Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 16.09 – 30.09.2019

Представники ВІ “Активна Громада” минулі два тижні плідно працювали для нашого спільного розвитку. Осінь дуже насичений період, адже після літнього відпочинку нам потрібно наздогнати та перегнати власний результат. Тому, команда ВІ “Активна Громада”, як завжди працювала у форматі проведення інформаційних годин, тренінгів, засідань Клубу “Активна Громада”. Звичайно ж ми готувалися та проводили публічні консультації, обмінювалися досвідом з нашими колегами та налагоджували співпрацю з партнерами.

***

Мирноград (Донецька область)

Одним із напрямків роботи Інституту “Республіка” є правозахисний напрям та сприяння верховенству права. Тому, 26 вересня в Мирноградському відділку поліції була проведена інформаційна година. Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Олександр Таненок працював з представниками/цями поліції, які зазначили, що в своїй роботі їм доводиться працювати з представниками різних груп населення, зокрема і вразливих груп. Тому, слова «верховенство права», «дискримінація», «стигма» для них не лише теоретичні поняття із законодавчих актів.

– В українському законодавстві є недоліки, які звужують права людини. Щоб цього не було, потрібно аби законодавчі акти відповідали міжнародним договорам. Україна має виконувати міжнародні зобов’язання. А Верховна Рада України працювати якісно, щоб законодавчі акти відповідали вимогам часу, – зазначив один із учасників, Артем.

мирноград

– У заході взяли участь переважно молоді працівники відділку, які продемонстрували знання недавно отримані у ВНЗ. Тому, наша розмова була жвава та незаангажована. Сподіваюся, що з їх допомогою та їх зусиллями українська поліція стане поліцією європейського зразка. Вони направлені на те, щоб надавати послуги та забезпечувати дотримання прав людини. Інформаційна година відбулася 28 вересня – це День права знати та Міжнародний день загального доступу до інформації. В поліції нам продемонстрували забезпечення можливості особистого подання запиту на інформацію кожним громадянином, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Олександр Таненок.

Щоб парламент працював, ефективніше, депутати повинні знати, що виборці їх контролюють з допомогою ресурсів. Учасники заходу вчилися користуватися такими ресурсами, як:

– Інструмент від Громадянської мережі ОПОРА – Rada for you;

– База декларацій;

– Інструмент від громадського руху «ЧЕСНО»- Polit.hub, який дозволяє дізнатись інформацію про кнопкодавів, прогульників та фігурантів антикорупційних розслідувань.

Учасники заходу зазначили, що інформація для них була корисною та вони мають намір використовувати її в своїй роботі.

***

Рубіжне

20 вересня регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Дмитро Бондаренко зустрівся з виконуючим обов’язків керівника виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Ядрихинським Богдан Валерійовичем.

В ході зустрічі Дмитро коротко представив такий інструмент взаємодії між владою та громадянами, як публічні консультації. Подібні зустрічі відбуваються часто. Адже, публічні консультації дають можливість не лише мешканцям громад висловлювати свою думку, але й владі – приймати рішення опираючись на думку громади. Тому, координатори ВІ “Активна Громада” працюють як з місцевими мешканцями, так і з представниками влади.

Богдан Валерійович зацікавився можливістю використання такого ресурсу, як публічні консультації. Він дав зрозуміти, що у майбутньому можливо впровадити цей інструмент. Однак, потрібно розробити чітке регулювання проведення публічної консультації, тобто розробити положення та прийняти його на сесії міськради.

рубіжне

– На консультації потрібно виносити лише важливі теми щодо розвитку міста. І період проведення публічної консультації в один місяць – це короткий термін. За цей час не можливо розповсюдити інформацію серед більшості громадян міста, а значить в результаті ми не отримаємо думки всіх містян. В майбутньому можливо винести на публічні консультації «пробне» питання. Однак, потрібно охопити не менше декількох тисяч громадян. У іншому випадку мешканці міста можуть сказати, що консультації були не чесні та міська рада обрала варіант вирішення на свій розсуд, зауважив Богдан Ядрихинський.

Богдан Валерійович порадив нам написати звернення до секретаря міської ради з пропозицією впровадження публічних консультацій. Тому, ми написали звернення та очікуємо відповіді або зустрічі для продовження роботи у цій сфері.

