Співпраця громади та влади у Вінниці відзначається позитивним результатом: мерія дослухається до громадян та виконує їх вимоги. Із 12 пріоритетних завдань – шість здійснено повністю й ще стільки ж знаходиться на активній стадії реалізації.
Вінниця може стати прикладом для інших населених пунктів у тому, як громадськість може задавати курс владі. Ця кампанія була запроваджена ВІ «Активна Громада» у вересні 2015 року з метою сприяти співпраці влади та громади на розвиток міст та сіл України.
Таким чином, на основі партнерської угоди (у Вінниці Меморандум підписано не було, ініціатори обрали інший спосіб співпраці), мерія спромоглася запровадити важливі для розвитку міста зміни. Як зазначають активісти, по кампанії «Задай курс владі» відбулося дві офіційні зустрічі з Вінницьким міським головою. На першій обговорювалися наступні питання:
1. Забезпечення оприлюднення на офіційному веб-сайті міськради повної інформації, використовуючи програмне забезпечення «Відкритий бюджет» з деталізацією видатків по кожному комунальному закладу. Цю умову виконали частково. І хоча політична воля є, усе ж існують певні проблеми з програмним забезпеченням.
2. Забезпечення публічності міської ради та виконання ч. 5 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині зазначення конкретних ПІБ та адрес отримувачів послуг чи допомоги. (Зараз зазначається Особа 1, Адреса 1).
За словами ініціаторів кампанії в м. Вінниця, зазначене завдання повністю виконано через 10 днів після зустрічі.
3. Створення сучасного громадського центру для проведення інтерактивних заходів громадськими організаціями. Створення коворкінг-центру. Наразі, це питання знаходиться у процесі виконання.
4. Розробка та реалізація спільно з громадськими організаціями Програми з питань гендерної рівності – виконано.
5. Розробка та реалізація спільно з громадськими організаціями Програми екологічного розвитку за участі громадських організацій. Завдання виконано і програма насправді діє.
Крім того, під час зустрічей йшлося про налагодження роботи сайту Вінницької міськради. У результаті, було додано регламент ради на сайт, список запрошених на пленарне засідання, положення про постійні комісії та оголошення про скликання сесії. Можна сказати, що мерія сприймає конструктивну критику та намагається вдосконалюватися.
Що ж до інших завдань, то їх виконання та стадії реалізації обговорювалися під час наступної зустрічі:
1. Уніфікована форма звітності депутатів. Це питання знаходиться в процесі розробки громадськими активістами, які максимально тісно співпрацюють з владою.
2. Впровадження етичного кодексу в роботу органів місцевого самоврядування та депутатський корпус.
Наразі, у Вінниці діє робоча група з опрацювання проекту Кодексу Етики для місцевих рад, яка надіслала всім депутатам міськради даний документ. У депутатів є можливість внести свої пропозиції, правки, коментарі чи зауваження до цих документів. Після чого, активісти разом з експертами доповнять та винесуть проект рішення на чергову сесію міської ради.
3. Положення про громадські слухання пройшло виконком і було прийнято рішення на черговій сесії міськради.
4. Порядок доступу до постійних комісій. Це питання вирішено: всіх охочих, хто за день до написав про бажання бути присутніми на комісіях, допускають.
Також за результатами зустрічі планувалося вдосконалення розділу про депутатів, а саме, потрібно було додати контактні телефони та електронні скриньки. Забезпечити можливість задати запитання депутату в режимі он-лайн. Проблему контакту виборців зі своїм депутатом також виконано частково. Наразі, цей розділ працює в тестовому режимі.
Варто також зазначити, що вже прийнято рішення про публікацію декларацій депутатів на сайті міської ради.
«Загалом, можна відмітити позитивну тенденцію у вирішенні питань з міським головою. Громадськість слухають і чують, а для нас, активістів, це важливий показник у роботі. Адже, результати говорять, що ми налагодили співпрацю і спільні дії приносять користь мешканцям Вінниці», – зауважила регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Інституту «Республіка» Христина Коваленко.