2186 учасників з усієї України долучилося до дебатних турнірів, які були проведені Інститутом «Республіка» за 2018 – 2019 роки.

Команда ВІ «Активна Громада» традиційно проводить дебатні турніри серед активної молоді. Двічі на рік студенти та школярі змагаються за звання кращої дебатерської команди України! Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка» познайомилася з дебатами ще навчаючись у гімназії. Будучи студенткою вона організовувала дебатні турніри в своєму університеті, а згодом вирішила продовжити популяризацію цієї гри по всій Україні в межах діяльності ВІ «Активна Громада» від Інституту «Республіка». 

За 2018 рік відбулося 50 регіональних дебатних турнірів до яких долучилося 1420 учасників. У 2019 році наша команда організувала 27 дебатних турнірів та охопила 766 учасників. Турніри проходять в різних куточках України: у Львові, Ужгороді, Дніпрі, Харкові, Зінькові, Жмеринці, Кам’янці-Подільському, Рівному, Добропіллі та інших містах і містечках. 

Осінні дебати 2019 року – «Історична правда та її роль у політичному дискурсі» були присвячені протидії дезінформації та відбувалися в чотирьох містах: Харків, Ужгород, Запоріжжя та Кропивницький. Учасники дискутували щодо комуністичних злочинів, чорнобильської трагедії, гібридної війни Росії проти України. Лише восени 2019 року до регіональних турнірів та фіналу долучилося більше 300 осіб.

Цьогоріч карантин вніс зміни в наші плани і заплановані весняні дебати відтерміновано на осінь. Тому, ми будемо щотижня знайомити Вас з усіма тонкощами гри, аби успішно підготуватися до нового дебатного турніру. 

debaty6

Що таке дебати?

Дебати – це рольова інтелектуальна гра, суть якої полягає в публічному, організованому обміні думками між командами на задану тематику. Мета гри – аргументувати свою позицію так, щоб третя сторона (глядачі) була схильна підтримати саме її, а не позицію команди опонента. Наприклад, за форматом Карла Поппера, команди до початку гри готують теми щодо яких буде вестися дискусія, але вони не можуть передбачити чи їм доведеться бути «стороною захисту» чи «стороною заперечення». Тому, важливо знайти аргументи як на підтримку конкретного твердження, так і для його критики.   

debaty3

Судді та глядачі дебатного регіонального турніру в Ужгороді, осінь 2019 року. 

– Дебати – це не лише гра між студентськими командами. Це в першу чергу тренування, злагодженість та комунікація, адже глядачі бачать лише виступи команд, а підготовка починається задовго до дебатних турнірів. Я вдячна Інституту «Республіка», що в турнірах, які вони організовують можуть брати участь студенти І курсу, це дає їм можливість одразу зрозуміти, що дебати важливі та розвивати ці навички протягом всіх років навчання в університеті, – розповідає Ганна Мелеганич, викладача Ужгородського Національного Університету.   

Чому дебати такі популярні серед студентів? 

Професійні дебатери добре володіють засобами, як вербальної, так і не вербальної комунікації, що дозволяє їм створити потрібне враження в аудиторії та отримати її прихильність. Однак, розвивати ці навички вони починають саме за часів свого студентства, а то й в шкільні роки. Як в західних, так і в українських ВУЗах обов’язковою дисципліною є риторика. Активні студенти не обмежуються цією дисципліною та формують власні дебатні клуби, об’єднуються в команди, влаштовують ігри або долучаються до турнірів, які проводять громадські організації. Як результат, відомі та успішні політики, бізнесмени, юристи, науковці, що мають досвід студентського дебатерства вимовляють промови, які змінюють світ. 

Uzh-AG-debaty

Кубок переможців дебатного турніру з політичних реформ, 2018 рік.

– Сьогодні Україні потрібні люди котрі не будуть мовчати, водночас, не будуть і говорити дурниць. Якщо ти хочеш бути корисним країні, мусиш говорити впевнено, переконливо та мудро. І важливо пам’ятати, що гра в дебати це як поєдинок двох боксерів в повністю безпечних умовах (капа, рукавиці, суддя, тощо), але в житті все не так. Опоненти будуть перебивати, маніпулювати, брехати. Дебати в житті потребують значно більше сили та навичок. Відстоювати свою позицію та цінності, почасти дуже складно, але дебати цього навчають, – розповів Максим Волович, учасник дебатного турніру 2017 року. 

Яка користь від участі в дебатних турнірах? 

Наш технологічний, надзвичайно гнучкий світ змінюється з шаленою швидкістю. Роботодавці все частіше хочуть бачити в своїх компаніях працівників, які можуть швидко адаптуватися до нових умов, навчатися протягом життя, стійко реагувати на виклики, чітко формувати свої думки та відстоювати свою позицію/позицію організації. Саме дебатні турніри та змагання допомагають студентам набути цих навичок. Як наслідок, дебатери є успішнішими в навчанні та мають кращі можливості для професійної реалізації ніж свої однолітки. 

debaty7

– Дебати – це неймовірний досвід, який закладає в молоді не просто формування власної позиції, але й вміння висловлювати свою думку та відстоювати її. Тут важливо підбирати аргументи, вміти переконувати, дотримуватися ділового спілкування та навіть знати психологію. Цей досвід буде допомагати учасникам і під час навчання, і в особистому житті, – зауважила Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка».

Коли та як виникли дебати? 

Коріння дебатів йде зі стародавньої Греції, в якій публічні виступи та дискусії були проявом демократії. Студенти тих часів навчалися мистецтву дебатування та відстоювали по черзі інтереси спочатку однієї, а потім іншої сторони. А в Афінах утворювалися своєрідні клуби, де обговорювалися закони. У середньовічних європейських університетах цінували вміння публічно виступати. Вважається, що історія сучасних політичних дебатів починається саме з 1265 року, коли проводилися перші дебати в британському парламенті. Дебати, як змагання серед студентів прийшли до нас з Гарвардського університету, де в 1953 році було організовано Harvard Model United Nations. 

Сьогодні дебати мають неабияку популярність і в Україні і закордоном. Існують навіть міжнародні дебатні ліги, такі як International Public Debate Association, World Individual Debating and Public Speaking Championships, World Universities Debating Championship. 

У світовій практиці найпопулярнішими вважаються такі формати проведення дебатів: «Лінкольн-Дуглас», «Британський парламентарій», «Американський парламентарій», Формат Карла Попера. Інститут «Республіка» проводить дебати у двох форматах: восени – за форматом Карла Попера та навесні – за Британським форматом. 

Детальніше про формати гри ми розповімо в наступній публікації. 

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.