1.    Вступ. Законодавче регулювання звітності депутатів 

Звітування – один із найдієвіших інструментів контролю за діяльністю влади. Згідно зі статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», останні зобов’язані періодично, але не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед виборцями. 

2.    Практика звітування в місцевій раді

25 жовтня 2020 року відбулися вибори до Глибоцької селищної ради, в результаті обрано 26 депутатів, 9 з яких повторно отримали мандати. Депутатський склад VIII скликання сформовано із таких партій, як: 

  • “Єдина альтернатива” – 13 обранців;
  • “Слуга народу” – 7;
  • “Європейська солідарність” – 3;
  • “Батьківщина” – 3.

В Регламенті Глибоцької селищної ради від 25.12.2015 визначено: “Депутат періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу і роботу ради перед виборцями, і перед колективами та об’єднаннями громадян” (стаття 114, повний текст тут: https://hlyboka-gromada.gov.ua/docs/482744/).

На офіційному веб-порталі ради: https://hlyboka-gromada.gov.ua/ є розділи: “Склад і структура ОТГ”, “Доступ до публічної інформації”, “Очищення влади”, однак, відсутні будь-які відомості про звітування депутатів та безпосередньо звіти для ознайомлення.

На запит “Активної Громади” Чернівців до голови Глибоцької селищної ради Григорія Степановича Ванзуряка від 09 липня 2021 року стосовно звітів голови та депутатів VII й VIII скликань за підсумками 2020 року ми не отримали жодної відповіді.

3.    Співпраця з владою у цифрах та коментарях 

Протягом лютого-серпня 2021 року в рамках реалізації кампанії «Задай курс владі» команда “Активна Громада” Чернівців організувала 14 заходів за участі більше, ніж 200 небайдужих мешканців регіону. 5 разів до наших подій приєднувались представники органів місцевого самоврядування:

  • 3 під час “Форуму розвитку громади” 24 червня 2021 року;
  • 1 на  тренінгу “Як звітування сприяє співпраці в громаді” 26 липня 2021 року;
  • 1 на тренінгу: “Звіти депутатів: де їх брати та як читати?” 18 серпня 2021 року.

Також команда ВІ “Активна Громада” Чернівців підготувала та надіслала звернення щодо виконання  «Карти розвитку Глибоцької ОТГ», однак, відповіді не отримали. Тому ініціативною групою, сформованою в рамках реалізації кампанії «Задай курс владі» із небайдужих мешканців, самостійно проаналізований поточний стан справ із впровадженням пріоритетних напрямків вдосконалення громади.

Ініціативною групою позитивно оцінено:

  • процес залучення громадян до прийняття рішень місцевою владою, адже в громаді імплементовані такі проєкти, як «Молодіжний працівник», «єМалятко», «Бюджетний симулятор», організовано публічне обговорення  щодо визначення опорних закладів освіти, створено молодіжну раду;
  • посилення співпраці із іншими ОТГ шляхом перемоги в програмі «DOBRE»;
  • збільшення переліку медичних послуг та забезпечення закладів охорони здоров’я сучасним обладнанням (відкриття пункту вакцинації, придбання кисневих концентраторів…).

Невирішеними залишаються проблеми із ремонтом доріг, тротуарів та водогону, запровадженням роздільного сортування сміття та оновленням сміттєзвалища і т. д.

Відповідно, за період моніторингу Карти Розвитку Громади, із 25 напрямків:

  • повністю реалізованих немає;
  • взяті в роботу  – 14 (56%);
  • не виконані – 11 (44%).

Ознайомитись із «Картою Розвитку Глибоцької ОТГ» можна за посиланням: https://inrespublica.org.ua/krg

4. Виклики та історії успіху

На жаль, у 2021 році в регіоні реалізації проєкту “Задай курс владі” нам не вдалося підписати меморандум про співпрацю з селищною радою й отримати від неї відповіді щодо звітування депутатів, а обранців – переконати взяти на себе відповідальність за реалізацію Карти Розвитку Глибоцької ОТГ. 

Однак, наразі тривають перемовини з відділом організаційної, кадрової роботи та зв’язків з громадськістю селищної ради щодо запровадження в громаді публічних консультацій з використанням онлайн-платформи “Ваша думка”.

5.    Практика моніторингу виконання КРГ ініціативними групами

У 2021 році “Активною Громадою Чернівців” організовано 5 зустрічей із небайдужими мешканцями Глибоцької ОТГ, в тому числі й з метою моніторингу виконання Карти Розвитку Громади.

Щоб зрозуміти ситуацію із імплементацією 25 пропозицій з переліку, ми досліджували:

  • нормативно-правові акти (до прикладу, із розпорядження Кабінету Міністрів України №468-р від 19.05.2021 ми дізналися про виділення коштів із державного бюджету на ремонт спортивного майданчика ліцею в смт. Глибока);
  • офіційний сайт громади (тут додався розділ “Звернення громадян”, яким користувалися під час підготовки офіційних запитів);
  • портал “Децентралізація” (завдяки його відомостям довідались, що в регіоні запрацював месенджер-канал “Громада Today”, через який поширювали інформацію про майбутні заходи);
  • місцеві ЗМІ (жахливий стан доріг між населеними пунктами в ОТГ описаний в статті онлайн-видання “Глибока News”).
  • сторінки у соціальних мережах представників селищної, обласної рад, комунальних закладів, проектів і т. д.

Зауважимо, що всі напрацювання ініціативної групи будуть передані органу місцевого самоврядування для включення їх до “Стратегії сталого розвитку Глибоцької територіальної громади на 2021-2029 роки”.

Висновки

Підсумовуючи ж вищевикладене, хочемо наголосити, що звітування – це не банальна формальність, а хороша можливість для влади показати свою прозорість та налагодити відкритий діалог із громадянами!

Довідка. Проєкт «Задай курс владі» реалізовується за підтримки «Національного Демократичного Інституту» (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.