25 грудня в м. Запоріжжі відбувся форум-театр «Право вибору переселенців», організований місцевим осередком Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”.

Форум-театр Запоріжжя (2)

Протягом 2 годин учасники-актори розробляли та готували виставу. Мета –  привернути увагу до проблеми дискримінації внутрішньо переміщених осіб та порушення їх основних прав — адміністративних, виборчих тощо.

Розробка сценарію та підготовка вистави проходили в приміщенні Запорізького обласного центру молоді. Після репетиції учасники  показали виставу широкій аудиторії, що зібралась на площі Фестивальній – місці, де традиційно проводяться різдвяні урочистості, обладнані сценарні та фотозони.

Форум-театр Запоріжжя (1)

Після показу вистави глядачі мали змогу активно долучитися до процесу – при повторі постановки зайняти місце одного з акторів та змінити хід історії так, як би це могло вирішити проблему, на їхню думку. Важливо було апелювати до проблем, з якими стикаються ВПО під чам виборів, в адмінустановах і побутовому житті. Долучити учасників до процесу захисту прав ВПО та популяризувати ідею єдності, рівності і взаємодопомоги в суспільстві.

Форум-театр Запоріжжя (4)

Загалом, до створення вистави долучилося 8 осіб — двоє переселенців, одна представниця політпартії, двоє  представників ГО. Розроблена вистава, базується на проблемах ВПО після переїзду на нове місце проживання: порушенні прав волевиявлення на виборах, дискримінаційного ставлення суспільства, складнощів у пошуку житла. Вистава продемонстрована на площі, на якій відбувалися святкові різдвяні урочистості, зібрала понад 30 слухачів.  Відгуки отримали схвальні, тему називали актуальною. Проте більшість не задумується над нею в повсякденному житті. Декілька людей підійшли з вдячністю, бо мають друзів серед ВПО, і ця тема для них близька.

Форум-театр Запоріжжя (3)

Участь у форум-театрі спонукатиме як глядачів, так і акторів розвивати більш чутливе ставлення до внутрішньо переміщених осіб, допомагати їм і долучатися до процесу відстоювання прав.

Довідка. Подібні вистави відбудуться в 20 містах України в межах діяльності Інституту “Республіка” та Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” за підтримки Фонду сприяння демократії при Посольстві США в Україні.

ВІ «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка»