Координатори ВІ “Активна Громада” та засновники ініціативи “Green Ways” мандрували Європою пропагуючи велотуризм та громадську активність.

Хмельничани Юлія Мазур та Сергій Толстіхін започаткували проект “80 днів за сонцем”. В рамках цього проекту вони відвідали більше 20 європейських країн. Кожна країна запам’яталася чимось особливим. І у кожній країні мандрівники знаходили час для зустрічі з українською діаспорою.

Першою країною, яку вони відвідали стала Польща. Ця країна особливо близька для Сергія, адже він навчався в Люблінському католицькому університеті Іоанна Павла ІІ здобуваючи фах психолога.

Візит до Польщі почався 13 травня з міста Перемишль. Воно розташоване на річці Сян, за 7 кілометрів на захід від українсько-польського кордону та вважається “воротами в Європу”. Перебуваючи в Польщі протягом 3 днів наші велоактивісти потрапили в “сезон дощів”, добре змокли, зате відкрили для себе цю країну з іншого боку.

IMG_3546 (1)

– Нам Перемишль запам’ятався великою кількістю костелів та затишними вулицями, які вимощені бруківкою. Дуже приємно було зустрічатися з чудовими українцями, які тут живуть. Представники української діаспори в Польщі турбуються про українську мову та культуру. Вони щиро бажають передати знання про Україну своїм дітям та намагаються прививати їм любов і повагу до всього, що пов’язано з Україною. Напевно, лише живучи за кордоном ми дійсно починаємо розуміти важливість рідних традицій та культури в житті кожної людини, – розповідає велоактивістка Юлія Мазур.

Колись Перемишль був одним з найважливіших міст Галичини, яке було столицею українського князівства. Згодом, місто стало важливим осередком українського культурного та церковного життя, його бастіоном на пограниччі з Польщею. 

Українська громада Перемишля налічує тепер до 4 тисяч осіб. Громадське життя українців ґрунтується тут довкола кількох церковних парафій, української школи ім. Маркіяна Шашкевича та Українського народного дому. У цій школі навчається близько 180 дітей, які частину уроків вивчають українською мовою, частину – польською. Тут, дітям розповідають не лише про історію України, але й про українську сучасність.

Ініціатором будівництва Українського народного дому був український громадський діяч Кормош Теофіл у 1901 році. Побудувало його у 1904 р. акціонерне товариство “Народний Дім” у Перемишлі. На сцені кінотеатру, що був тут розташований колись виступали Іван Франко та Соломія Крушельницька. В 2011 році місто продало його спілці українців за 1% вартості. Відтоді це місце є центром життя української громади.  

IMG_3328 (2)

– Саме представники “Українського народного дому” зустріли нас, розповіли про життя українців у Перемишлі та організували зустріч з представниками української діаспори. На зустрічі були присутні близько 20 осіб. Це були активісти Українського народного дому, волонтери, українці, які народилися у Польщі та ті, хто нещодавно переїхали сюди. Український народний дім – це унікальне місце, яке було споруджене українською громадою. Тут діє багато українських громадських організацій та колективів: об’єднання українців у Польщі, товариство “Український народний дім”, Українське вчительське товариство у Польщі, Спілка українців політв’язнів і репресованих у Польщі, український фольклорний колектив “Крайка” та багато інших. Зараз, це місце є реальним осередком розвитку української культури, – розповідає Сергій Толстіхін, комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада”.

Під час зустрічі з діаспорою засновники проекту “80 днів за сонцем” розповідали про свої плани, мету подорожі, презентували діяльність ВІ “Активна Громада”. Також, було багато розмов про інструменти, які вони щодня використовують, щоб мотивувати громадян бути активними для розвитку їх міста та країни. Юлія та Сергій поділилися досвідом проведення публічних консультацій у своєму рідному місті – Хмельницькому та розповіли про досвід інших міст – Ужгорода, Дрогобича, Запоріжжя. Також, обговорили, як в Україні використовують електронні петиції, збори громадян, бюджет участі.

Присутні на зустрічі зацікавилися діяльністю Клубів “Активної Громади”. Особливо, вони відзначили важливість таких тем, як читання програм кандидатів в президенти, перевірка інформації про кандидатів у депутати, використання он-лайн інструментів для контролю влади.

