта Софілканич.

2008 році в Ніредьгазі відкрили недільну школу для українців. Завдяки заняттям одні діти навчилися читати та писати, інші — вільно розмовляти. На сьогодні школу відвідує 23 учні, віком від 10-ти до 23-ох років. У майбутньому тут можуть відкрити український клас, аби дітям всі предмети викладали українською, але для цього треба провести велику роботу, в тому числі — інформаційну.

Юлія та Сергій зафільмували розмову з пані Юдітою. З радістю ділимося цим відео:

Однак, здобувати вищу освіту українською мовою в Ніредьгазі можна вже сьогодні. У місцевому університеті в 2017 році відкрили кафедру української мови та культури. Вступити сюди можуть, як громадяни Угорщини, так і абітурієнти з-за кордону, зокрема українці. Перших студентів набрали ще у 2018 році, з ними координатори ВІ “Активна Громада” теж мали зустріч у стінах університету.

угорщина9

Юлія Мазур, Сергій Толстіхін та студенти кафедри української мови та культури університету в Ніредьгазі. 

– На зустрічі були присутні студенти та завідуюча кафедрою української мови та культури, пані Вікторія Штефуца. Зустріч була цікавою та жвавою. Ми ділилися своїми планами та розповідали про діяльність в Україні. Студенти ставили багато запитань про роботу ВІ “Активної Громади”, щодо наших заходів та активностей. Їм було цікаво почути про Клуби “Активної Громади”, зокрема про заходи, які направлені на політичну просвіту. Приємно вразило, що студенти знають не лише українську мову та культуру, але й стежать за процесами в Україні, – розповідає велоактивістка, координаторка ВІ “Активна Громада” Юлія Мазур.

В місті діє Консульство України в Ніредьгазі, де Юлія та Сергій мали зустріч із Консулом – паном Аркадієм Гупало. Він опікується українцями, які проживають на східній території Угорщини (5 областей). За словами Аркадія Гупала, нині на консульському обліку стоять майже 4000 українців. Ці люди переїжджають з усієї України, але переважна більшість — з прикордонних областей.

угорщина2

Консул України в Ніредьгазі Андрій Гупало та велоактивісти Юлія Мазур та Сергій Толстіхін. 

– Під час перебування в Ніредьгазі ми отримали запрошення відвідати Почесне консульство України. Це був перший візит на українській землі за кордоном в наших мандрах. Згодом ми ще побуваємо в консульствах і посольствах України не раз, однак почалося все саме з Угорщини. Нас зустрів консул Аркадій Петрович Гупало, який розповів про життя українців в Угорщині, описав заходи і навіть напоїв чаєм з тістечками. Усі з ким нам вдалося поспілкуватися гарно відгукувалися про консульство та розповідали, що воно завжди підтримує усі ініціативи української громади, – розповідає Сергій Толстіхін.

Також, під час зустрічі пан Аркадій розповів, що Угорська держава приділяє велику увагу та надає належну допомогу національним меншинам. Саме завдяки мудрій та гуманній політиці уряду з питаннь національних меншин в Угорщині українська громада має можливість інтенсивно плекати свою національну та духовну культуру.

Сьогодні, угорське громадянське суспільство, як і українське, все ще перебуває на стадії формування, хоча й пройшло складний шлях розвитку. Від динамічного розвитку у 90-х роках до поступового зниження політичної активності угорського соціуму з середини 2000-х. Угорці бачить розв’язання своїх проблем не у колективних заходах, а в індивідуальних діях та інституті лобізму. У політичній соціалізації угорського суспільства, як у процесі сприйняття суспільством політичної культури важливу роль відіграють традиційні історичні цінності. 

Дякуємо українській громаді Угорщини за цікаву  інформацію та всім, хто долучилися до зустрічі з Юлею та Сергієм.

Довідка. Веломандрівки Європою реалізовуються в рамках проекту “80 днів за сонцем”, який ініціювали велоактивісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур. Вони заснували ініціативу “Green Ways”, головною метою якої є розвиток зеленого туризму в сільській місцевості з залученням громади.