Іноземні дипломати, представники НАЗК та ЦВК, політичних партій та громадських організацій, експерти та політологи обговорити реалії та подальші кроки у процесі фінансування політичних партій.

16 листопада в Києві відбувся Національний Форум «Наші гроші в політиці: версія 2.0», учасниками якого стали представники різних сфер та професій, проте з єдиною метою – обговорити сучасні проблеми, що стосуються фінансування політичних партій в Україні.

Захід розпочався вітальним словом від організаторів: Мері Йованович, Посольство США в Україні, Посол;  Михайло Охендовський, Центральна виборча комісія, голова;  Руслан Радецький, Національне агентство з питань запобігання корупції, заступник голови;  Гіоргій Кобахідзе, IFES Україна, виконуючий обов’язки директора;  Мері О’Хейген, НДІ в Україні, директор.

Форум був поділений на 4 панелі. Під час першої «Батоги та пряники діючого законодавства» представники влади обговорили повноваження відповідних органів, які залучені до процесу фінансування політичних партій. Роман Смик, НАЗК, керівник Департаменту з питань запобігання політкорупції;  Наталія Вадімова, Відділ контролю за використанням коштів ЦВК; Анатолій Сульдін, Окружна виборча комісія №206, голова; Дмитро Олійник, Департамент з питань соціальної політики Рахункової палати України, –  говорили про необхідність покращення рівня співпраці між зазначеними органами влади з метою пришвидшення процесу імплементації законодавства у сфері фінансування політпартій.

byubyub

Другу, міжнародну панель, «Рим не за один день був побудований» представляли спікери з Грузії, Литви та Латвії. Під час своїх виступів вони доповіли про теоретичні та практичні аспекти застосування держфінансування політичних партій та поділилися досвідом своїх країн щодо покарання, які існують за порушення законодавства партіями.

У третій політичній панелі «Перші партійні звіти: труднощі та рекомендації» українські представники партій обговорювали необхідність усунення суперечок в чинному законодавстві України щодо фінансування політпартій.

Четверту панель – «Наступні кроки по впровадженню Закону» – представляли експерти від громадських організацій та об’єднань. Одним зі спікерів у цьому блоці був юрист Інституту «Республіка» Юрій Середа. Під час свого виступу він наголосив на важливості залучення громадськості на різних етапах отримання партіями фінансування, контролю за цим процесом та допомоги НАЗК у моніторингу дотримання положень законів партіями.

bb

«Залучення громадян необхідне, як під час моніторингу внесків, так і під час здійснення моніторингу видатків політпартіями. Також важливим моментом залишається аналіз громадянами звітів, що повинні відображатися, як на сайті НАЗК, так і на офіційних сайтах політичних партій», – зазначає пан Юрій.

Юрист зокрема закцентував увагу на моменті, коли громадськість може вплинути на прозорість державного фінансування партій – це аналіз висновків щорічного аудиту та незалежного зовнішнього фінансового аудиту.

 «Для того, щоб змінити ставлення громадян до влади та підвищити рівень довіри до політичних партій небайдужі активні громадяни  не повинні бути «диванною сотнею», а самі ставати владою та допомагати змінювати політпартії на краще», – додав Юрій Середа.