Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 01.12 – 17.12.2019

Друзі, Ви вже почали готуватися до новорічних свят? А ми продовжуємо працювати не покладаючи рук. Попередньо ми писали, що листопад став нашим найактивнішим місяцем, однак, тоді ми ще не знали, які сюрпризи для нас підготував грудень. Публічні консультації, форуми, інформаційні години, тренінги, навчаємо інших і навчаємо самі – як усе тісно переплелося. Пропонуємо Вам коротенько пригадати, що ж ми робили у першій половині грудня. І звісно ж, долучайтеся до наших активностей! З нами завжди цікаво та корисно. І ми радо ділимося своїми знаннями та досвідом.

***

Черкаси

13 грудня в приміщенні Черкаського Художнього музею відбувся Туристичний форум Черкащини, на якому було оголошено про запуск загальнообласної публічної консультації. До 19 січня 2020 року Черкащани повинні визначити “Який слоган найкраще презентує Черкаську область?”. 

Запуск публічної консультації був ініційований департаментом регіонального розвитку Черкаської ОДА. Працівники департаменту перейняли досвід міста Дрогобич, яке скористалося інструментом публічної консультації для того, аби визначити слоган свого міста. Після цього, в кінці листопада 2019 року, між Інститутом “Республіка” та Департаментом регіонального розвитку було підписано меморандум про співпрацю. В рамках цієї співпраці і стартує перша загальнообласна публічна консультація на Черкащині.

Cherkasy (5) (4)

– Мене переповнюють позитивні емоції та радість, що і в Черкасах буде не просто власний слоган області, але він буде обраний всіма мешканцями нашої області. Публічна консультація дасть можливість долучитися всім охочим і висловити свою думку. Наявність слогану області та й загалом брендування – це маленький початок до посилення туристичної стратегії. Радію, що у нас відбуваються позитивні зміни і представники місцевої влади стають все більше відкритими до людей, до їх ініціатив та ідей, – розповідає Марина Гурьянова, членкиня правління Інституту “Республіка”.

Черкащани обиратимуть з трьох слоганів, які були відібрані серед 231 поданої пропозиції в період з 20 листопада 2019 року по 06 грудня 2019 року. Відповідаючи на запитання “Який слоган найкраще презентує Черкаську область?” вони можуть обирати один з трьох варіантів:
1. Черкащина-місце сили.
2. Черкащина-земля переможців.
3. Черкащина-тут починається Україна.

Публічна консультація стартувала 13 грудня 2019 року і буде тривати до 20 січня 2020 року.

Висловити свою думку можна на сайті “Ваша думка” за посиланням: https://www.vdmk.org/8175 або відправивши SMS (вартість за ціною оператора) на номер 093-177-00-35 з текстом “8175(пробіл) номер відповіді”.

Відео з поясненням змісту кожного слогану можна також переглянути на сайті Черкаси Бренд.  

***

Дніпро

27 листопада у Дніпропетровській обласній раді відбувся Перший обласний форум Молодіжних рад Дніпропетровської області в рамках програми DOBRE. Форум було організовано Українським центром соціального партнерства спільно з представниками команди ВІ “Активна Громада” у Дніпрі Дмитром Чернишовим та Дмитром Твердохлібом. Модераторами заходу виступили – програмний спеціаліст УЦСП Сергій Таран та комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі Дмитро Твердохліб.

У заході взяло участь понад 50 учасників – представники молодіжних консультативно-дорадчих органів та молодіжні працівники з 14-ти громад області та одного великого міста (Кам’янське).

Головною метою Форуму стала комунікація між представниками 14-ти ОТГ, налагодження співробітництва та визначення подальших, спільних кроків для створення Коаліції молодіжних рад області. Планується, що до Коаліції увійдуть, як існуючі молодіжні ради, так і новоутворенні.

Фото форум 3

Учасники та учасниці Форуму.

– Можливість впливати – це найважливіший чинник у “боротьбі” за молодь, яка планує мігрувати за кордон. І цю можливість їм дає участь саме у роботі молодіжних рад. Важливо, щоб молодь могла висловлювати свою думку та впливати на громаду, в якій живе. Це дуже вагомий стимул не лише залишатися в Україні, а й розвивати країну та своє місто. Тому, тема створення Коаліції молодіжних рад є дуже актуальною, – розповідає комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі Дмитро Твердохліб.

