Координатори ВІ “Активна Громада” діляться своїми знаннями зі школярами.
Одним з найважливіших напрямків роботи Інституту “Республіка” є просвіта громадян. Ми вже звикли спілкуватися на важливі теми з мешканцями українських міст, мотивувати їх розвивати свої міста/громади та допомагати реалізовувати задуми. Однак, ми спілкуємося не лише з дорослими та молоддю, але й піклуємося про “малюків”. Цього місяця регіональні команди ВІ “Активна Громада” багато часу приділили саме спілкуванню зі школярами.
В рамках засідання Клубу “Активної Громади” в Івано-Франківську школярі природничо-математичного ліцею змогли дізнатися більше про зміни до Конституції України. Активіст Василь Остап’як спочатку провів з учнями вікторину на знання найстарішої, найбільшої та найменшої за обсягом конституції у світі. А потім розповів про Конституцію України та її положення щодо захисту базових прав. Також він пояснив учням про особливості конституцій різних країн світу та зробив їх порівняльний аналіз із нашим Основним Законом.
Учасники\ці Клубу “Активної Громади” та тренер Василь Остап’як (Івано-Франківськ).
Учні змогли пофантазувати на тему тих змін, які б вони хотіли внести до Конституції України. Цікаво, що серед запропонованих змін були:
- як легалізація, так і заборона грального бізнесу;
- як можливість голосувати на виборах з 16-ти років, так і скасуваня виборчого права для осіб, які не сплачують податки;
- безкоштовне лікування дітей з малозабезпечених сімей;
- скасування обов’язкового ЗНО з математики.
Бачимо, що певна поляризація думок, яка присутня в суспільстві з багатьох важливих питань, не оминула й школярів. Сподіваємося, що лише за допомогою дискусій та фахового обговорення будуть ухвалюватися істотні рішення в нашій державі. А учні ліцею стануть активними учасниками політичних і громадських процесів.
Клуб “Активної Громади” у форматі тренінгу відбувся і в Кам’янці-Подільському, 24 січня. Комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Галина Бойко провела тренінг для учнів 10 класу військового ліцею. Під час заходу розмовляли про “Політичні реформи в Україні”. Тренінг пройшов у вигляді гри-стратегії “Як стати кращим громадянином. 10 кроків”. Головним меседжем цієї гри є те, що справжній громадянин живе у відповідності до законів своєї країни. Основний Закон нашої країни – Конституція. Тому, її важливо знати та стежити за можливими змінами до Конституції. Скориставшись нагодою проведення тренінгу Галина розповіла учням про Закон України “Про повну загальну середню освіту” від 16 січня 2020 року та приділила особливу увагу інформації про розширення прав для учнівського самоврядування.
Учасники Клубу “Активної Громади” (Кам’янець-Подільський).
– Ми проводимо заходи з учнями військового ліцею вже не вперше. І я дуже радію, що керівництво ліцею йде на зустріч, дозволяє інформувати учнів та працювати з ними. Теми, які ми розглядаємо є важливими не лише для розуміння процесів, які відбуваються в державі, але й для формування гармонійної, свідомої особистості. Вони направленні на те, щоб діти знали свої права та обов’язки, не були байдужими до змін та вміли відстоювати свої права в разі необхідності. Я впевнена, що наша постійна робота не лише з дорослими, але й зі школярами принесе користь, – розповідає комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у Кам’янці-Подільському Галина Бойко.
Не залишилося осторонь і місто Запоріжжя. Учні 101 школи за допомогою координаторок ВІ “Активна Громада” Олесі Лапікової та Ганни Єрьоменко мали можливість познайомитися з такими поняттями, як:
- інструменти участі в процесах самоврядування;
- що таке адвокація?
- лобіювання інтересів: як реалізовувати свої плани?
Думаєте що це занадто складні поняття для підлітків? Зовсім ні!
Після короткого знайомства з можливостями, які відкриває громадська активність учасники/ці познайомилися з інструментами участі на практиці.
Напрацювання учасників/ць Клубу “Активної Громади” (Запоріжжя).
Вони спробували розробити власні адвокасі-кампанії на прикладі шкільного життя:
- що робити, якщо в їдальні несмачно готують?
- як запобігти вирубці дерев на пришкільних територіях?
- що можна вдіяти, якщо в класі холодно?
За словами тренерок, Ганни та Олесі, учні проявили високий рівень свідомості та серйозний підхід у пошуку компромісних рішень. “Ми в захваті від роботи з такою вмотивованою освіченою молоддю!” – зазначила комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у Запоріжжі Олеся Лапікова.
Подібні заходи відбувалися і в інших містах України, до прикладу, в Дніпрі, Хмельницькому, Житомирі, Чернівцях. Запрошуємо всіх охочих долучатися до активностей ВІ “Активна Громада”. Будемо разом змінювати людей, щоб змінити країну.
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.