Рубрика “Життя після ПК” націлена показати втілені в життя проекти

Станом на травень Інститут “Республіка” та ВІ “Активна Громада” розпочала 44 публічних консультації з спільно з місцевими радами. Вони стосувалися різних тем, рівнів залученості, різних сфер життєдіяльності. За час реалізації проекту “Задай курс владі” громадяни почали звикати до нового інструменту й все більше долучаються до участі, пропонують свої теми для винесення їх на публічні консультації.

ПК ІР

Процес публічного консультування тривалий. І для того, аби побачити результат, мати пройти час. І от ми хочемо поділитися напрацюваннями й реалізованими проектами в різних містах України.

м. Суми

У вересні 2018 р. в Сумах обирали, де слід облаштувати зону безкоштовного доступу до мережі Інтернет. На веб-ресурсі «Ваша думка» було розміщено 5 пропозицій, з яких жителі мали обрати лише одну. Усього в публічному опитуванні взяло участь майже 300 осіб. За результатами консультації переміг варіант – парк ім. Кожедуба.

ПК СУми

І вже у січні 2019 року нову точку безкоштовного Wi-Fi встановили саме в цьому парку. Відтак, жителі й гості можуть насолоджуватися красою парку і одразу публікувати фото в мережу.

м. Дрогобич

Публічна консультації з вибору назв двох скверів між вулицями Лесі Українки, Т. Шевченка та І.Франка у Дрогобичі завершилась 26 грудня 2018 р. Результати цих консультацій пройшли через розгляд постійної комісії ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення. Сесія Дрогобицької міської ради ухвалила на підставі рішення виконавчого комітету від 21.02.2019р. №44 «Про назву скверу», враховуючи рекомендації постійної комісії назви скверів.

ПК Дрогобич

Відтепер, скверу між вулицями Івана Франка та Лесі Українки, біля будівлі Народного дому ім. І. Франка, присвоєно назву «Студентський». Цей варіант отримав найбільшу підтримку мешканців під час публічної консультації. Скверу між вулицями Івана Франка та Тараса Шевченка, біля будівлі філологічного факультету ДДПУ ім. І. Франка, присвоєно назву «Івана Франка». Цей варіант за результатами консультації отримав 2 місце.

– Ми раді, що за підсумками реалізації публічних консультацій три з п’яти проведених вже є реалізованими. Це формує таку необхідну довіру та взаємодію між владою та громадою, – Олена Юркевич, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада”.

м. Добропілля

У м. Добропілля у квітні почалися роботи за результатами публічної консультації, що проходила в жовтні минулого року. Влада запитувала у громадян найкраще місце для встановлення інформаційного екрану. Під час проведення консультації було залучено близько 400 осіб.

ПК Добропілля

Вибір мешканців міста склався наступним чином: з невеликою різницею в 16 голосів переможну позицію отримав варіант – “біля спортивного комплексу”. За словами регіонального координатора ВІ “Активна Громада” в Добропіллі Сергія Калініна з відкриттям стадіону і спортивного комплексу саме це місце нещодавно стало одним з найпопулярніших. Тому,  розміщення інформаційного екрану тут – вигідне, аби жителі й гості міста були поінформовані про останні події.

м. Рубіжне

У Рубіжному міська влада прислухалася до думки громади, висловленої під час першої публічної консультації. Активні рубіжани висловили свою позицію: висаджувати інші дерева замість пошкоджених буревієм тополь. Основні причини такого рішення громади – це тополиних пух (алерген), а також властивості крони цієї породи дерев, що виростають дуже високо при малому діаметрі – і тому часто піддаються буревію.

ПК Рубіжне (2)

Весною 2019 року проводилася висадка клену та інших порід дерев (липи) замість тополь.

– Коли люди обрали варіант, а влада його реалізувала – це дає надію на подальше використання інструменту публічних консультацій, і відповідно, більшого залучення містян до участі в прийнятті місцевих рішень, – підсумував регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в Рубіжному Дмитро Бондаренко.

ПК Рубіжне (1)

Усього в публічній консультації участь узяло майже 370 громадян. Під час онлайн-глосування лідирами також були варіанти – грецькі горіхи та липи. Обговорення тривало у квітні, і результати були майже одразу втілено в життя.

м. Ужгород

18 березня завершилася чергова публічна консультація – щодо обрання місця для розміщення монументу жертвам Голодоморів в Ужгороді. Участь у консультації взяли 1090 унікальних користувачів, з яких 25 використали SMS-повідомлення для волевиявлення на платформі “Ваша думка”.

Загалом думки ужгородців розділилися таким чином:

 • 487 голосів – вул. Тиха (підніжжя Кальварії)
 • 355 голоси – наб. Незалежності (біля медичного факультету УжНУ)
 • 119 голосів – вул. Героїв (Пагорб Слави)
 • 103 голоси – вул. Капушанська (цвинтар)
 • 15 голосів – пл. Дружби Народів (Ротарі-парк)
 • 11 голосів – вул. Шевченка (Парк святої Тетяни)

ПК Ужгород

Нагадаємо: 24 листопада 2018 року до Дня вшанування жертв Голодоморів на набережній Незалежності поблизу медичного факультету УжНУ було відкрито пам’ятник “Свіча пам’яті”. Встановлення цього монументу викликало жваву дискусію серед ужгородців щодо художнього вираження ідеї та відповідності обраного місця для належного вшанування жертв Голодоморів.

30 травня питання про пернесення було винесено на сесію Ужгородської міської ради. Депатати ідею не підтримали. Відтак, “Свіча пам’яті” залишається на набережній. Хоча в соціальних мережах і до сьогодні триває дискусія щодо не/доцільності зміни місце розташування.

м. Кам’янець-Подільський

 

Шлях до прийняття демократичних інструментів тяжкий і тернистий, часто вони стикаються з різними перешкодами. Саме так відбулося з публічними консультаціями в м. Кам’янець-Подільський. Наприкінці грудня минулого року ВІ “Активна Громада” в м. Кам’янець-Подільський презентувала результати публічної консультації, в якій взяло участь майже 400 кам’янчан.

Сліпак

Консультація була про перейменування вулиці Ватутіна, яка потрапила під Закон України “Про декомунізацію”. Серед усіх пунктів відчутну перевагу здобув варіант перейменування на честь оперного співака та добровольця Василя Сліпака.

За процедурою далі цей результат мала прийняти топонімічна комісія Кам’янець-Подільської міської ради. Після кількох невдалих спроб аж через пів року топонімічна комісія змогла зібратися та прийняти результат публічних консультацій. Далі слово за місцевою радою, яка в перший вівторок вересня буде розглядати рішення про перейменування вулиці Ватутіна на Василя Сліпака.

м. Кропивницький

Восени кропивничани визначали долю відкритих дитячих пісочниць. За результатами публічної консультації, в якій взяли участь 467 осіб (273 офлайн та 194 онлайн), 228 (83,5%) громадян висловили свою думку на користь варіанту із заміною на закриті з дахом, встановлення нових конструкцій з накриттям. А 45 (16,5%) осіб були за те, щоб відремонтувати наявні відкриті пісочниці.

ПК Кропивницький

І хоча окремого рішення щодо встановлення нових  дитячих пісочниць з критим дахом міська рада вирішила не приймати, все ж навесні процес розпочався. Відповідно домовленостей із фракціями політичних партій у міській раді (“Батьківщина”, “Наш край”, “Рідне місто”, Самопоміч”, “УКРОП”), спорудження таких пісочниць здійснюватиметься через депутатські фонди, які виділяються з місцевого бюджету для благоустрою дитячих майданчиків у виборчих округах, закріплених за депутатами.

***

Публічні консультації – це простий та доступний для всіх інструмент, за допомогою якого влада отримує від громадян інформацію щодо того, яким вони бачать вирішення конкретного суспільно важливого питання. Воно виноситься на загальне обговорення, кожен громадянин може висловитися і вплинути на прийняття остаточного рішення.

Переваги для представників влади:

 • Простий і доступний метод дізнатися думку громадян
 • Прийняття рішень, які підтримує громада
 • Показник відкритості та готовності враховувати інтереси громадян
 • Можливість підвищити рівень довіри до влади

Переваги для громадськості:

 • Участь у прийнятті рішень на місцевому рівні
 • Можливість висловити власну думку й отримати результат
 • Ефективний метод впливу на рішення влади щодо розвитку міста
 • Побудова конструктивного діалогу з владою

Довідка. Публічні консультації впроваджуються в межах проекту «Задай курс владі» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).