***

Полтава

22 вересня у Полтаві відбулося засідання Клубу “Активної Громади”. Координаторка ВІ  “Активна Громада” Лілія Гарбузюк спілкувалася з полтавчанами на тему: “Верховна Рада України IX скликання: слідкуй, контролюй, впливай. Он-лайн інструменти”. Тема для зустрічі була обрана не випадково, адже в сучасному світі вміння знаходити, аналізувати, оцінювати, перевіряти інформацію є одними з найважливіших.

Головна увага під час заходу припала на обговорення методів моніторингу діяльності Верховної Ради України.

полтава

– Кожна зустріч в рамках “Клубу Активної Громади” для нас нова. Ми спілкуємося з новими людьми та дізнаємося нову інформацію. Цього разу мене вразили учасниці засідання “Клубу”. Зазвичай, у навчальних заходах беруть участь люди середнього віку та молодь. Цього ж разу, до нас долучилися учасниці, можна сказати, дуже поважного віку. Наприклад, Тамара Володимирівна, не дивлячись на свій вік, а їй 81 рік, дуже цікавиться діяльністю депутатів, слухає радіо та телепрограми з їх виступами. Вона дуже зраділа дізнавшись, що можна знайти усю інформацію про діяльність депутатів на сайті ВРУ та інших ресурсах, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Лілія Гарбузюк. 

Учасницям розповіли про інструменти, які допомагають відслідковувати, як народні депутати голосують та скільки разів вони відвідують засідання ВРУ, скільки законопроектів подають, на які теми.
“Клуби Активної Громади” допомагають полтавчанам отримувати знання та об‘єднуватися навколо проблем громади. 

***

Запоріжжя

Запоріжжя – це місто, у якому питання благоустрою територій та дозвілля мешканців постає особливо гостро. Багато районів мають недостатньо розвинену інфраструктуру, що спричиняє незручності для населення та негативно впливає на рівень комфортності проживання у місті.

Саме тому, КП «Інститут розвитку міста Запоріжжя» у співпраці з ВІ «Активна Громада» звернулися до мешканців вул. Шкільна у Запоржжі з проханням долучитися до публічної консультації та відповісти на питання:

Створення яких об’єктів дозвілля та інфраструктури на вулиці Шкільна є пріоритетним?

 • Зелена зона (більше клумб з квітами, зелених надсаджень);
 • Освітлення для підвищення безпеки мешканців будинків;
 • Вело- та автостоянка;
 • Дитячий майданчик;
 • Спортивний майданчик для катання на роликах, скейтах, воркаута;
 • Зупинка громадського транспорту для зручного доїзду мешканців;
 • Майданчик для проведення публічних заходів і спілкування.

Учасники висловлювали свою думку за допомогою програми “Ваша Думка” та заповнювали паперові анкети. запоріжжя пк4При спільному підрахунку голосів (електронних та паперових анкет) були визначені остаточні результати.

Трьома найбільш популярними варіантами стали:

 • спортивний майданчик для катання на роликах, скейтах, заняття ворк-аутом (29 %);
 • зелені зони (25%);
 • дитячий майданчик (13% – на 2% більше, ніж у відповіді «автомобільна і вело-стоянка»).

Найближчим часом планується організувати воркшоп за участі представників громадськості, виконавців проекту з реконструкції вулиці Шкільної і експертів-урбаністів. Також, планується робота фокус-групи стосовно впровадження проекту за участі представників міської ради та керівництва Олександрівського району.

Публічна консультація виявила зацікавленість населення до даного питання, готовність долучатися до простих форм роботи та небайдужість до майбутнього власного міста.

***

Львів

Між регіональними командами ВІ «Активна Громада» та організаціями-грантерами Інституту «Республіка» відбуваються освітні обміни з метою набуття досвіду. Один з таких обмінів дводенний візит активістів з Івано-Франківська ГО «МОЛОДІЖНЕ телеБАЧЕННЯ» Ірини Серняк і Олега Серняка до колег «Активної Громади» Львова. Дати візиту співпали з проведенням у Львові 26-го Форуму видавців і «Книжкового Ярмарку». Тому, франківцям вдалося взяти участь у декількох організованих у рамках Форуму заходах, а саме:

 • у публічній дискусії «Women empowerment/ розширення прав і можливостей жінок в медіа»;
 • у презентації-дискусії: «Як українські медіа впливали на президентські та парламентські вибори: результати медіамоніторингу»;
 • у публічній дискусії «Нові міністерства – чому молодій команді вдасться?»

