У Хмельницькому відбулося засідання Клубу “Активна Громада” на тему: “Політичні партії, що про них варто знати?”

Українці у 2019 році обрали нового президента та новий парламент, однак інтерес до політичних партій не вщухає. Саме тому, регіональні команди Інституту “Республіка” продовжують спілкуватися з жителями українських міст щодо партій, їх функціонування, фінансування та діяльності народних депутатів.

Нещадавно, у Хмельницькому, відбулося засідання Клубу “Активна Громада” під час якого учасники обговорювали політичні партії. Тренеркою заходу виступила регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у м. Хмельницький – Юлія Мазур. Вона розповіла студентам вищого професійного училища №11 про:

 • що таке партії та для чого вони створюються;
 • яким є державне фінансування політичних партій та яким воно повинно бути;
 • джерела фінансування політичних партій: переваги та недоліки видів фінансування;
 • що таке депутатські фракції та групи;
 • чи потрібні гендерні квоти;
 • види виборчих систем: мажоритарна, пропорційна, змішана;
 • яка система є найкращою для України та чому.

На засіданні Клубу учасники також детально розглянули аспекти функціонування політичних партій, як в Україні, так і в інших країнах світу. Досвід інших країн дозволив учасникам порівняти діяльність наших партій та загалом партійну систему з іншими партіями. Як зазначила Юлія Мазур, деякі учасники говорили, що нам потрібно змінювати наші партії, працювати над створення реальних партій “знизу”, від громади, а не голосувати за тимчасові політичні проєкти. Інші ж учасники зазначали, що наша партійна система, хоч і не без недоліків, однак вона краща ніж до прикладу двопартійна. Її лише варто вдосконалити та підбирати у депутати гідних кандидатів. 

партії хмельницький 5

Учасники тренінгу та регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Юлія Мазур.

– Тренінг був насичений. В листопаді ми провели достатньо багато заходів, однак не припиняли працювали у звичних для нас форматах. Про партії та їх діяльність ми спілкувалися з хмельничанами ще до президентських виборів. Але, цікавість до цієї теми не просто не зникла, вона навпаки зросла. Все більше людей хочуть знати про партії, їх фінансування та “внутрішню кухню”. Все більше українців хочу робити усвідомлений вибір. Я вірю в те, що саме громадськість буде мотивувати гідних кандидатів створювати та розвивати партійні осередки, – розповідає Юлія Мазур.

Учасники також поспілкувалися про ті політичні партії, які зараз існують в Україні. На жаль, молодь розчарована їх діяльністю. Однією з головних причин розчарування є саме токсичність деяких депутатів у цих партіях. Хоча приємно радує, що учасники мають різне ставлення до різних депутатів від однієї і тієї ж партії. Вони пояснюють це тим, що кожен повинен відповідати виключно за свої вчинки і оцінюють слова та діяльність кожного депутата окремо.

Важливим питанням для обговорення стало також державне фінансування партій, яке розпочалося з 1 липня 2016 року. Після дострокових виборів до парламенту державне фінансування будуть отримувати політичні партій, які отримали більше ніж 2% голосів виборців.

партії хмельницький 4

Учасники тренінгу, які створили свою партію  – “Юність”.

Друга частина тренінгу складалася з практичного завдання. Учасники повинні були створити свою політичну партію і представити її разом з командою. Необхідно було розповісти про напрямки роботи політичної партії, про їх потенційного виборця та придумати 5 кроків програми своєї партії. Пояснити, як саме вони спілкуються зі своїми виборцями, які ідеї “продають”. Так, в процесі діалогу народилися партії “Ініціативна”, “Юність” та “Панда” з освітніми, спортивними та економічними змінами.

Партія “Юність”. Виборці партії – молоді люди, в основному студенти, оскільки саме вони є найактивнішою частиною країни та незабаром будуть працевлаштовуватися в різних державних установах. Тому, представники цієї партії повинні створити всі умови, щоб молоді люди в країні були активними, фізично та емоційно розвинутими, вмотивованими.

Основними пунктами програмної діяльності партії є:

 • використання інноваційних та сучасних методів навчання для всебічного розвитку молоді;
 • безкоштовне навчання студентів;
 • державні програми обміну досвідом для студентів;
 • заохочення молоді до участі в громадському житті, підтримка студентських ініціатив;
 • державні програми підтримки при працевлаштуванні студентів.

партії хмельницький2

Учасники тренінгу, які створили свою партію – “Панда”.

– Перша частина тренінгу була цікава, однак друга частина – перевершила усі очікування. Ми створили свою партію, мали обрати їй назву, визначити наших виборців, пояснити, як ми з ними спілкуємося та що обіцяємо. Кожен з нас міг пофантазувати і в той же час ми серйозно поставилися до завдання. Хоч наша партія мала назву “Панда”, однак відстоювала вона саме економічний розвиток, використання найсучасніших технологій та звісно орієнтувалася на прогресивну молодь. Ми впевнені, що за технологіями майбутнє, і молодь це розуміє. І спілкуватися з виборцями ми також вирішили через сучасні канали інформації, – електрону адресу, розсилки на пошту, у соцмережах. Мені сподобалася ідея нашої партії, я б за таку теж проголосував, – розповідає учасник тренінгу Артем.

Друга партія – “Панда”. Назва вибрана для привернення уваги та тому, що панда асоціюється з Green Peace та боротьбою за збереження життя і природи. Вона так само покликана боротися за справедливість та захищати своїх виборців. Цільовою аудиторією партії є громадяни віком 18-45 років.

Основні пункти програми партії “Панда”:

 • зменшення податкового навантаження на фізичних осіб;
 • державна підтримка малозабезпечених сімей, сиріт та пенсіонерів;
 • підтримка та фінансове забезпечення фізичного виховання молоді;
 • зменшення трудового стажу;
 • збільшення мінімальної заробітньої плати.

партії хмельницький 3

Учасники тренінгу, які створили свою партію – “Ініціативна”.

Партія “Ініціативна”. Виборці – молодь та молоді батьки. Саме та частина молоді, яка є активною та ініціативною і не боїться брати на себе відповідальність.

Партія у своїй програмній діяльності вказала намір займатися реалізацією таких пунктів:

 • виховання патріотичної молоді;
 • наведення ладу в країні;
 • легалізація зброї;
 • підтримка та створення центрів нового зразка для допомоги нарко- та алкозалежним;
 • підтримка фізичного розвитку громадян для формування здорової нації.

Після презентації усіх трьох партій учасники вирішували кому б вони віддали свій голос. Більшість з них віддали б перевагу партії “Ініціативна” бо вона спрямована на молодь та дає можливості розвиватися. Ми раді, що учасники тренінгу отримали не лише знання та практичні навички, але й почали формувати своє власне бачення того, що таке справжні політичні партії та як оцінити рівень їх діяльності.

Клуби “Активної Громади” у містах – це комунікаційний майданчик для обговорення ідей. Ми прагнемо разом розвивати наші міста, бути інформованими про реформи та залучення громадян до політичних рішень на місцях.

Долучайтесь! З нами завжди цікаво, активно та позитивно.

Примітка. Проект «Якісна інформація – якісний вибір» виконується Інститутом “Республіка” в партнерстві з Громадським радіо за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews.