Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 06.12 – 19.12
м. Южне, Одеська обл.
9 грудня відбулася інфогодина у місті Южному, під час якої представники «Активної Громади» ознайомлювали людей із діяльністю ініціативи та Інституту «Республіка». За словами активістів, серед проінформованих були й постійні читачі газети «Наші Вісті», які вкотре отримали свіжі новини та почули про нові досягнення й успіхи організації. Цього разу, мешканців міста цікавило питання про стан справ стосовно об’єднання громад на Одещині, зокрема у сусідніх селах.
Також під час зустрічей активісти обговорювали й місцеві проблеми та надавали людям корисну інформацію щодо можливостей їх вирішення за допомогою інструментів громадської участі (електронних петицій, громадських слухань, місцевих ініціатив).
9 грудня координатор «Активної Громади» Южного Андрій Коновалов завітав до міськради, де зустрівся із Ольгою Скульською – начальником відділу організаційної роботи та внутрішньої політики та Євгеном Ігнатовським – секретарем міської ради.
Під час зустрічей було обговорено хід виконання місцевої ініціативи щодо облаштування усіх пішохідних доріжок міста зручними пандусами, що дозволить усім мешканцям без виключення зручно пересуватися. Також сторони домовилися про міні-засідання наступного тижня за участю Сергія Оришака (начальника управління архітектури та містобудування ЮМР) задля уточнення технічних моментів перед майбутньою сесією. Крім цього, присутні обговорили процес розгляду та впровадження ініціатив, які запропонували активні жителі міста.
м. Кропивницький
8 грудня
Чим живуть ОСББ у Кропивницькому? – Дізнавався під час зустрічі регіональний координатор ВІ «Активна Громада» ВГО «Інститут Республіка» Анатолій Стоян у заступника начальника головного управління ЖКГ Кіровоградської міськради Тетяни Савченко.
Усього в обласному центрі налічується 67 ОСББ, у 2016 році було створено 46, тобто 68,6% від загальної кількості. Таким чином, активіст мав на меті дізнатися про умови та стан багатоквартирних будинків після утворення об’єднання. Як виявилося, проблемним питанням залишається доступ до «теплих кредитів» та отримання фінансування відповідно до міської програми співфінансування капітального ремонту і утеплення. Тому попереду – проведення зустрічей представників ОСББ з посадовими особами міської ради.
Антикорупційна інфогодина відбулася 9 грудня – у Міжнародний день боротьби з корупцією в ЦНАПі Кіровоградської міської ради. Волонтери Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Костянтин Марченко та Вікторія Матвієнко інформували громадян про основні інструменти протидії корупції, зокрема на побутовому рівні. За їх словами, мешканці виявляли готовність до боротьби з цим негативним явищем: мають стійку позицію не давати хабарів у закладах освіти, медицини, хочуть бути викривачами недоброчесних публічних осіб тощо.
13 грудня регіональний координатор «Активної Громади» від Інституту «Республіка» Анатолій Стоян втілював одну з інтерактивних форм публічних заходів, запропонованих під час тренінгу, що нещодавно відбувся в Києві – «кавування».
Учасниками зустрічі були активні студенти Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (майбутні політологи, юристи та журналісти).
Під час розмови, сторони розмірковували над тим, як у простій та цікавій формі донести інформацію про виборчу реформу в Україні до студентської молоді Кропивницького. А також обговорити способи спонукання громадськості бути активною під час виборів, зокрема під час голосування.
м. Жмеринка
У рамках презентації посібника «Інструментарій для громадян» 11 грудня у актовій залі Жмеринської загальноосвітньої школи № 4 відбулося ігрове моделювання прийняття рішень.
У заході взяли участь більше 30 представників шкільного врядування міста, які в форматі гри намагалися приймати рішення в різних умовах. Спочатку, учасники вирішували надану проблему, спираючись на позицію й інтереси тільки своєї команди. Проте потім, після настанов та пояснень, учні враховували думку й інших зацікавлених сторін процесу.
Організатори вирішили відійти від класичних форм презентацій і зробили її доступною та цікавою для учнівської молоді. «У наш час люди щодня отримують надзвичайно багато інформації через різні канали. І ефективність сприйняття в таких умовах значно знижена. Коли ж люди переживають щось на власному досвіді, вони значно краще розуміють, як працюють певні механізми», – зазначив регіональний координатор «Активної Громади» від Інституту «Республіка» Андрій Сільченко.
Лідери учнівського самоврядування відчули на собі ефект «теорії ігор», коли від рішення кожної з команд залежало, чи програє хтось, чи навпаки – переможуть всі. Присутні на практиці побачили, що тільки в діалозі можна знайти компроміс та домогтися перемоги для всіх.
