Протягом 16-21 червня в межах Словацько-Українського проекту «Активний громадянин – ефективна влада» координаторка Інституту «Республіка» з Запоріжжя Анна Єрьоменко відвідала Словаччину. Що це за проект і яка роль випала активістці –читайте в її розповіді.
Метою поїздки було презентація успішних проектів переможцями проектк «Активний громадянин – ефективна влада». Він започаткований у зв’язку зі зміною моделі громадянської освіти й надає молоді необхідні знання про своє громадянство через реальні дії. Ціллю також є сприяння появі партнерських відносин між громадянським суспільством та державними органами влади таким чином, щоб досягнуті зміни та ідеї залишилися і після завершення проекту.
З української сторони були представлені дві команди з міста Довге (Закарпаття) та Полтави. Їх відібрали з 36 команд з 12 міст України. Саме вони вийшли до фіналу конкурсу проектів і поїхали на навчально-освітню поїздку до Словаччини.
У попередньому етапі проекту організатори провели підготовчий тренінг для 16 вчителів, методистів та молодіжних працівників, а також чотири регіональні семінари з учнями в Ужгороді, Миколаєві, Запоріжжі та Полтаві. У результаті цих навчальних подій всі команди учасників розробили базові проекти з покращення довкілля та ефективної взаємодії місцевої громади.
Це дуже важливий та цінний проект. Молоді люди зі Словаччини та чотирьох областей України реалізовували свої проекти протягом півроку. Вони змінюють на краще своє життя та життя своєї громади. Проекти були різні – культурний розвиток, дозвілля молоді, благоустрій, екологія, волонтерство, захист прав, тощо. Насправді, всі проекти варті уваги та поваги. Діти, які у свої 14-18 років роблять таке, що мені і не мріялося. Вони неймовірні. Правда!
У кожного був свій кейс взаємодії між владою, ГО і безпосередньо учнями. Проект з міста Довге – це організація простору для навчання та комунікацій учнів. Тому був створений Хаб, де б діти могли проводити вільний час та навчатися програмуванню. Підлітки з Полтави опікуються розвитком культури в своєму місті. Вони створили систему книгообміну та багато різних заходів, направлених на культурний розвиток дітей, молоді та інших мешканців Полтави. Команда зі Словаччини переймалася проблемою транспорту, точніше його відсутністю. Хоча це питання поки не вирішено, однак, вже ведуться перемовини з перевізниками та владою.
Моя роль в цьому проекті – це вибір проектів-переможців в самому Запоріжжі та на загальнонаціональному рівні. У Словаччині ми обмінювалися досвідом, презентували громадянський рух, і звісно ж я розповідала про Інститут «Республіка» та наші ініціативи.
Ми зустрічалися з громадськими активістами, журналістами, школярами та політиками. Це дуже цікаві та важливі зустрічі. Інститут «Республіка» також займається розбудовою громадського суспільства та поширенням демократичних цінностей. Тож важливо та цікаво було поділитися своїми знаннями й отримати нові.