70610930_547611459312528_4841186741190656000_n (1)

– Приємно зустрічати колег з Івано-Франківська та ділитися досвідом роботи. Під час програми ми разом відвідали багато заходів, які безпосередньо пов’язані з діяльністю львівської команди ВІ «Активна Громада». Зокрема, дискусія присвячена результатам моніторингу президентських та парламентських виборів допомогла дізнатися від колег нову інформацію. Вона стосувалася методів контролю діяльності кандидатів у депутати та оцінки їх обіцянок. Планую використовувати їх під час проведення засідань Клубу «Активної Громади». Задоволений тим, що існують такі програми, завдяки яким можна спільно розвиватися, – розповів Юрій Недзельський, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у Львові.

Паралельно активісти з Івано-Франківська знайомилися з особливостями діяльності колег: з успіхами та невдачами запровадження публічних консультацій. Також, провели разом інформаційну годину з компоненту «право вибору». «Книжковий Ярмарок» став приємним сюрпризом для гостей міста. Тому, окремим заходом освітнього обміну став похід за книгами.

Вмотивовані та натхненні спілкуванням з львівськими колегами гості з Івано-Франківська відправилися додому. За їх словами, у голові багаж нової інформації та купа цікавих ідей, а в руках придбані книги.

***

Кропивницький

До Кропивницького в гості завітав представник Київського дебатного клубу Олександр Радковський, киянин, студент Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, громадський активіст. Два дні обміну пройшли з метою дослідити дебатний рух та поділитися власним досвідом організації тематичного клубу.

21 вересня відбувся воркшоп за участі регіональної команди ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка». Анатолій Стоян, регіональний координатор, та Олександр Радковський під час майстерні поділилися історіями зародження та діяльності дебатних рухів. У свою чергу Олександр презентував Київський дебатний клуб. За його словами, під час зустрічі вдалося виробити основні ідеї, як залучити ресурси, вибрати теми, які були б цікаві для широкої цільової аудиторії.

АГ Кропивницький

– Ми сподіваємося, що воркшоп у Кропивницькому став ще однією сходинкою, яка поліпшить роботу дебатних клубів. Щиро дякую за участь в інтерактивному заході представникам активної команди Олексій Кисенко, студентові ЦДПУ імені В. Винниченка, Олі Ткачук, заступниці декана факультету економіки та менеджменту ЦНТУ, Василю Левицькому, журналістові UA: Кропивницький, моїй помічниці, комунікаційному координатору Лесі Міроновій та нашому гостю Олександру Радковскому, – зауважив Анатолій Стоян.

Цього дня Кропивницький святкував День міста. Тож активісти запросили гостя долучитися до активностей. Разом з командою вони взяли участь у святковій інсталяції з 265-ти повітряних кульок, АвтоМотоВиставці, зустрічі з лідером ініціативних груп громадян за місцем проживання та майстринею Тетяною Артеменко.

***

Суми

6 вересня у приміщенні Центральної міської бібліотеки команда ВІ “Активна Громада” провела одразу два тренінги. Перший на тему: “Інформаційна гігієна” та другий – “Верховна рада ІХ скликання: слідкуй, контролюй, впливай.Онлайн інструменти.”

Учасники тренінгу дізналися, що таке інформаційна гігієна, як треба фільтрувати інформацію та де її шукати. Разом з тренеркою, Марією Солодухою вони вчилися практично відрізняти правду від брехні, фейків та маніпуляцій. А також, дізналися як їм можна протистояти та, що робити, щоб вберегти себе від їх впливу.

– Для мене тренінг став відкриттям. Звісно я розумію, що наше інформаційне середовище не ідеальне. Є різні журналісти, і хороші, і ті, які пишуть на замовлення гарну інформацію про одних, а погану про інших. Однак, я й здогадатися не могла, який великий вплив неправдива інформація має на нас, на нашу психіку. Використовуючи маніпуляції, фейки, чорний піар можна переконати тисячі людей у тому, чого насправді немає і відповідно, викликати потрібну комусь реакцію. Дякую Марії за цей корисний тренінг.  Тепер я ретельніше буду перевіряти усю інформацію, – розповідає Оксана, учасниця тренінгу.