м. Ужгород
15 грудня відбувся Ярмарок проектів громадського бюджету. Під час заходу учасники обговорювали питання ходу голосування за проекти громадського бюджету, можливості вдосконалення процедури, а також проблемні ситуації. Відкриваючи зібрання, перший заступник міського голови Іштван Цап відзначив, що систему, коли для фінансування і втілення міськвладі подаються проекти, ініційовані самими жителями міста, лише започатковано, а вона вже отримала чималу підтримку та інтерес. Подано понад сім десятків проектів, триває активне голосування онлайн. На наступний рік передбачено 3,5 мільйони гривень із міського бюджету на підтримку таких громадських ініціатив і міська влада всіляко сприяє на всіх етапах їх втілення.
Депутат Микола Сюсько та координатор «Активної Громади» Інституту «Республіка» Микола Яцков модерували дискусію про те, як проходить голосування за проекти, котре триватиме до 27 грудня, відповідали на численні запитання. Деякі поради, як просувати свої ініціативи, експерти дали й авторам проектів. Адже фінансуватися й реалізовуватися будуть ті проекти, які підтримає найбільша кількість ужгородців. Зокрема, розповіли про досвід інших міст, де автори знімали відеоролики і поширювали їх у соцмережах, роздавали листівки. «Познайомтеся з сусідами, розкажіть про свої задуми, переконайте їх», – наголосив Микола Яцков.
м. Чернігів
Місто Мена Чернігівської області стало першим з пілотних міст, де запровадили етичні стандарти для депутатів міської ради та міського голови. 15 грудня на сесії Менської міської ради було прийнято рішення про затвердження Кодексу етики для депутатів Менської міської ради та міського голови та Положення про етичну комісію. У прес-службі міськради наголосили, що “це результат численних обговорень з громадськістю, депутатами та посадовими особами місцевого самоврядування”. Варто підкреслити, що громадські діячі з Чернігівщини Тетяна Сергієнко, Павло Пущенко та Сергій Старченко доклали чимало зусиль, аби переконати депутатський корпус та громадян міста у необхідності прийняття такого рішення. Нині активісти не приховують свою радість.
Уже понад півроку в 4 пілотних областях (Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській та Чернігівській) діє кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування, яка втілюється Інститутом «Республіка» та Центром «Ейдос». Затвердження Кодексу Етики та Положення про етичну комісію встановить правила належної поведінки для осіб, яким громадяни делегували право представляти їхні інтереси в місцевій раді.
м. Вінниця
У Вінниці обговорили запровадження Кодексу етики для депутатів. 15 грудня у Вінниці на етичному Форумі громадські активісти, експерти, депутати Вінницької міської ради та представники Департаменту правової політики та якості міської ради шукали відповідь на запитання: « Чи стане Вінниця однією з перших, де запровадять Кодекс Етики для депутатів?».
Жвава дискусія розпочалась із вітального слова організаторів та ініціаторів проекту. Так, експерт з юридичних питань Центру «Ейдос» Гюнель Бабакішієва відмітила важливість встановлення «правил гри» для депутатів місцевих рад. Далі модератор Форуму Христина Коваленко, регіональний представник Інституту «Республіка» у Вінниці, передала слово Олені Регеші – координатору ініціативи у Вінницькій області. Пані Олена звернула увагу присутніх, що Кодекс етики має стати не каральним, а виховним документом, який покликаний налагодити конструктивну співпрацю депутатського корпусу та громадян, а також стати одним із механізмів зменшення корупції.
Активними під час заходу були студенти Донецького національного університету ім. В. Стуса. Вони внесли пропозицію розшифрувати в Кодексі етики такі філософські поняття як «мораль», «патріотизм», «сімейні цінності» та ін., щоб після затвердження Кодексу етики не виникало ситуацій з суб’єктивним трактуванням цих понять.
м. Зіньків
18 грудня представники «Активної Громади» Зінькова від Інституту «Республіка» провели інформаційну годину на центральному ринку міста. Одночасно з обговоренням основних новин Всеукраїнської ініціативи активісти проводили анкетування людей щодо їх впливу на місцеві органи влади.
Цікавою з цього приводу була думка однієї мешканки, яка зазначила про своїх депутатів так: «Ми їх вибираємо, щоб вони відстоювали інтереси людей, а вони, ставши депутатами, бачте, не хочуть псувати стосунки з сільським головою і тому не говорять на сесіях про наші проблеми». Тому, активісти подальше інформування присвятили поясненню важливості реформування виборчої системи та участі кожного мешканця у виборах.