Під час форуму була представлена “Дорожня карта діяльності місцевого молодіжного консультативно-дорадчого органу”. Також було презентовано перші результати діяльності команд в рамках програми “Молодіжний працівник” у трьох ОТГ. За результатами заходу найближчим часом буде створюватися коаліція молодіжних рад ОТГ області.

Зазначимо, що Інститут “Республіка” сприятиме реалізації молодіжної політики у Дніпропетровській області та захисту інтересів молоді. Зокрема, у грудні цього року та у наступному році ми плідно працюватимемо над тим, щоб представники молоді з ОТГ дізналися більше про те, як громадяни можуть реалізовувати свої права та, як слід співпрацювати з місцевими органами влади.

***

Харків

Команда ВІ “Активна Громада” Харкова не дивлячись на всі ті активності, які відбулися у Харкові протягом листопада та на початку грудня не забуває про основну просвітницьку діяльність у формі інформаційних годин. Інфогодини проводяться у 25 містах України двічі на тиждень. Регіональні координатори ВІ “Активна Громада” спілкуються з мешканцями міст стосовно найактуальніших питань, змін, які передбачаються в нашій державі.

У Харкові відбулася інформаційна година щодо змін до Конституції, які були ініційовані Володимиром Зеленським. 29 серпня Президентом України було подано ряд законопроектів з різних питань. Тому, представники ВІ “Активна Громада” запитували у харків’ян чи знають вони про суть цих змін та що думають про них (підтримують або ж ні).

інфо харків

Комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Ліза Куріцина.

– Насправді, немає часу слідкувати за всіма змінами і всім, що відбувається. Але, навіть, якщо ми в новинах чи від друзів/колег чуємо про зміни, то аналізувати це все тим паче нема часу. Тому, на жаль, про зміни я чув, але детально в них не розбирався. Я почитаю про це все більше, як матиму час. Спілкування з Вами допомогло мені зрозуміти, що усі запропоновані зміни дуже важливі і кожен повинен детально їх розуміти, – розповідає харків’янин Єгор.

Цього разу команда ВІ “Активна Громада” Харкова зосередили увагу на таких питаннях:

 • Дострокове позбавлення мандату народного депутата;
 • Нові повноваження Президента щодо призначення керівників спеціальних органів.

На жаль, виявилося, що багато громадян навіть не знають про ці законопроекти. Більшість з ким вдалося поспілкуватися нашій команді у Харкові зазначали, що вони про зміни чули, але не цікавилися про них детальніше. Тому, координатори ВІ “Активна Громада” розповіли харків’янам про усі 7 законопроектів. Після цього люди здебільшого позитивно реагували на можливість достроково позбавити мандату депутата, який не виконує свої функції. А щодо нових повноважень Президента не було однозначних відповідей. Багато учасників зазначали, що потрібно детальніше ознайомитися з цим нововведенням. І ми з цим погоджуємося. Також, під час спілкування, учасники отримали інформаційний бюлетень “Наші вісті”.

***

Львів

Перед остання публічна консультація, яка пройшла у Львові, 4 грудня зібрала освітян та батьків дошкільнят зі Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей. Загалом, до обговорення долучилося близько 90 осіб. Під час заходу учасники дізналися про ті зміни, які планує реалізовувати Міністерство освіти і науки та пропонували своє бачення цих змін.

Перед учасниками виступили представниці Міністерства освіти та науки – Марія Дробот та Ганна Грищенко. Марія пояснила важливість дошкільної освіти. Вона зазначила, що саме дошкільна освіта формує соціальний досвід дитини, творчі здібності, вміння адаптуватися. Тому, Міністерство прагне зробити так, щоб дитина провела дошкілля щасливо.

Вона також розповіла про пріоритети Міністерства на наступні 5 років:

 • формування позитивного ставлення до навчання;
 • створення дитячої субкультури;
 • поєднання освіти та належного догляду;
 • можна працювати з проявами нерівності (не велика ціна за навчання);
 • дитина буде більш адаптованою та підготовленою до школи.

78244531_2545573732354568_1111686069058797568_n

Марія Дробот, представниця Міністерства освіти і науки України.

