Координаторка ВІ «Активна Громада» у місті Дрогобич Марія Кульчицька – професійна журналістка та майбутній правознавець. До команди ініціативи приєдналася 3 роки тому і переконана – це було правильне рішення. Громадська діяльність посилила журналістські старання, і тепер в Дрогобичі влада консультується з громадянами, а міський голова – публічно звітується онлайн. Про роботу в команді, здобутки в координаторстві та плани на майбутнє Марія розповіла «Нашим Вістям».

Розкажіть про себе. Де Ви навчалися? Хто за фахом?

Доброго дня! У 2008 році закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка за спеціальністю журналістика. З 2009 року і дотепер, власне, цим і займаюся, у різних «ролях» – чи кореспондентки, чи редакторки, чи власниці-ФОПа.

Крім того, здобуваю фах юриста в Львівському державному університеті внутрішніх справ. Ось закінчила четвертий курс. Ще рік. Аж шкода, що навчання так швидко минуло.  Особливо подобається кримінальний напрямок – криміналістика, кримінальний процес і тому подібне.

Як прийшли до розуміння, що займатися громадською діяльністю – це Ваше?

Знаєте, іноді здається, що громадська робота – це від безвиході, або від вибору, який надто складний. Я серйозно! Приміром, тебе дратує безлад в твоїй громаді чи країні. Ти намагаєшся владі донести, що тобі це не подобається і що треба інакше. А їм байдуже. Це безвихідь.

Або ти знаєш , що або щось змінити й ти залишишся жити в своїй країні, або емігрувати. Ось він – складний вибір.

Емігрувати не варіант. Серце – проти.

Тож намагаєшся сам щось змінити і надихнути інших робити так само.

Моя історія – це той останній варіант. Якщо я хочу змін – то стараюся сама їх робити і своїм прикладом запалювати інших. Слова без діла мертві.

 Як опинилися у лавах «Активної Громади»?

Це така трохи дивна історія. Це був 2017 рік. Я переживала період розчарування – коли ти пишеш, пишеш, пишеш – а воно не працює!

Тоді, власне, прийшло усвідомлення, що правильніше не боротися зі старим (той сізіфів труд не одного згубив), а будувати нове, якісно інше.

Але як будувати це нове? Я не знала. І в цей час на очі натрапила інформація про те, що Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» Інституту «Республіка»  шукає координатора в місті Дрогобич. Така назва надихаюче-активна, я зацікавилася. Взялася «гуглити»: хто вони, що роблять, які цінності та яка мета. І це було дуже співзвучно з тим, що відчувала! Тож подала свою кандидатуру на розгляд, і не прогадала! Третій рік я в «Активній Громаді» – і це дійсно круто бути поміж найкращих і найактивніших!

кульчицька

Що Вас найбільше приваблює у громадській роботі? Волонтерстві?

Те, що ти можеш побачити результат. Побачити, як змінюєшся ти сам, твоє оточення і твоя громада!

У чому труднощі громадської роботи? Можливо, невиправдані сподівання?

Найскладніше працювати з розчарованими і байдужими, так званою, «холодною аудиторією». І, якщо чесно, я не надто стараюся це робити. Бо витратиш час, емоції, а вийдеш спустошеним, тотально погрузнеш у «зраді». Мені видається, що найважливіше – системна робота з «теплою аудиторією», тими, хто готовий змінюватися і змінювати, але ще не знає як. І підтримувати контакт з «фанами» змін – «гарячою аудиторією».

Коли тепла аудиторія стане гарячою, тоді ті, які «холодні» – можливо, теж підтягнуться.

Треба час.

Що для Вас означає бути координатором? Чи почуваєтеся в силах брати на себе відповідальність і надалі?

Це означає, перш за все, відповідальність. Відповідальність перед колегами з інших міст і громадою. Бо ти маєш час і ресурси, щоб робити зміни. І якщо десь ти полінувався, то недоотримають всі.

«Активна Громада» – командна робота. Від тебе залежить успіх інших, і ти залежиш від результату інших. Бо якщо просвітницька робота провалена, країна котиться в тартарари. А чим більше свідомих міст і громад, тим вищий шанс бути там, де мріємо, поміж цивілізованих країн.

Яка роль у цьому Вашої команди?

Найважливіша. Якщо хочеш йти швидко – йди сам. Якщо хочеш мати результат – йди командою.

Сама людина швидко втрачає сили і запал. Тож і результат нестійкий.

Натомість команда – це зажди опора, системність і незворотні зміни.

Чого Вам вдалося досягнути за час координаторства? Якими своїми здобутками Ви пишаєтеся?

П’ять публічний консультацій, після чого міська рада і сама почала консультуватися з громадянами. Ініціатива «БерегТи». Звітування міського голови онлайн. Безліч цікавих тренінгів, акцій, заходів. Хороша команда. Є речі, які не виміряєш цифрами, але які обов’язково дадуть гарний результат в майбутньому!

Чи вірите у те, що Ваша робота корисна і потрібна? Кому потрібна?

Якщо ти в щось не віриш – твоя робота приречена на фіаско. Тож, звісно, я вірю в потрібність і користь справи!

Кому вона потрібна? Не дивуйтеся, але перш за все мені. Пам’ятаєте, на початку розмови я казала про складний вибір? – Отож.

Ти робиш те, що можеш і не можеш, аби твоя країна стала такою, про яку мрієш. І аби твої діти, коли виростуть, залишилися жити тут, і тут мали гідне майбутнє!

Громадська, просвітницька робота важлива для кожного, хто думає як я.

Плани на майбутнє?

Не збавляти темп. У нас ще багато справ!

Ірина Гилюк.