Уже другий рік поспіль Інститут «Республіка» в рамках ВІ «Активна Громада: право вибору» проводить аналіз звітів депутатів місцевих рад. Кількість депутатів, які прозвітували про свою діяльність порівняно з минулим роком (36 з 36) помітно зменшилася.

Загалом, у Кам’янці-Подільському 56% депутатського складу міської ради прозвітувало та оприлюднило показники діяльності. Звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно (а можна й частіше ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»  ст. 16 п. 1), якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці. Це може бути допомога щодо надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів тощо.

У лютому команда «Активної  Громади» Кам’янця-Подільського відвідала публічний звіт депутатів від ВО «Свобода». Оскільки ніде не повідомлялося про публічні звіти інших обранців, ми відправили інформаційний запит на секретаря міської ради, щоб дізнатися, де можна побачити їхні публічні звіти. Проте отримали відповідь, що на 46-й сесії міськради, яка відбулася 5 грудня 2017 депутати не прийняли проект рішення «Про звітування депутатів Кам’янець-Подільської міської ради».

Але вже наступний наш інформаційний запит у травні отримав відгук, і як виявляється,  деякі депутати звітували публічно. Цього року відзвітували не всі кам’янецькі обранці. У відповідь на наш інформаційний запит ми отримали 20 звітів міських депутатів. Представники політичної фракції «Батьківщина» надала 6 звітів із 6-ти, «Свобода» – 6 звітів із 6, «За конкретні справи» – 3 з 3 необхідних, «Рідне місто» – 2 з 3 звітів, «Відродження» – 1 з 2, «Солідарність» представила 2 із 8, «Народна партія» – 0 з 2, «Радикальна партія» – 0 з 3 «УКРОП» – 0 з 3 звітів.
У розрізі партій звітування депутатів Кам’янець-Подільської міської ради виглядає наступним чином:

К_П

Тенденція йде на спад, оскільки в минулому році перед своїми виборцями звітували всі 36 депутатів.

Найрідше у звітах зустрічається інформація про:

 • точну кількість відвіданих сесій;
 • скільки було проведено зустрічей з мешканцями виборчого округу;
 • скільки прийнятих індивідуальних та колективних заяв;
 • кількість поданих проектів рішень окремо кожним депутатом;
 • які передвиборчі обіцянки виконано депутатом за цей рік.

Частіше зустрічається інформація про:

 • комісії до яких входить звітуючий депутат;
 • діяльність в окрузі (ремонт дороги чи прибудинкової території, чистка дерев та ін.);
 • особиста спонсорська допомога;
 • сприяння та участь у заходах культурного, спортивного характеру.

Позитивним є те, що депутати звертають увагу на потреби виборців, цьому свідчать такі фрази, які присутні у звітах «на виборчому окрузі…», «прохання громадян..» «прийнято громадян..»  та ін. Також деякі місцеві обранці вказують в звіті на виконання передвиборчих обіцянок та вказують свої плани щодо роботи у своєму окрузі на наступний рік.

Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту,  зауважень  і  пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення,  дані  депутатові у зв’язку з його діяльністю. Не слід забувати, що зобов’язання звітувати є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».

Що стосується самого тексту, то у звіт депутат повинен включити відомості:

– про свою діяльність у раді та в комісіях;

– про роботу у виборчому окрузі;

– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;

– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Для більш прозорої та зрозумілої інформації у звітах, для покращення якості звітування перед громадянами рекомендуємо:

 • більше конкретики та статистики – кількість відвіданих сесій, кількість поданих проектів рішень, кількість комісій, кількість доручень, зустрічей з виборцями на окрузі, кількість прийнятих громадян, кількість поданих запитів;
 • вказувати партійну або безпартійну приналежність, округ який депутат представляє;
 • які передвиборчі обіцянки виконані , а які ні;
 • коли і де здійснюється прийом громадян, особисті (дійсні!) контакти для ефективної комунікації з виборцями;

Загалом проаналізувавши звіти депутатів Кам’янець-Подільської міської ради виявили наступні проблеми:

 1. Відсутність належної комунікації між депутатами та під структурним виконавчим відділом.
 2. Деякі звіти несуть загальний характер та висвітлюють роботу фракції, тому існують труднощі у тому, щоб проаналізувати роботу кожного депутата окремо.
 3. Низька зацікавленість кам’янчанами роботою тих, за кого вони голосували на виборах, як наслідок низький відсоток подання звітності серед депутатів.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюються у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Запитання щодо даних можна надсилати за адресою: InstituteRespublica@gmail.com