Згідно зі статтею 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Саме так законодавче регулюється бажання людей дізнатися, що саме цілий рік робили депутати місцевої ради, яким мешканці делегували свої повноваження.

Хлібодарівська громада є новоутвореною громадою 25 жовтня 2021 року, до складу якої увійшли 13 сільських та селищних рад. Загальна кількість населених пунктів – 26. Адміністративний центр – селище міського типу Хлібодарівка. Депутатський склад налічує 26 обранців.

Найбільш представленою є ОПЗЖ — від неї до ради обрали 13 депутатів. Партія “За майбутнє” має дев’ять депутатів, “Слуга народу” — чотири.

Згідно із даними Центральної виборчої комісії, 4 депутати чинного скликання (15 відсотків від депутатського корпусу) Хлібодарівської громади були депутатами сільських та селищних рад, які увійшли до складу Хлібодарівськоі сільської ради. Стосовно решти депутатів ради ми не проводили моніторинг щодо їхньої депутатської діяльності в інших радах за межами території новоствореної громади та їхньої депутатської діяльності у скликаннях ради до 2015 року. 

Втім, так, як всі депутати вперше обрані до Хлібодарівської сільської ради, обов’язкове звітування депутатів про роботу в громаді має відбутися вперше.

В Регламенті (http://hlibodarivska.gromada.org.ua/reglament-hlibodarivskoi-silskoi-teritorialnoi-gromadi-21-24-27-07-04-2021/) Хлібодарівської сільської ради про порядок та форму звітування депутатів не згадується. На сайті Хлібодарівської ТГ взагалі неможливо відшукати інформацію про депутатський корпус, хоча вкладка «депутати» існує. Та на цьому все. Відсутні будь-які дані, починаючи з прізвищ, не кажучи вже про контактні дані чи депутатські фракції, які представлені в раді. Інформації про звітування чи громадські приймальні депутатів теж немає.

У квітні 2021 року координаторка Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” отримала офіційну відповідь на запит щодо звітування, надану Хлібодарівською сільською радою. У відповіді йдеться про те, що звітування депутатів заплановано на листопад 2021 року. 

Карта Розвитку Громади. Динаміка виконання

Карта Розвитку Громади була сформована у 2020 році, шляхом опитування мешканців громади, обговорення та визначення пріоритетних потреб. Загалом в КРГ 28 позицій

Найбільша кількість позицій стосується питань «благоустрою» – 9 та «комунальних послуг» – 6. 

Є питання, в яких лише одна або дві позиції, наприклад, «стратегія розвитку громади» або «майно громади». Та ці питання дуже широкі і їх вирішення є покроковим, впливає на всі сфери життя мешканців. І хоча меморандум про виконання КРГ не був підписаний з депутатами Хлібодарівської громади, Карта Розвитку Громади поступово виконується.

Сфокусуємося на моніторингу та питаннях, вирішення яких втілилися в життя:

  1. Налагодити співпрацю ОМС з громадою: відкритість, звітування, онлайн інструменти(електронний документообіг, перегляд сесій онлайн)

На Фейсбук-сторінці громади оприлюднюють важливу інформацію про зміни або заходи в громаді, а також – про проведення засідань ради та виконкому з переліком питань, які розглядалися. На сайті створена перша електронна петиція, яка стосується ремонту дорожнього покриття. В червні свою діяльність розпочала Координаційна рада з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та протидії торгівлі людьми. А в липні було повідомлено про опрацювання питання зі створення робочої групи з гендерно-орієнтованого бюджетування. Проводяться відкриті зустрічі голови громади з мешканцями населених пунктів, що є гарною практикою доброго врядування.

  1. Найголовніше і складне питання для багатьох мешканців – ремонт дорожнього покриття почало вирішуватися:
  • ділянка Волноваха – Голубицьке – ямковий ремонт;
  • ділянка Златоустівка – Зачатівка – варіативний ремонт, дорога відсипана шлаком.
  1. Відкрито “Центр Безпеки”. 

“Тоді коли ми її писали, – каже одна з учасниць ініціативної групи, – ми навіть уявити не могли, що це буде як «карта бажань, які здійсняться». Так не всі,так можливо частково, але ж результат є”.

  1. Тепер в громаді існує Молодіжний центр, якого так прагнула молодь с. Вільного. Його керівник, Валентин Громовий, молодий хлопець з великим бажанням розвивати громаду, став номінантом «Молода людина року» «Керівник молодіжного центру».
  2. В с. Діанівка з’явився культпрацівник, поки що одна дівчина – директор Діанівського сільського будинку культури, але приміщення під СБК вже відведено, у наступному році планується збільшення штату. Чому це важливо? Бо СБК в Діанівці взагалі не було. Приміщення знаходиться в аварійному стані й навіть не належить громаді.
  3. Завдяки зусиллям та великому бажанню Олени Конюшок керівниці відділу культури, молоді, туризму та спорту  Хлібодарівської громади, розпочала свою діяльність молодіжна рада. КДО, до якого входять представники кожного з 13 населених пунктів громади.
  4. В будинках культури проведено ремонти.

Подекуди проведені косметичні ремонти, та важливо відзначити, що вони зроблені руками працівників\ць цих закладів, бо вони прагнуть розвитку. Це чудові приклади активізму та небайдужості.

  1. Приклад підтримки дітей з інвалідністю претендує на те, щоб стати чудовою традицією в громаді. В червні, на «День друзів», в кожному населеному пункті громади були проведені благодійні святкові заходи та благодійна ярмарка, а всі зібрані кошти, а це 26 тисяч гривень, передані дітям з інвалідністю.

“Так, громада молода і створити все й одразу не можливо”, – каже пані Олена Конюшок під час форуму розвитку громади. Але, за її словами, “разом все вийде, бо ми, як і прописано в КРГ, “підтримуємо молодих фахівців”.

  1. Проведено ремонт шкільних приміщень та оновлено матеріально-технічну базу. Висаджено нові дерева. А для оптимізації роботи та кращого надання комунальних послуг створено єдине комунальне підприємство «Граніт».

Попри відсутність інформації на офіційному сайті громади, депутати Хлібодарівської громади теж прагнуть розвиватися та отримувати нові знання, зокрема, тренінги і заходи від ВІ “Активна Громада” відвідали 12 депутатів\ток. 

На одній з зустрічей  розбирали етапи формування стратегії громади, говорили про успіхи та невдачі поточного року, про мрії та про перші кроки для розв’язання непростих питань, таких як «оновлення дорожнього покриття». Варто зазначити, що учасники активно брали участь, говорили свою точку зору, сперечалася та, головне, шукали, міркували, запитували. До речі, казали, що важливо мережуватися та ділитися успішними кейсами.

Сподіваємося, що інші питання будуть теж вирішені. Початок покладено. Головне, щоб співпраця, відкритість та підзвітність набирали обертів для покращення життя в громаді.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.