У Харкові відбулося друге онлайн засідання Клубу “Активної Громади”.

22 березня комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Харків Єлизавета Куріцина провела онлайн Клуб “Активної Громади” на тему “Вплив громадян на прийняття рішень”. У ньому взяли участь близько 15 учасників з Харкова та Харківської області, серед яких були громадські активісти, журналісти та викладачі. Для харківської команди ВІ “Активна Громада” це вже другий Клуб в форматі вебінару. Як і більшість заходів Інституту “Республіка”, з початку запровадження карантину, він транслювався в прямому ефірі на Facebook сторінці регіональної команди. Звісно, всі скучили за живим спілкуванням та жвавими дискусіями під час тренінгів. Однак, перевагою онлайн заходів є те, що учасники можуть долучатися до них з будь-якого куточку України, в зручний час та зручному для себе місці. А жива дискусія перейшла у формат спілкування за допомогою коментарів до якого вже давно звикли користувачі Facebook мережі. 

Під час вебінару учасники обговорили етапи реалізації соціальної ініціативи: від формування проблеми до безпосередніх дій для її вирішення.  

Загалом будь-який процес впливу на прийняття рішень можна вибудувати за таким алгоритмом: 

  • знайти однодумців;
  • визначити відповідальний компетентний орган або особу;
  • визначити того, хто контролює/впливає на цей орган;
  • з’ясувати чи було порушення законодавства та сформувати план дій;
  • залучити ЗМІ, громадські організації.

За алгоритмом поданим вище Єлизавета Куріцина та учасники спробували розібрати ситуацію на прикладі проблеми забудови скверу біля будинку. Отже:

1.) Спочатку потрібно поспілкуватися з мешканцями будинку та з’ясувати кому сквер подобається і хто хотів би його вберегти, тобто знайти тих, кого хвилює це питання. Під час спілкування Ви можете натрапити і на людей, яким на цей сквер байдуже, або вони підтримують його забудову. В першому випадку, Ви знайшли однодумців і швидше за все зможете мотивувати їх разом відстоювати Ваші інтереси та захистити сквер. У другому випадку, Ви зможете почути іншу точку зору та зрозуміти її, а значить підібрати якісні аргументи на захист скверу. В майбутньому це зможе допомогти Вам переконати більше людей долучитися до ініціативної групи.

2.) Дізнатися хто відповідальний за прийняття рішення та спробувати звернутися до цієї посадової особи/органу. Це один із найважливіших моментів у діяльності ініціативної групи або ж просто двох людей, які вирішили змінити певну ситуацію. Досить часто, ми бачимо проблему, яка хвилює багатьох, однак не вирішується довгий час. Які головні причини такого розвитку подій? Правильно! Люди не знають як її вирішити, до кого звернутися, з якими вимогами та хто за що відповідальний. Тому в більшості випадків справа закінчується обуренням, що допомагає вивільнити негативні емоції, але не вирішує саму проблему.

харків, вплив

3.) Коли Ви дізналися хто ухвалив дозвіл на забудову скверу Вам необхідно за можливості звернутися саме до цієї людини/органу. Можливо це рішення міської влади, а можливо цю територію продали і рішення про забудову прийняв приватний власник. Чим менше посередників буде між вами та тим хто ухвалює/впливає на ухвалення рішення, тим вища ймовірність вирішити питання швидше та ефективніше. 

4) Необхідно також дізнатися всю можливу інформацію про дану проблему. Варто звернутися до юристів і зрозуміти чи є законним прийняте рішення та відповідно до результатів сформувати подальший план дій. Також у цьому випадку можна створити орган самоорганізації населення з жителів будинку чи навіть вулиці та вносити пропозиції до міської ради від нього.

5) Про користь від залучення ЗМІ та громадських організацій і розповідати не варто. Більшість проблем можна вирішити привернувши до них увагу громадськості.  

Після розгляду цього алгоритму учасники дізналися про інструменти, які допомагають впливати на прийняття рішень. Серед них звернення, запити, особисті прийоми депутатів, публічні консультації, переговори з бюджетною комісією, створення органів самоорганізації населення та петиції. Як виявилося, що глядачі вебінару ще не використовували такі інструменти, тож харківська команда ВІ “Активна Громада” пообіцяла більш детально розповісти про них наступного разу. А особливо про ті, які можна використовувати в онлайн режимі, навіть під час карантину, наприклад електронні петиції. 

Запрошуємо всіх охочих переглянути запис Клубу “Активної Громади”

– Для нас робота онлайн – це новий досвід і як все нове – надзвичайно цікавий. Вважаю, що нам пощастило жити в часи коли ми можемо навчати та навчатися не виходячи з дому, до нас можуть долучитися учасники з будь-якого населеного пункту. Складно не помітити, що всі почали переходити в онлайн режим діяльності. Аби не загубитися в цьому світі “можливостей у смартфоні” рекомендую раціонально витрачати час та інвестувати його саме в корисні активності, – розповідає Єлизавета Куріцина, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада”.  

До речі, перший Клуб “Активної Громади” у форматі онлайн був присвячений конституційному процесу в Україні. Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в Харкові Андрій Руденко розповів про переваги та недоліки ініційованих Президентом України законопроєктів, що мають на меті внести зміни до Конституції України. Це відео можна переглянути тут.

Хочемо також анонсувати декілька цікавих подій! 

Інформаційні години в прямому ефірі на фейсбук сторінці Активна Громада Харків: 

“Як управляти громадою онлайн” – 2 та 6 квітня о 16:00. 

Також запрошуємо долучитися до тренінгів “Як управляти громадою” у форматі вебінарів:

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.