У свою чергу Ганна Грищенко розповіла про нормативно-правові документи над якими працює Міністерство, а саме:

 • Концепція розвитку дошкільної освіти. Тут будуть прописані такі пункти: бачення в який спосіб можна забезпечити доступ до дошкільної освіти, форми здобуття та підвищення якості дошкільної освіти.
 • Базовий компонент у сфері дошкільної освіти. Буде містити основний перелік компетенцій дитини, якими вона має володіти після закінчення ЗДО.
 • Положення про заклад дошкільної освіти. Це положення було затверджено у 2003 році, однак зважаючи на новий Закон про освіту необхідно оновити деякі його позиції.

Після виступів експертів почалася безпосередня робота у групах. Всього було три робочі групи: група управлінців, група працівників закладів дошкільної освіти та група батьків. Для усіх них були завчасно підготовлені запитання стосовно яких Міністерство освіти і науки хоче дізнатися їх думку.

Після завершення обговорень вся зібрана інформація буде об’єднана, проаналізована та на її основі буде побудовано звіт для Міністерства освіти і науки України. Під час розробки законів та нормативних документів працівники Міністерства будуть брати до уваги подані ідеї.

***

Кропивницький

Регіональні команди ВІ “Активна Громада” почали проводити тренінг-презентацію посібника  для активних громадян. Одним з перших міст де пройшов захід стало місто Кропивницький. Тут 16 грудня відбувся воркшоп (майстерня) на тему: “Взаємодія громади з владою” та презентація посібника “Інструментарій для громадян”.

Під час майстерні разом з учасниками регіональний координатор ВІ “Активна Громада” розглянув такі запитання:

 • що таке міська влада;
 • які повноваження та функції мають представники міської влади?
 • як інструменти мешканці міст можуть використовувати для впливу на прийняття важливих для своїх міст рішень?

посібник кропивницький

Анатолій Стоян, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому. 

– Ще одна цікава форма роботи – це тренінг-презентація. Ми змогли обговорити інструменти участі, виконати практичні завдання та отримати посібник в якому зібрана уся необхідна інформація для активних громадян. Учасники, які мають досвід громадської участі завдяки цьому посібнику пригадають багато корисних методів та інструментів громадської участі. А ті, хто лише починають здійснювати перші кроки у сфері громадської діяльності зможуть використовувати його, як алгоритм дій. Цей посібник буде корисним для всіх, – розповідає Анатолій Стоян, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому.

За словами учасників заходу, посібник стане в нагоді, як для представників місцевої влади, так і громади. Він допоможе громадянам успішно вирішувати суспільно-важливі питань. Цікавими для учасників були також практичні завдання у формі рольових ігор стосовно вирішення визначених проблем під час зустрічей з міським головою; з очільником провладної фракції, з лідерами громадської думки тощо. Вони допомогли учасникам змоделювати ситуації, які часто відбуваються в житті і одразу відчути себе активним гравцем у цій ситуації. За словами учасників, найбільше їм сподобалося спілкуватися з лідерами громадської думки. А найкориснішою виявилася ситуація – спілкування з міським головою. Тепер можна сміливо застосовувати знання на практиці, адже учасники отримали навички використання інструментів, які допомагають налагодженню ефективної взаємодії громади з владою.

***

Тернопіль

Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів та тепер уже й Тернопіль – міста, в яких відбулися публічні консультації щодо якості та доступності дошкільної освіти в Україні. Тернопіль стало останнім з шести міст де освітяни та батьки дошкільнят зібралися аби обговорити необхідні зміни. Саме сюди, 5 грудня, з’їхалися представники з Тернопольської, Вінницької, Хмельницької та Чернівецької областей. Загалом, до обговорення долучилося близько сотні учасників/ць, які дізналися про плани  та пріоритети Міністерства освіти і науки та висловили свою думку, щодо майбутніх змін.

20191205150010_IMG_7015 (1)

Координатор національної мережі ВІ “Активна Громада” Віталій Гліжинський та представниці Міністерства освіти і науки Марія Дробот та Ганна Грищенко. 

– Тернопіль – останнє місто де проходить шоста запланована консультація про дошкілля і незабаром ми почнемо аналізувати весь зібраний матеріал. Нам важливо охопити, як освітян, так і батьків, адже обидві ці групи мають пряме відношення до дошкілля. Хоча часто вони мають й різні точки зору на те, якою має бути дошкільна освіта. Тому, наші аналітики врахують усі думки та пропозиції учасників, – розповідає Віталій Гліжинський координатор національної мережі ВІ “Активна Громада”.

