Полтавці мають можливість самостійно обрати назву візитівки регіону – міжнародного летовища.

На Полтавщині стартує публічна консультація, мета якої – дати місцевому міжнародному аеропорту ім’я одного з видатних українських діячів. На честь кого він має бути названий, вирішать жителі області.

Публічна консультація – це інструмент, за допомогою якого влада отримує від громадян інформацію щодо того, яким вони бачать вирішення конкретного суспільно важливого питання. Воно виноситься на загальне обговорення, кожен громадянин може висловитися і вплинути на прийняття остаточного рішення. У Полтавській області на обговорення ставиться питання щодо того, на честь якого визначного діяча має бути названий Міжнародний аеропорт «Полтава». Серед можливих варіантів – Микола Гоголь, Іван Котляревський, Іван Мазепа, Симон Петлюра, Григорій Сковорода.

1516618365 (4)

«Це правильно, коли аеропорт має власне ім’я, – зауважив Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради. – Звичайно, воно повинне асоціюватися з Полтавщиною, тому ми й обрали діячів, які мають безпосереднє відношення до нашого краю.

Оскільки аеропорт – візитівка області, буде логічно, якщо ми поцікавимося думкою її мешканців».

Анатолій Ханко, заступник голови Полтавської обласної ради, також підкреслює важливість цієї події: «В європейських країнах чимало аеропортів названі іменами видатних особистостей – військових, політичних, громадських діячів, учених, письменників, художників. Думаю, це правильно. Адже ці люди своєю діяльністю заслужили на увічнення пам’яті. Наш полтавський аеропорт також треба назвати іменем видатної людини. Вважаю, що це має бути постать, яка зіграла вагому роль в історії України, і чиє життя було пов’язане з Полтавщиною. Хто саме? Своє слово мають сказати самі полтавці».

Публічні консультації уже показали себе успішним інструментом комунікації між громадськістю та владою. Вони дають змогу спільно, з урахуванням думок усіх сторін приймати ефективні рішення.

Про початок публічних консультацій розповіла Олександра Скиба, заступник голови Інституту «Республіка»: «У цьому році Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» від Інституту «Республіка» розпочинає процес публічних консультацій по всіх регіонах України, у 30 містах. Цей інструмент відносно новий для українців. Уперше публічні консультації успішно відбулися в Хмельницькому та Первомайську Луганської області у 2017-му. Проте цей інструмент широко застосовується в країнах ЄС та США і показав свою ефективність. Він достатньо простий і дає можливість проголосувати широкому колу громадян за те рішення, якому вони надають пріоритет.  Мені надзвичайно приємно, що першу консультацію у цьому році ми проведемо саме в Полтавській області – Олександр Ханко звернувся до нас із пропозицією запустити процес публічних консультацій на Полтавщині. Тепер лишається сподіватися, що мешканці Полтавщини проявлять свою активність, візьмуть участь у консультації та вшанують таким чином власних героїв – видатних діячів історії України!».

Джерело відео: ОКІА «Новини Полтавщини»

Чиїм саме ім’ям назветься аеропорт, полтавці вирішуватимуть до 31 березня 2018 року.

Проголосувати можна, відправивши SMS «3011(пробіл)Номер відповіді» на номер 093-177-00-35 або за посиланням vdmk.org/3011. Вартість SMS згідно з тарифами оператора.

 

Голосування

***

На честь кого буде називатися аеропорт?

Полтава – одне з найдавніших українських міст. Протягом багатьох століть вона зберігає культурні традиції, при цьому постійно модернізується. В останні роки значно підвищився інтерес до Полтави і Полтавщини як до туристичного об’єкта, адже тут справді є на що подивитися.

У Полтаві жили і творили багато відомих особистостей, які зробили неабиякий внесок у вітчизняну та світову історію й культуру. Ці імена сьогодні відомі всій країні.

 Іван Мазепа

МазепаОдин із найвідоміших військових політичних і державних діячів XVII-XVIII ст., гетьман Війська Запорозького. Мазепа найдовше серед козацьких гетьманів тримав булаву – аж 22 роки. Обрали його на гетьманство саме неподалік Полтави у 1687 році.

