У Рівному відбулося засідання Клубу “Активна Громада” на тему: “Політичні партії, що про них варто знати після виборів?”

Українці обрали нового президента та новий парламент, однак інтерес до політичних партій не вщухає. 8 серпня відбулося засідання Клубу “Активна Громада” під час якого учасники обговорювали політичні партії. Захід проходив у приміщенні Рівненського місцевого центру з надання БВПД.

Тренерками заходу виступили представниці Інституту “Республіка” – Наталія Малиновська (координаторка ВІ “Активна Громада” м. Рівне) та Наталія Головач (комунікаційна координаторка), які розповідали про:

  • чим займаються українські політичні партії після виборів;
  • яким є державне фінансування політичних партій та яким воно повинно бути;
  • що таке депутатські фракції та групи;
  • чи потрібні гендерні квоти;
  • між якими партіями можлива коаліція.

КАГ, партії, рівне

– Впродовж виборчої кампанії ми проводили засідання Клубу “Активної Громади” на тему політичних партій, читали програми, говорили про порушення агітації. Під час дискусій мимоволі торкалися питань про політику партій після виборів. Саме тоді помітили, що теми після виборчого періоду: діяльність партій у парламенті, формат об’єднання депутатів у Верховній Раді, фінансування партій не менш актуальні. Жваві дискусії впродовж засідання тільки підтвердили, що цій темі варто приділяти більше уваги. Тому, ми готуємо багато цікавої інформації для наступних засідань “Клубу”, – розповідає регіональна координаторка Наталія Малиновська.

До засідання Клубу долучилася активістка ВІ «Активної Громади» у м. Рівне Лілія Павленко, яка розповідала про історію політичних партій та виникнення масових партій. Також, проінформувала учасників про основні вимоги щодо формування депутатських фракцій, а саме:
1. Чисельність групи (фракції) не може бути меншою від 15 депутатів;
2. Депутат не може входити до складу більш як однієї зареєстрованої депутатської групи (фракції). Голова Верховної Ради України і його заступники не входять до складу жодної депутатської групи (фракції);
3. До складу фракції можуть входити і позапартійні депутати, які підтримують програмні документи відповідної партії.

кан рівне тренінг партії

Для мене особливо цікавою стала інформація щодо міжфракційних груп: що це таке, як вони функціонують, гендерні квоти в парламенті, особливо порівнюючи з закордонним досвідом. Подібні засідання клубу я відвідую вже не вперше, разом з гостями щоразу дізнаюся корисну та актуальну інформацію. Засідання відбуваються на різні теми, тому запрошую усіх бажаючих дізнатися, як покращити життя своєї громади та міста. Змінюємо країну разом! Будьте активними!, – ділиться враженнями активістка «Активної Громади» Рівного, Лілія Павленко.

Важливим питанням для обговорення стало саме державне фінансування партій, яке розпочалося з 1 липня 2016 року. Після дострокових виборів до парламенту державне фінансування будуть отримувати політичні партій, які отримали більше ніж 2% голосів виборців. Зокрема, учасники дізналися де можна переглянути інформацію щодо звітності політичних партій за отримані кошти – сайт НАЗК та сайт «Золото партій» від громадського руху «Чесно». Використовуючи ці ресурси можна також почитати аналітичні матеріали та дізнатися чи Ви самі випадково не фінансуєте політичну партію. Партії не лише отримують фінансування з бюджету, а звітують про “пожертвування” прихильників партії.

партії КАГ рівне

Також, учасники звернули увагу на необхідність гендерних квот. За законом «Про політичні партії в Україні» 10% від щорічного фінансування політичних партій ділиться пропорційно між парламентськими партіями, які дотрималися гендерної квоти. Водночас, в Україні не передбачено санкцій за недотримання квот.

Тренерки розповіли про 5 типів парламентських коаліцій, зокрема:
1. «Мінімальна перемагаюча коаліція»;
2. «Мінімальна величина»;
3. «Модель домовленостей»;
4. «Мінімальний простір»;
5. «Мінімально зв’язана коаліція».

А учасники спробували спрогнозувати створення коаліцій за кожним з цих типів. Таким чином вдалося поєднати теоретичний матеріал з практичним заняттям.

Клуби «Активної Громади» у містах – це комунікаційний майданчик для обговорення ідей. Ми прагнемо разом розвивати наші міста, бути інформованими про реформи та залучення громадян до політичних рішень на місцях.

Долучайтесь!

Контактна особа: Наталія Головач, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у м. Рівне.

Тел.:  38 (097) 68 08 014.

Примітка. Проект «Якісна інформація – якісний вибір» виконується Інститутом “Республіка” в партнерстві з Громадським радіо за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews.