“Коли зміни до Конституції починаються у закритому режимі без широкої експертної і наукової дискусії, ми не можемо стояти осторонь, і основна наша функція – започаткувати діалог…” – Юлія Кириченко

Зміни в законодавстві України завжди викликали бурхливі реакції, тим паче якщо ці зміни стосуються Конституції. Конституційні ініціативи Президента попередньо не обговорювалися в експертному та громадському середовищі, до цього часу влада мало говорить про них, якщо не враховувати медійні майданчики. Пул громадських організацій включно з Інститутом “Республіка” ініціювали публічний діалог з громадянами, щоб показати владі – суспільство цікавиться складними речами і не тільки депутати мають приймати рішення, одноосібно без обговорення.

NDI_Uzh_102

27 січня в Ужгороді пройшов форум “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Під час форуму спілкувалися про 7 законопроєктів змін до Конституції, які пропонує Президент, включно із законопроєктом щодо децентралізації влади, який 16 січня 2020 року відкликав Володимир Зеленський.

Це Сьомий форум із серії 10-х форумів. Попередньо форуми пройшли у Львові, Житомирі, Черкасах, Запоріжжі, Києві, Тернополі. До обговорення конституційного процесу долучилося вже більше 600 учасників, серед яких місцеві активісти, експерти, науковці, лідери і активісти громадських організацій, політичних партій, молодіжних організацій, народні депутати України, депутати місцевих рад, вчителі, журналісти. Під час дискусій учасники пропонували своє бачення конституційного процесу та рекомендації щодо внесення змін до Конституції України. Важливо звернути увагу, що на основі діалогу учасників заходів з представниками громадських організацій Інституту “Республіка”, Центру Політико-Правових Реформ та Національного Демократичного Інституту, громадян які долучилися до серії форумів. Буде розроблений спільний документ за результатами, який буде наданий для ознайомлення народним депутатам України та іншим стейкхолдерам, що цікавляться змінами до головного Закону держави.

NDI_Uzh_29

Форум в Ужгороді розпочався з прес-конференції, де були присутні: Олександр Марусяк, експерт з конституційного права, Центру політико-правових реформ, Юлія Кириченко, експертка з конституційного права, Центру політико-правових реформ, Михайло Савчин, доктор юридичних наук, професор Ужгородського національного університету, Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”. Учасники прес-конференції обговорили запропоновані зміни до Конституції України, висловившись воєдино, що необхідно долучати суспільство до змін і “включати” механізми народовладдя через консультації.

– Президент під час своєї кампанії декларував відкритість, підкреслював важливість народовладдя при ухваленні важливих рішень. Команда Президента постійно наголошувала на цьому під час виборів і після перемоги Володимира Зеленського. На практиці ж бачимо протилежне: конституційні зміни ніхто з представників влади не комунікує, а до процесу їх розробки не залучали ані громадян, ані спеціалістів, – розповіла Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка” .

Юлія Кириченко нагадала, що зміна Конституції – це глобальна зміна політики. Такі процеси, відповідно до європейських стандартів, починаються з ідентифікації проблеми, після окреслення проблем експерти пропонують варіанти, як це зробити. Далі політики обирають найкращий з варіантів, виходячи з наявних ресурсів, потреб і можливостей. Потім мають відбуватися публічні обговорення і консультації на різних рівнях. А вже після узагальнень готується і оприлюднюється концепція, і має бути час на її усвідомлення. А далі справа за парламентом. Такий шлях єдиний правильний.

NDI_Uzh_7

Учасники прес-конференції

Продовженням форуму стала презентація із попереднім узагальненням регіональних обговорень (6 форумів) щодо нових конституційних ініціатив. Презентацію представила Олександра Гліжинська, виконавча директорка, Інституту “Республіка”.

NDI_Uzh_43

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”

Після презентації результатів дослідження відбулася дискусія, в якій взяли участь:

Модератор дискусії: Юлія Кириченко, експертка з конституційного права, Центру політико-правових реформ

– Михайло Лаба, народний депутат України, фракція політичної партії “Слуга народу”

– Софія Федина, народна депутатка України, фракція політичної партії “Європейська Солідарність”

– Андрій Шекета, депутат Закарпатської обласної ради, політична партія ВО “Батьківщина”

– Артур Северенчук, голова Ужгородської місцевої організації політичної партії “Опозиційна Платформа – За Життя”

– Олександр Марусяк, к.ю.н., експерт Центру політико-правових реформ

– Володимир Феськов, експерт з децентралізації Інституту Політичної Освіти

NDI_Uzh_52

Учасники дискусії

Дискусія експертів та представників політичних партій точилася про доцільність змін до Конституції, про важливість відкритого та прозорого конституційного процесу з залученням громадян, щоб почути думку різних верств населення.

Після завершення панельної дискусії, учасники заходу працювали у форматі “світового кафе”, де напрацьовували власні рішення покращення змін до Конституції, а після групової роботи презентували пропозиції.

Ділимося ідеями, які підготували учасники заходу.

NDI_Uzh_122

Учасник заходу презентує результати роботи групи за форматом “світового кафе”

– Зменшення кількості депутатів у Верховній Раді (як пропонується в законопроєкті № 1017) призведе до посилення впливу олігархів, під час виборів достатньо буде інвестувати в кандидата, інвестиція принесе користь у “світлому” майбутньому.

– Щодо децентралізації влади (як пропонується в законопроєкті № 2598) обов’язково винести на обговорення із суспільством (експертне середовище, громадськість, люди з практичним досвідом, представники місцевого самоврядування), всі ці групи мають публічно напрацьовувати рекомендації.

– Пропонується створити нові інститути влади, які будуть дублювати вже існуючі органи як комітети при Верховній Раді, інші дорадчі органи (йдеться про законопроєкт № 1028). Недоцільність цих нововведень для бюджету країни є очевидним, для чого витрачати кошти, якщо в разі ухвалення цих змін буде відбуватися дублювання повноважень. Відкрите питання щоб обдумути – що робити з обмеженнями повноважень цих органів, яка противага?

Більш детальніше про серію публічних форумів за посиланням – https://bit.ly/2Qp0Isi

Наступний Форум відбудеться 3 лютого у місті Одеса для представників (Одеської, Миколаївської, Херсонської) областей, детальніше за посиланням – https://bit.ly/2RtwJQm

Примітка. Захід організував Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР), Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).