Реформа державного управління (РДУ) спрямована на розбудову держави, яка діє в інтересах громадян, відповідально розпоряджається державними коштами та функціонує відповідно до європейських принципів належного врядування.

24 лютого 2021 року відбулися Публічні консультації з громадськістю щодо реформи державного управління, в яких взяли участь 59 учасників разом з експертами, представниками міністерств та громадського сектору. 

За словами Віталія Гліжинського, співзасновника та координатора Всеукраїнської ініціативи ‘’Активна Громада’’ від Інституту ‘’Республіка’’, керівника проєкту з публічних консультацій, “дана Публічна консультація – це захід-робота величезної команди людей, як єдиного цілого. Думки всіх учасників фіксуються, розглядаються і не критикуються”. 

Іван Хілобок, старший проєктний менеджер реформи державного управління, Офісу реформ, пояснив, що Офіс реформ є консультативно-дорадчим органом Кабінету міністрів України.

“Ми допомагаємо уряду і прем’єр-міністру у розробці та координації реформ, у моніторингу реформ та підготовці звітності, комунікації, діалогу й залученні зацікавлених сторін до розробки та до обговорення процесу реформування. 

Державне управління стосується виконавчої, судової та законодавчої гілок влади.

До поняття реформи державного управління не входять питання політичного рівня, конституційного, роботи парламенту, роботи президента, фінансування політичних партій.

Так само не входить питання роботи органів місцевого самоврядування. Дуже дотичною до реформи державного управління є реформа державних фінансів і реформа децентралізації.

Реформа державного самоврядування активно стартувала у 2016 році, зі вступом в дію Закону України “Про державну службу”.

Перша стратегія державного управління до 2020 року була вже схвалена і в рамках цієї стратегії з’явилися державні секретарі, конкурси на державну службу, потім директорати в пілотних міністерствах, потім – в усіх міністерствах.

Останні 4-5 років йде стрімкий розвиток державного управління в рамках євроінтеграційного процесу”, – розповів Іван Хілобок.

За його словами, в цілому реформа державного управління – це про три речі:

  • якісні та доступні послуги; 
  • професійна державна служба; 
  • ефективне врядування.

Угіс Сікс, керівник проєктної групи, EU4PAR зазначив, що “без професійної державної служби неможливо досягти європейські цінності такі, як:

  • демократія та захист прав; 
  • збалансований розвиток; 
  • співпраця та інтеграція.

“Що стосується України, то, безумовно, ми в кожній країні ЄС вважаємо, що Україна є частиною європейської спільноти. Для кражого співробітництва та взаємодії з ЄС важливо, щоб європейські цінності були впроваджені і в Україні. Для громадянського суспільства реформа державного управління є можливістю та закликом до дії”, – зазначив він. 

Після виступів спікерів учасники поділилися на групи за напрямами Реформи: 

  • ефективне управління; 
  • професійна державна служба; 
  • державні послуги та процедури.

В групах учасники працювали над заданим напрямом, а після – мали можливість представити результати роботи та отримати зворотний зв’язок від експертів. 

Всі напрацювання були зафіксовані для подальшого опрацювання та передачі профільним органам. 

Довідка. Ця публічна консультація організована спільно проєктом EU4PAR, Офісом реформ КМУ в рамках проєкту “Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні”, який фінансується Європейським Союзом, та Інститутом “Республіка”. Публічна консультація організована за сприяння Національного Демократичного Інституту та завдяки підтримці британського народу через Фонд розвитку ефективного врядування Сполученого Королівства.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”