75 учасників долучилися до обговорення права народу ініціювати проведення всеукраїнського референдуму.

Питання проведення всеукраїнського референдуму варто розглядати починаючи з права народу ініціювати цей референдум. Саме цьому питанню була присвячена друга дискусія щодо всеукраїнського референдуму, яка відбулася 18 травня в онлайн форматі на платформі ZOOM.

Цього разу з вітальним словом виступили: Натія Джикія – заступниця директора Національного Демократичного Інституту в Україні; Роман Любченко – директор програм міжнародної Фундації Виборчих Систем в Україні; Юлія Кириченко – членкиня правління Центру політико-правових реформ; Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту “Республіка”. 

Учасники, референдум2

– Новий законопроект дає можливість народу ініціювати всеукраїнський референдум зі загальнодержавних питань та щодо скасування закону України чи його окремого положення. Для цього треба зібрати щонайменше 3 мільйони підписів в паперовому або електронному вигляді, – зауважила Юлія Кириченко, членкиня правління Центру політико-правових реформ. 

Перша частина заходу була присвячена виступам експертів з Центру політико-правових реформ. Вони розповіли про етапи, які необхідно пройти ініціативній групі, яка хоче ініціювати всеукраїнський референдум; агітацію під час збору підписів; поділилися міжнародними досвідом ініціювання та проведення референдумів. Велику увагу експерти приділили важливості контролю за процесом збору підписів для ініціювання референдуму, адже саме в цій частині можуть бути серйозні зловживання. 

В законопроекті передбачається, що ЦВК буде публікувати на своєму сайті кількість підписів, які зібрані та регіони в яких вони зібрані. Щоб учасники ініціативної групи могли провести додаткове інформування та “підтягнути” ці регіони, – зазначив представник Центральної Виборчої Комісії Володимир Перепелюк.

98268556_247034713196266_1003308062607409152_n

Після виступів експертів учасники працювали в групах по 8-10 осіб. За допомогою координаторів ВІ “Активна Громада”, які модерували роботу в групах вони напрацювали та презентували низку ідей. Наприклад, думки щодо кількості виборців для зборів громадян та ініціативної групи в процесі ініціювання референдуму розділилися: частина учасників вважає що достатньо 300 тисяч, інші ж наполягають на кількості не менше 500 тисяч осіб. 

– Я хотів би зауважити, що ініціатива проведення референдуму повинна йти від територіальних громад. Якщо у нас 25 областей, а вони в свою чергу поділяються ще на кілька громад та селищ, то ми повинні це прийняти до уваги, бо це і є те, що ми можемо назвати джерелом влади. А наразі проект не передбачає участь територіальних громад, а саме з цього потрібно починати створення ініціативних груп, – зауважив учасник обговорення Юрій Калюжний, ГО “Луганська правозахисна група”.

Також розділилися думки й щодо контролю за агітацією під час референдуму. Одні учасники вважають, що контроль не потрібен. Інші навпаки зауважують, що саме тут будуть найбільші маніпуляції, тому контроль повинна здійснювати Центральна виборча комісія.

Референдум2

У нашій групі були дискусійні питання, і це допомагає нам глибше зануритися в питання, як же цей інструмент має працювати щоб допомагати втілювати нам якісні зміни. Ми всі хочемо щоб на сьогоднішньому заході питання референдуму не завершувалося. Ви отримали сьогодні цікаві думки, можливо запитання, обговорюйте їх з вашими колегами або рідними. Звертайтеся до нас або Центру політико-правових реформ. Поки що ми будемо збирати думки, а в середині червня подамо пропозиції до робочої групи. Ми будемо вдячні Вам якщо Ви будете залучати своїх колег, знайомих, до цих обговорень, адже вони стосуються кожного з нас. Разом ми можемо знайти рішення, щоб референдум в нашій країні працював ефективно та не був знаряддям для маніпуляцій, – зауважила Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”. 

На завершення Юлія Кириченко зауважила, що Парламент надіслав законопроект “Про референдум” до Венеціанської комісії, щоб отримати висновок. Тому, ми незабаром зможемо отримати фаховий відгук та поради щодо його вдосконалення.   

Нагадуємо, що всі отримані пропозиції будуть систематизовані та передані, орієнтовно в середині червня, робочій групі, яка працює над законопроектом “Про референдум”.

Третя дискусія відбудеться 25 травня о 14:00, на тему “Суб’єкти референдумного процесу”. 

Всіх охочих долучитися до обговорення просимо заповнити реєстраційну форму:

Довідка. Заходи організовуються Національним Демократичним Інститутом Міжнародних Відносин (НДІ) спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) у партнерстві з Центром політико-правових реформ (ЦППР) та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка”. 

Примітка. Публічні обговорення будуть проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходів належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.