Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» 

за період 15.08 – 30.08.2019

Останні два тижні серпня регіональні координатори ВІ “Активна Громада” готували мешканців українських міст та містечок до нового, осіннього сезону активних дій. По всіх куточках України проходили тренінги та інформаційні години, публічні консультації та акції. Наша команда зустрічає вересень з натхненням та новими цікавами ідеями, які направленні для підвищення рівня громадської участі у вирішені важливих питань.

***
Чернівці

26 серпня у ЧНУ імені Юрія Федьковича відбувся тренінг на тему: “Партії: що про них варто знати?”. Учасники заходу ознайомилися з історією та становленням політичних партій, подискутували стосовно переваг та недоліків виборчої системи України. Обговорили необхідність державного фінансування політичних партій, також, проаналізували, як депутати різних фракцій голосували за окремі законопроекти.

Під час тренінгу учасники визначилися з партійною ідеологією, яка їм найбільше до вподоби. Вони презентували свою ідеальну партію та розробляли її політичну програму. То, які ж вони, ідеальні партії очима чернівчан?

– Ідеальна партія повинна викликати у людей довіру, сповідувати свободу та підтримувати патріотичні настрої суспільства, пропагувати ідеї єдності України та формувати сильну економічну державу, – розповідає студентка Олена.

дайджест чернівці

– Проводячи ці тренінги ми бачимо, що дана тема не втрачає своєї актуальності. Чи то дорослі, чи то молодь немає різниці, усі активно долучаються до обговорення. Приємно, що українці почали усвідомлювати важливість знань та готові дізнаватися про діяльність політичних партій не лише перед виборами. А головне, ці тренінги показують учасникам, що телевізор не єдине джерело інформації, – розповідає комунікаційна менеджерка ВІ “Активна Громада” Ольга Данілова.

До прикладу, майбутній фахівець з міжнародних відносин, Дарина, презентуючи свою партію акцентувала увагу на багатовекторному розвитку України (потужна економіка, сильна армія, орієнтація на європейську співпрацю, збереження національної самобутності). Основна теза її програми «Всебічно розвинута країна – щасливі громадяни!». Більшості учасників сподобалася “її партія” та програма.

Учасники дійшли висновку, що ідеальною партія може бути тоді, коли вона відповідатиме інтересам виборців, а виборець має відповідати партійним ідеалам. Такий взаємообмін необхідний для функціонування дієвих політичних партій.

Тренінг проходив у межах проекту “Якісна інформація – якісний вибір”.

***
Львів

Команда Інституту “Республіка” відвідала фестиваль ZaxidFest, де презентувала ВІ “Активна Громада” на “Алеї громадських організацій”, що дало змогу познайомити учасників фестивалю з нашою діяльністю.

Гасло, яке ми обрали для представлення – “Будуємо активну громаду разом!”. Адже, зміни стосуються усіх і системні зміни можливі лише тоді, коли до них долучається велика кількість українців. Отож, не будьте байдужими – наш девіз. Саме його, ми перефразували і запропонували відгадати учасникам Zaxidfest, вирішивши наш кросворд. Давши правильну відповідь на 15 запитань учасники отримували ключовий вираз з двох слів і позначку від нашої організації. А значить, підвищували свої шанси на отримання подарунків від організаторів.

дайджест львів

– Я вважаю, що під час фестивалю ми попрацювали на славу. Кількість учасників, а головне якість відгаданих слів свідчить про те, що свідомість громадян по-троху змінюється на краще. Ми повинні і надалі невпинно працювати, аби досягти спільних із іншими ГО цілей – побудова демократичного суспільства та активних громад в різних куточках України, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Львові Юрій Недзельський.

Після вручення позначок учасникам, які впоралися з завданням наша команда розповідала про діяльність Інституту, про наші плани та вже здобуті результати. Також, активісти роздавали листівки та видання “Наші вісті”, де можна ознайомитися детальніше з ВІ “Активна Громада”.