Очікуючи ради, де Мазепу проголосили гетьманом, козацька старшина три тижні жила в Полтаві. Тут же проходили святкування на честь цієї події – банкети, салюти, вітання новообраного гетьмана.

Іван Мазепа був видатним політиком свого часу. Нині ця постать викликає багато суперечок, проте заперечити його величезний внесок в історію навряд чи хтось наважиться. Саме під його проводом українці за підтримки шведів зробили спробу здобути незалежність. У 1709 році відбулася знаменита Полтавська битва, яка мала наслідки не тільки для України, а й для багатьох європейських країн. У протистоянні Полтава підтримувала Мазепу і його військо.

У 2016 році у Полтаві відкрився пам’ятник гетьману Мазепі.

Григорій Сковорода

СковородаНайвідоміший український просвітитель-гуманіст, видатний філософ, поет, педагог. Жив і писав Сковорода у XVIII ст., проте його роботи і сьогодні вражають актуальністю.

Народився на Полтавщині (с. Чорнухи Лохвицького повіту). Походив із сім’ї звичайного селянина, проте зацікавився наукою і здобув гарну освіту, багато мандрував Європою.

Вів життя мандрівного філософа. У його творах йшлося про те, що кожен – неповторна особистість. Він не розділяв тіло й душу, вважаючи, що людина – цільна істота. Такі погляди суперечили догмам церкви, тож мислителя переслідували за його переконання. Хоча за життя твори Сковороди не видавалися, їх активно переписували послідовники філософа.

Григорій Сковорода є зачинателем байки в українській літературі. Його твори мали величезний вплив на наступників, зокрема на творчість Тараса Шевченка.

Іван Котляревський

Український письменник, поет, драматург. Перший класик сучасної української літератури.

Його творчість стала початком нової ери у вітчизняній літературі, адже до Котляревського українською літературною мовою твори не писалися.

Іван Котляревський народився у Полтаві в 1769 році. Він тут виріс, навчався, жив і творив. Нині тут є його музей-садиба.

Знаменита поема «Енеїда» побачила світ у 1798 році. Це був перший в історії твір, написаний живою народною мовою. Досі українська вважалася місцевою говіркою, непридатною до того, аби нею писалися мистецькі твори.

Також Котляревський зробив вагомий внесок в драматургію. Його п’єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник» і досі не сходять зі сцен багатьох українських театрів.

Микола Гоголь

gogol_mainНа Полтавщині на початку ХІХ ст. народився один з найвидатніших письменників свого часу, драматург, прозаїк і поет Микола Гоголь, класик російської та української літератури.

Дитинство і ранню юність Гоголь провів на Полтавщині. Він чудово знав культуру і традиції рідного краю, постійно звертався до цих тем, зокрема у таких геніальних творах, як «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Вій», «Тарас Бульба», «Ніч перед Різдвом», «Утоплена», «Миргород», «Ревізор», «Мертві душі».

Творчість Миколи Гоголя мала величезний вплив на культуру свого часу і викликає жвавий інтерес у сучасників. Його роботи десятки разів екранізувалися, а багато персонажів стали відомими і за межами творів.

У Полтаві є чимало туристичних об’єктів, пов’язаних з особистістю Миколи Гоголя.

Симон Петлюра

ПетлюраУкраїнський політичний та військовий діяч, очільник Директорії Української Народної Республіки (УНР) (1919–1920 рр.), Головний отаман армії УНР.

Петлюра народився в Полтаві в родині з козацькими коренями. Тут же він отримав початкову освіту та почав навчатися в місцевій духовній семінарії.

З цього часу і розпочалася його громадська діяльність: у семінарії почала функціонувати таємна українська громада, а Петлюра став одним з її очільників.

Його називають основоположником сучасної української незалежності.

Він писав статті, видавав літературу, вів активну просвітницьку роботу серед українського населення, усіляко обстоював ідею незалежності України.

***

Кожен із цих людей зробив вагомий внесок в історію Полтави і Полтавщини та прославив цей край. Кожен заслуговує на те, аби про його діяння пам’ятали нащадки. А чиїм іменем називатиметься місцевий міжнародний аеропорт, стане відомо після 31 березня.

Довідка.  Проект «Задай курс владі» втілюється за підтримки Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин (NDI).