сумиДайджестО
В другій половині тренінгу учасники обговорювали Верховну Раду України VІІІ скликання та провели невеликий аналіз її діяльності. Після проведеного аналізу почалося обговорення ВРУ ІХ скликання. Обговорювали короткі відомості діяльності ВРУ та онлайн інструменти за допомогою яких можна перевіряти достовірність фактів, які публікують в ЗМІ та Інтернеті.

– Діяльність ВРУ VIII скликання оцінюю як перехідну від старого до нового. Від радянського до європейського. Про методи перевірки інформації та офіційні джерела, де можна знайти усі подані законопроекти я знав і раніше. Однак, мені дуже сподобалася наша дискусія і те, що ця тема залишається актуальною і після виборів, – говорить учасник тренінгу, студент Євген.

Учасники познайомилися з різними інтернет-ресурсами за допомогою яких можна перевіряти наскільки ефективно або неефективно працює апарат ВРУ та де знайти потрібну інформацію для аналізу його діяльності. Загалом, учасники гарно володіють інформацією, тому тренінг став доповненням та розширенням їхніх знань. 

***

Ужгород

До центру Закарпатської області завітали лідерки ГО “Центр підтримки молодих жінок” Наталія Жебрик та Юлія Копнінська. Вони опікуються молодими жінками ДніпропетровщиниАктивістки мали на меті познайомитися з подібними за напрямками роботи громадськими організаціями та експертними середовищами. Дискримінація жінок – це один з напрямів, який підтримує “Активна Громада” Ужгорода.

Команда влаштувала для гостей тематичні зустрічі з експерткою Проекту “Гендерне бюджетування в Україні” Мар’яною Колодій, під час якої спілкувалися про особливості впровадження гендерних аспектів в бюджетному процесі. Також зустрічалися з координаторкою Ресурсного центру “Справа Кольпінга в Україні” в Закарпатській області Анжелою Бабкіною, яка вже кілька років поспіль захищає й відстоює права внутрішньо переміщених осіб, зокрема на участь у  місцевих виборах. Тому, гості детально познайомилися з проектом “Голос жінки має силу” (Women Voices Count), що реалізовується в Ужгороді.

АГ Ужгород, обмін (3)

– Відвідати Ужгород було давньою моєю мрією. Діяльність нашої організації влучно перетнулася з тематиками роботи приймаючих організацій, тож було чим поділитися та чому повчитися. На тренінгу із визначення потреб населення ОТГ у соціальних послугах жваво обмінювалися досвідом. А піднявши тему гендерної рівності, знайшли точки дотику як в експертній, так і в проектній діяльності. Можу впевнено сказати, що місто закохало в себе і через архітектурну та природну красу, і через привітних та небайдужих особистостей, – підсумувала учасниця обміну Наталія Жебрик.

Наступного дня, активістки долучилися до наймасштабнішої у світі акції World Cleanup Day. Під час збору побутового сміття на берегах річки Уж, колежанки познайомилися з лідерами осередку Всеукраїнського молодіжного руху Let’s Do It! Марією Треліс, активісткою AuraAcademica Катею Гоблик. Загалом, під час акції 53 волонтера зібрали 50 пакетів (120л) сміття, з яких 35 пішло на вторсировину.

Також активісти поділилися секретами комунікаційної стратегії, яку застосували під час адвокаційної кампанії в межах захисту парку Перемоги від забудови. З особливостями фандрайзингу для проектів #Кірпічки.

***

Кам’янець-Подільський

В Кам’янці-Подільському кожної середи координатори ВІ “Активна Громада” виходять на Європейську площу міста, щоб поспілкуватися з громадянами на різні теми. Одна з головних тем – про депутатську недоторканість.

Координатори запитують у мешканців міста:
1. Що таке депутатська недоторканість?
2. Як ви вважаєте, навіщо вона першопочатково була потрібна?
3. Чи чули ви раніше про індивідуальне скасування депутатської недоторканості?
4. Чи знаєте ви країни, де немає депутатської недоторканості?
5. Чи знаєте, що передбачає новоприйнятий Закон про скасування недоторканості?
6. Як ви ставитесь до того, що Рада схвалила цей Закон?
7. Яких змін очікуєте?