Учасники публічної консультації могли поставити запитання представницям Міністерства освіти і науки та отримати відповіді. Багато запитань стосувалося проблеми відсутності садочків. Адже міста зараз активно розбудовуються, а будівельні компанії не думають про побудову садків. Також, багато запитань стосувалося саме матеріально-технічного забезпечення. Освітяни під час усіх публічних консультацій наголошували, що з 90-тих років кошти на дошкілля урізалися і тому, воно у занедбаному стані. Більшість необхідних речей, ігрові та розвивальні матеріали купуються за рахунок батьків.

Після блоку запитання-відповіді почалася безпосередня робота у групах. Учасники поділися на три групи: управлінців, працівників закладів дошкільної освіти та батьків. Пізніше, вони презентували свої ідеї та пропозиції, які напрацювали під час роботи в групах та відповідали на запитання з залу, доповнювали відповіді своїх колег. Аналітики Інституту “Республіка” занотували усе, що говорили учасники, як під час роботи у групах, так і під час презентації результатів. Вся зібрана інформація під час публічних консультацій у 6 містах буде об’єднана, проаналізована та на її основі буде побудовано звіт для Міністерства освіти і науки України.

Нагадуємо, якщо Ви не змогли долучитися до публічних консультацій, Ви можете висловити свою думку заповнивши до 23 грудня онлайн форму за посиланням.

***

Запоріжжя

Поки в суспільстві поширюють “зраду”, а інші говорять про “перемогу” команда Інституту “Республіка” разом з партнерами з Національного Демократичного Інституту та Центру політико-правових реформ продовжують дискутувати щодо запропонованих змін до Конституції України. В Запоріжжі, 16 грудня відбувся 4-тий із 10-ти запланованих Форумів: “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”.

Нагадуємо, що цього літа Президентом України було подано 7 законопроектів, які стосуються змін до Конституції. У Запоріжжі, експерти та учасники обговорювали питання децентралізації, яка не була започаткована новою владою, а її витоки беруть початок ще за попереднього Президента Петра Порошенка.

Форум розпочався з прес-конференції, де були присутні Олександр Марусяк та Юлія Кириченко експерти Центру політико-правових реформ (ЦППР) та Олеся Лапікова, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” в м. Запоріжжі. Вони коротко розповіли про конституційні зміни (скорочення кількості народних депутатів, введення нової виборчої системи, надання президенту права призначати консультативні та дорадчі органи), а також пояснили загрози та ризики, які можуть виникнути у зв’язку з цими змінами.IMG_4595

Олександр Марусяк, Юлія Кириченко (експерти Центру політико-правових реформ) та Олеся Лапікова (комунікаційна менеджерка ВІ “Активна Громада”, Запоріжжя).

– Ідея зменшити кількість парламентарів з 450 до 300 осіб викликає сумніви та є необґрунтованою. Чому саме до 300? Ухвалення цього законопроєкту призведе до того, що Верховна Рада України поточного скликання буде здійснювати свої повноваження лише до наступних виборів народних депутатів України, а не до дня першого засідання новообраного Парламенту, – зазначив Олександр Марусяк, експерт Центру політико-правових реформ.

Під час Форуму відбулася презентація дослідження, що стосується довіри до інститутів влади, політичних партій та виклики для українців. Результати дослідження представила учасникам представниця Національного Демократичного Інституту Олена Боцко. Вона повідомила, що довіра до політичних партій зросла у порівнянні з минулими роками. Лідерами довіри для українців залишаються представники місцевої влади. А Конституцію України найбільше читали на Сході нашої держави.

Після виступів експертів відбулася панельна дискусія, де експерти та представники політичних партій обговорювали наслідки змін до Конституції України. Також учасники заходу працювали у форматі “світового кафе” та напрацьовували власні рішення, як можна покращити подані Президентом України законопроєкти. Це допомогло не лише глибше зрозуміти юридичні аспекти змін, але й відчути власну відповідальність. Адже, ці зміни стосуються кожного з нас.

***

Київ

9 грудня 2019 року у Києві відбувся Національний дебатний турнір “Роль історичної правди в політичному дискурсі”. Національний дебатний турнір став завершенням серії 4 регіональних турнірів, які відбулися в Ужгороді, Кропивницькому, Запоріжжі та Харкові з 20 по 29 листопада.

Участь у турнірі взяло 4 команди, кожна з яких складалася з трьох учасників і була переможницею у своєму рідному місті та представляла його. Загалом, участь у Національному турнірі взяло 12 учасників, 8 суддів, 2 таймкіперів та більше 100 осіб, які підтримували команди.

харків дебати

Команда переможців з Харкова разом зі своїми тренерками. 

– Я знаю про користь дебатів не зі слів інших людей, а з власного досвіду. Моє знайомство з ними відбулося під час навчання у школі. Вміння та навички, які я здобула будучи дебатеркою допомагали мені і під час навчання у ВУЗі, і під час роботи та й навіть щодня. Я була присутньою на усіх чотирьох регіональних дебатних турнірах, була суддею у фінальних раундах. Тому, мені дуже цікаво побачити, хто сьогодні переможе. Бажаю всім учасникам успіху, – розповідає виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська.

Дебати відбулися за форматом Карла Поппера. Відповідно до цього формату команди-учасниці готувалися захищати або заперечувати кожну з двох завчасно визначених тем.

Однак, про свою роль (сторони заперечення або сторони ствердження), як і тему змагань, учасники дізналися під час початку дебатів шляхом жеребкування. У першому турі дебатів учасники дискутували на тему: “Чорнобиль: злочин чи трагедія?”. У другому турі, команди з Харкова та Запоріжжя дискутували щодо гібридної війни Росії проти України в ХХ столітті?

Всі учасники продемонстрували високий рівень знань, вміння аргументувати свою думку та переконувати, публічно виступати. Однак, переможцем може бути лише один. І цього разу, перемогла команда з Харкова. Переможці отримали сертифікати на техніку, а також дипломи про участь.

Дякуємо усім хто так чи інакше долучилися до організації та проведення Національного дебатного турніру. Команда Інституту “Республіка” радіє, що українська молодь цікавиться історичними подіями, бажає дискутувати та знаходити правду.

***

Київ

10 та 11 грудня координатори, волонтери ВІ “Активна Громада” та фіналісти дебатного турніру “Роль історичної правди в політичному дискурсі” відвідали Форум Активної Громади, який організований командою Інституту “Республіка”. Такі форуми проходять двічі на рік і вже стали звичною платформою для  обговорення та обміну досвідом між активними громадянами.

Захід розпочався з привітання від Олександри Гліжинської, виконавчої директори Інституту “Республіка”, яка розповіла про результати реалізованих проєктів. Далі до привітальних слів долучилися екс-координатори Інституту “Республіка” та члени правління. Початок заходу став цікавим завдяки історіям успіху, якими поділилися і ті, хто працюють в організації та й ті, хто працювали раніше, однак продовжують допомагати творити зміни. Вони розповідали власні історії успіху, яких досить багато і це звісно допомогло мотивувати та надихнути інших учасників.В першу чергу, історії успіху – це історії наполегливості та бажання змінити щось у своєму місті, почати з чогось маленького і закласти початок великим змінам. DSC_1429

Учасники та учасниці Форуму.

Форум видався дуже насиченим. Учасники не просто слухали лекції цікавих спікерів, але й виконували практичні завдання. Загалом, за два дні Форуму ми встигли розглянути багато важливих тем, а саме:

 • Зміни до Конституції (Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик Центру Політико-Правових Реформ);
 • Медична реформа (Анна Сарана, експертка Офісу розвитку місцевого самоврядування);
 • Реформа освіти (Сергій Дятленко, експерт U-Lead);
 • Реформа місцевого самоврядування (Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти);
 • Суперечки, як бар’єр прояву активності громадян (Ірина Хоменко, доктор філософських наук, завідувачка кафедри логіки КНУ ім. Тараса Шевченка);
 • Права людини та толерантність (Вікторія Саліхова, Олександра Свердлова та партнери з НДІ);
 • Залучення громадян через соціальні мережі (Ірина Семенова, засновниця SEMENOVA-MEDIA);
 • Створення ініціативних груп (Віталій Гліжинський, координатор національної мережі ВІ “Активна Громада”).

Форум завершився напрацюванням стратегії розвитку Інституту “Республіка” на 2020-2024 роки. Дякуємо усім хто не просто долучився до роботи Форуму, але й усім, хто щодня творить зміни в українських містах та містечках. Ми пишаємося Вами та раді бути однією командою.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.