10 лютого у Житомирі представники «Активної Громади» провели форум-театр «Право вибору переселенців». Захід відбувався у приміщенні Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олега Ольжича.

Першою частиною заходу були розігріваючі ігри на довіру та вжиття в роль наших «акторів». Після цього учасники за круглим столом обговорили та сформували сценарій реальних життєвих ситуацій внутрішньо переміщених осіб, з якими вони стикались при переїзді до Житомира.

Другою частиною заходу була підготовка акторів, поставлення сценарію та поділ його на 3 дії для подальшої вистави.

1

1 дія – ВПО через ріелтора приїхала оглянути квартиру та заселитися. Власник квартири вже готовий був підписувати договір про оренду житла, але тут прийшла додому його дружина, яка, заглянувши в паспорт жінки, котра хотіла заселитися, почала кричати, адже в документі вказано, що їхня гостя – з Донецька! Жінка всіляко пригнічувала ВПО та кричала, що сепаратисти тут не потрібні, і вона переживає за меблі, які ті можуть вкрасти!

2 дія – Жінка-ВПО прийшла у відділ соцзахисту, щоб запитати у працівника, чому їй припинилися виплати. Коли працівниця побачила, що «гостя» з Луганська, вона, галасуючи, почала видворювати громадянку за двері, тому що в неї «клієнт сидить» і вона не хоче з ВПО розмовляти.

3 дія – Кандидатка під час виборчої кампанії прийшла в будинок, де проживало близько 300 громадян, і почала їм обіцяти, що коли прийде до влади, купить кожному по квартирі. Вона одразу почала роздавати подарунки – пральні машини, комп’ютери тощо. Але помічнику кандидатки подзвонили та повідомили, що всі ці люди тут не приписані, адже вони ВПО! Кандидатка одразу почала вибачатись та забирати цінні призи назад, а «виборці» одразу почали її паплюжити та кричати «Ганьба!».

Третьою частиною заходу була презентація вистави житомирянам.

Форум-театр створений так, що глядачі під час вистави мають змогу замінити будь-якого актора, окрім протагоніста та антагоніста.

3

Що змінили глядачі?

1 дія – За жінку-ВПО під час знімання квартири заступився ріелтор, який пообіцяв дати «гарну рекламу» подружній парі, а саме що тут живуть неадекватні, і до них більше ніхто не заселиться.

2 дія – У кабінет чиновниці зайшла вища за рангом посадова особа та пригрозила розмовою у себе кабінеті, якщо жінці з Луганська вона зараз же не допоможе.

3 дія – Кандидатці помічник пояснив, що якщо подарунки залишити тут, то в неї серйозно підніметься рейтинг, адже вона безкорисливо людям без права голосу подарувала такі речі.

2

 

А на найкращого актора чекав приємний сюрприз. Організатори заходу нагородили квитками в кінотеатр найпереконливішого за підсумками глядацького голосування актора – Анатолія Каблова.

Примітка. Подібні вистави відбудуться в 20 містах України в межах діяльності Інституту «Республіка» та Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за підтримки Фонду сприяння демократії при Посольстві США в Україні.