15 грудня у Вінниці на етичному Форумі громадські активісти, експерти, депутати Вінницької міської ради та представники Департаменту правової політики та якості міської ради шукали відповідь на запитання «Чи стане Вінниця однією з перших, де запровадять Кодекс Етики для депутатів?».

Жвава дискусія розпочалась із вітального слова організаторів та ініціаторів проекту. Так, експерт з юридичних питань Центру «Ейдос» Гюнель Бабакішієва відмітила важливість встановлення «правил гри» для депутатів місцевих рад: «В Україні існують затверджені правила етики для чиновників, суддів та прокурорів, а для депутатів – представників громади – попри унормованість правил поведінки на засіданнях ради та комісій, досі не прописано, як поводитись у стосунках із громадянами, громадськими організаціями, ЗМІ,за участі в міжнародних делегаціях. Саме тому, ми – громадські активісти – запропонували депутатам 12 місцевих рад України проявити політичну свідомість та затвердити Кодекси етики для голови та депутатів місцевих рад».

vinnytsya-ek2

Модератор Форуму Христина Коваленко, регіональний представник Інституту «Республіка» у Вінниці, передала слово Олені Регеша – координатору ініціативи у Вінницькій області. Пані Олена звернула увагу присутніх, що Кодекс етики має стати не каральним, а виховним документом, який покликаний налагодити конструктивну співпрацю депутатського корпусу та громадян, а також стати одним із механізмів зменшення корупції.

У свою чергу Юрій Середа, представник Інституту «Республіка», зазначив, що на його переконання Кодекс етики потрібен і депутатам, і громадським активістам, так як може стати новим інструментом громадської участі у діяльності місцевої ради.

Модератор  заходу Христина Коваленко, регіональний представник Інституту «Республіка» у Вінниці, наступне слово надала присутнім на Форумі депутатам Вінницької міської ради. Першою висловила свою позицію щодо запропонованого Кодексу етики депутат від ВО «Батьківщина» Ганна Давиденко.

«Кодекс Етики – це спроба унормувати взаємовідносини депутатського корпусу із чиновниками міськради та мешканцями міста. Фактично, цим документом робиться спроба привернути увагу до тих норм демократичного суспільства, які у розвинутих демократіях виконуються на рівні людських інстинктів. Тобто на даному етапі ми змушені приймати такий документ. Хоча у тій же Швеції така поведінка є нормою і не потребує жодних унормувань. Демократія – це підзвітність влади громаді. Чого я боюсь, так це того, що прийнятий Кодекс залишиться на папері і не буде виконуватися повноцінно», – зауважила пані Ганна.

vinnytsya-ek1

Підтримав побоювання і депутат міської ради від ПП «Вінницька Європейська Стратегія» Олександр Парвадов, який запитав у координаторів ініціативи: «Хто буде суддями? Хто контролюватиме дотримання депутатами Кодексу етики? Адже якщо ми, за пропозицією громадських активістів, створимо етичну комісію, то хто може гарантувати обгрунтованість і незаангажованість її висновків?»

Експерт з юридичних питань Центру «Ейдос» Гюнель Бабакішієва дала відповідь на ці запитання, зазначивши, що «Етична комісія має складатись на 50% з депутатів – представників кожної фракції у міській раді, та на 50% – з представників громадських організацій міста. Саме громадську складову цієї комісії будуть обирати на конкурсній основі самі мешканці міста рейтинговим голосуванням.»

Активними під час заходу були студенти Донецького національного університету ім. В. Стуса. Вони внесли пропозицію розшифрувати в Кодексі етики такі філософські поняття як «мораль», «патріотизм», «сімейні цінності» та ін., щоб після затвердження Кодексу етики не виникало ситуацій з суб’єктивним трактуванням цих понять. Також студенти-активісти пообіцяли обговорити серед своїх студентів та запропонувати ініціаторам проекту шляхи поширення інформації щодо діяльності етичної комісії, для того, щоб максимальна кількість мешканців міста знала про депутатів-порушників Кодексу етики.

vinnytsya-ek

На завершення палкої дискусії член Коаліції «Прозорі ради» та координатор ініціативи по запровадженню Кодексів етики у Вінницькій області Регеша Олена подякувала присутнім та запросила до участі в робочій групі, на якій можна буде почути усі зацікавлені сторони в справі Кодексів етики.

Примітка. Кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос” у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.