камянець

– Про депутатську недоторканість знаю. Спочатку вона була потрібна, щоб захистити від переслідувань депутатів за їх політичні погляди. Однак, депутатська недоторканість не захищає депутата від відповідальності за порушення закону. Знаю, що у Нідерландах немає депутатської недоторканості. Чула про новий закон та ставлюся до цього позитивно. Сподіваюся, що він запрацює стосовно депутатів, які скоїли економічні та кримінальні злочини. Закон повинен бути стримуючим засобом для усіх депутатів, – розповідає місцева жителька Марина Миколаївна.

Багато учасників інфогодини висловили підтримку Закону про скасування недоторканості. Люди загалом добре обізнані у цьому питанні та стежать за новинами.

– Я не оптиміст з приводу того, що прийняли Закон про зняття недоторканості з депутатів, не думаю, що це принесе користь. Впевнений, що депутати знаходяться на такому “високому” рівні, що вони завжди знайдуть для себе таку нішу, яка допоможе їм уникнути відповідальності, – говорить учасник інфогодини Юрій Лягутко.

Люди охоче спілкуються та висловлюють свою думку з приводу зняття недоторканості. Більшість сприймають Закон позитивно, однак, як бачимо, є й скептичні думки з цього приводу.

***

Київ

Інститут “Республіка” разом з Громадським Радіо та “Укрінформ” провели вже третю “Академію політичної журналістики”. Головна мета “Академії” – навчитися правильно висвітлювати інформацію у передвиборчий та міжвиборчий періоди. “Академія” проходила 27-28 вересня у місті Києві. Учасників заходу представляли  різні регіональні медіа: журналісти з Миколаєва, Кропивницького, Черкас, Дніпра, Львова та Тернополя, Херсону та Острогу. Серед них були, як працівники радіо, так і працівники телеканалів та друкованих ЗМІ.

Журналісти, редактори, спеціалісти зі зв’язків з громадськістю, ведучі новин, кореспонденти, працівники інформаційних відділів, smm-ники та журналісти оглядачі – усі вони мали можливість не лише навчатися у досвідчених спікерів, але й обмінятися досвідом.

академія загальна

– Два дні, проведені в “Академії політичної журналістики” були дуже цікавими та насиченими. Ми обговорювали різні актуальні теми: дезінформація та пропаганда, політична реклама та “джинса”, робота журналістів у Донецькій та Луганській областях, етика у ЗМІ та захист прав журналістів. Щоб писати якісні матеріали кожному працівнику ЗМІ необхідно знати журналістські стандарти. Наші тренери поділилися з нами багатьма практичними кейсами, які допоможуть нам у подальшій роботі. Говорили ми і про те, що треба розвивати своє критичне мислення, щоб не потрапити у пастку маніпуляцій та фейків. Дякую Інституту “Республіка”, за такий корисний тренінг, – ділиться враженнями учасниця “Академії” Анна Тонг, кореспондентка “Бюро новин”.

В перший день учасники познайомилися з такими темами, як “Політична реклама та джинса” та “Як підвищити якість журналістських матеріалів”. Євгеній Якунов, керівник відділу публікацій “Укрінформу” розповідав учасникам “Академії” про маніпуляції, фейки, дезінформацію та російську пропаганду. Головною метою його виступу було пояснити, що для журналістів головне – це вміння критично мислити.

Анастасія Багаліка, ведуча програми “Громадська хвиля” та Тетяна Косянчук, ведуча програми “Київ-Донбас” розповідали про політичну рекламу та “джинсу”. їх виступ був наповнений різними практичними завданнями. Учасники розглядали різні матеріали: аналітичні статті, відео, новини, аналізували їх та шукали приклади “джинси”.

Насиченим стало спілкування учасників з Мариною Сингаївською, заступницею генерального директора “Укрінформу”. Пані Марина розповіла про журналістські стандарти та етику. Головними меседжами її виступу були: 1). фейсбук НЕ є джерелом інформації. Ми повинні брати інформацію на офіційних сайтах міністерств, організацій і т.д. 2). якість інформації завжди головніша за швидкість її подачі.

Важливою темою, яку ми не могли залишити остронь стала “Специфіка роботи в регіонах. Висвітлення роботи у Донецькій та Луганській областях”. Досвідом висвітлення новин зі Сходу України ділилася Валентина Троян, редакторка регіональної служби Громадського радіо. Особливу увагу Валентина звернула на перевірку інформації та роботу з джерелами.