IMG_3385 (2)

– Ми вже звикли, що в Україні діє багато польських організацій та бачимо, як вони організовують заходи, як вони пишаються тим, що вони є поляками. Тут, ми вперше побачили українців, які народилися у Польщі, все життя тут живуть, однак вважають себе українцями та горді з цього. Вперше почули, як багато людей спілкуються гарною перемишлянською українською мовою. Приємним моментом стали слова однієї з учасниць про те, що такі зустрічі потрібно влаштовувати частіше, особливо з українськими студентами, які навчаються в Польщі. Потрібно більше розповідати їм про Україну, про зміни, які тут відбуваються, щоб вони бачили для себе перспективи повертатися назад, додому, – розповідає засновниця ініціативи “Green Ways” Юлія Мазур. 

За словами Сергія, багато українців були досить здивовані існуванню ВІ “Активна Громада” та напрямкам її діяльності. На зустрічі була присутня викладачка місцевого університету, в якому навчається багато українців. В неї склалося враження, що в Україні зараз відбувається певний занепад громадського активізму та молодь нічим не займається. Після спілкування та перегляду презентації про діяльність ВІ “Активна Громада” жінка змінила свою думку.

IMG_3325

– Говорячи успіх Польщі, нагадаю, що нещодавно ця країна увійшла в список “розвинених” країн, я би виділив 2 реформи, завдяки чому це сталося: реформа місцевого самоврядування та акцент на розвиток малого і середнього бізнесу. Ключову роль саме цих реформ підтверджували багато чиновників, політиків і простих громадян Польщі, з якими я спілкувався під час 5 річного навчання в Любліні. Тому, реформа децентралізації, яку ми проводимо саме за польським зразком, на мою думку, є ключовою для розвитку України. Шкода, що ці процеси почалися лише зараз, а не 28 років тому, – зазначає координатор ВІ “Активна Громада” Сергій Толстіхін.

Сергій та Юлія наголосили, що досвід реформування Польщі дуже корисний для України, а саме:

  • Місцеве самоврядування та децентралізація. Ще на початку 90-х років уряд Польщі віддав місцевим громадам основні важелі розвитку держави, наповнюючи їх фінансовими надходженнями. Утворилися гміни та мережі агенцій регіонального розвитку. Почався справжній бум громадської активності. Поляки навчилися самі генерувати зміни в державі, втілювати їх та нести за них відповідальність. Щось схоже відбувається зараз в Україні, коли ОТГ мають більше можливостей та більше фінансування для свого розвитку. 
  • Підтримка громадських організацій. Польське законодавство дозволяє 1% від своїх податків автоматично перераховувати на рахунок будь-якої громадської організації. Така можливість дала змогу ще потужніше підтримати діяльність багатьох ініціатив. Як наслідок, громадські організації стали більш незалежними та дієвішими. Населення, навіть якщо не бере безпосередньо участь у громадських заходах, акціях, проектах, все одно відчуває зв’язок з активістами, яких підтримує фінансово.

Також, Сергій та Юлія мали розмову з Касею Комар-Мацинською, польською культурознавицею українського походження, яка проживає в Перемишлі. Пані Кася волонтерка в Українському народному домі і саме вона організувала зустріч Сергія та Юлії з представниками української діаспори.

Сергій зафільмував розмову з Касею і  ми з радістю хочемо з вами поділитися цим невеличким відео.

 

На завершення, розповімо вам декілька цікавих фактів про українців, які проживають у Перемишлі:

  • українська громада у Перемишлі одна з найпотужніших серед інших діаспор у Польщі; 
  • багато українців тут мають власний бізнес, зокрема пекарні, кав’ярні, тощо. Наприклад, нашим мандрівникам, після зустрічі, подарували пиріг, який виготовляє домашня українська пекарня за українськими рецептами. За словами Юлії та Сергія, смачнішого пирога вони в житті не куштували;
  • одну з найпопулярніших кав’ярень у Перемишлі заснував українець саме з міста Хмельницький; 
  • у Польщі дуже популярні публічні консультації, громадські бюджети і представники української діаспори також беруть в них участь. Рівень залучення громадян надзвичайно високий. Наприклад, нещодавно відбулися публічні обговорення щодо встановлення вітряків.

Щиро дякуємо за гостинність українській діаспорі у Польщі. Ми, разом з Юлією та Сергієм відчуваємо гордість за наших перемишлянських українців. 

Довідка. Веломандрівки Європою реалізовуються в рамках проекту “80 днів за сонцем”, який ініціювали велоактивісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур. Вони заснували ініціативу “Green Ways”, головною метою якої є розвиток зеленого туризму в сільській місцевості з залученням громади.