***
Дніпро

11 серпня у місті Дніпро пройшла інформаційна година в межах проекту “Задай курс владі”. Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” не лише розповідав мешканцям міста про публічні консультації, але й цікавився про наявні проблеми місцевого розвитку. Публічні консультації – це метод проведення обговорення питань, що хвилюють містян за допомогою використання інструменту “Ваша думка”.

Ми Дніпро любимо, він у нашому серці. Однак є проблеми з благоустроєм. Порівняйте з Харковом, де чисто та парки дуже затишні, – розповідає Денис.

Дві мешканки Запоріжжя зазначили, що порівняно з їхнім містом у Дніпрі “все у порядку”, однак потрібно більше займатися благоустроєм. А ще, ці дівчата вважають, що слід посилити відповідальність за порушення правил дорожнього руху.

дайджест дніпро

Громадяни кажуть, що було б цікаво брати участь у житті міста шляхом долучення до публічних консультацій. Багато висловили сподівання, що скоро сайт “Ваша думка” буде використовуватися обласними та районними органами влади і в Дніпрі. Однак, існуватиме проблема з донесенням інформації до тих, хто міг би долучитися. Без ресурсів охопити багатьох мешканців у мільйонному місті доволі складно, тому варто працювати над методами поширення інформації, – розповідає регіональний координатор Дмитро Чернишов. 

У результаті, ми дізналися, що дніпрян хвилюють такі питання:

  • Хотілося б, щоб у місті будували хмарочоси як у великих мегаполісах;
  • У місті забагато безхатченків. Вони не хочуть працювати та, на думку мешканців, потребують втручання з боку місцевої влади;
  • Слід почистити озеро у парку ім. Л. Глоби, яке не чистили десь з середини 1980-х років.

Слід зауважити, що багато мешканців міста чули про публічні консультації та хотіли б використовувати цей інструмент для діалогу з місцевою владою.

***
Зіньків

23 серпня представниця Інституту “Республіка” та голова Батьківської сільської ради підписали Меморандум про співпрацю. Координаторка ВІ “Активна Громада” Зіньківшини успішно поєднала проведення тренінгу на тему публічних консультацій з налагодженням співпраці з сільською радою.

Підписаний Меморандум показує, що обидві сторони мають намір співпрацювати та здійснювати спільні заходи з метою залучення громадян до прийняття рішень на місцевому рівні. А також, співпрацювати задля визначення або впровадження пріоритетів розвитку села в різних сферах.

дайджест зіньків

Після місцевих виборів 2015 року Батьківська сільська рада зазнала багатьох позитивних змін. Багато з них вдалося реалізувати завдяки ентузіазму та небайдужості новообраного тоді сільського голови Іванченка Сергія Борисовича. Він людина сучасних поглядів, патріот свого села, має активну життєву позицію. Ми дякуємо йому за відкритість і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю з “Активною Громадою” Зіньківщини, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Лариса Мельник.

Сторони співпрацюватимуть шляхом обміну інформацією та у сфері організаційно-технічної підтримки проведення публічних консультацій, інформаційних кампаній тощо. Варто нагадати, що ВІ “Активна Громада” працює не лише для підвищення активності громадян, але й для їх долучення до вирішення суспільно-важливих питань та налагодження діалогу з місцевою владою.  

***
Скадовськ

У Скадовську команда ВІ “Активна Громада” не просто розповідала мешканцям міста про публічні консультації та їх користь, як для громади, так і для влади. Ми вирішили поділитися успішним досвідом проведення публічних консультацій та розповісти, як це працює в реальному житті, в українських містах.

Інформаційна година відбулася на площі біля Скадовського РБК. До прикладу, тема тижня у громадській газеті «Наші вісті»: «Запитай у громади: як публічні консультації змінюють міста». Тому, інфогодина була направлена на те, щоб якомога більше українських міст перейняли корисну практику використання публічних консультацій.

дайджест скадовськ

Публічна консультація – це простий та прозорий метод облаштування життя міст так, як того хочуть їх жителі, а не коли влада вирішує за громаду. У нас є громадські слухання – говорили одні мешканці, а інші одразу доповнювали, що вони ж проводяться для «галочки». Процес публічного консультування тривалий і для того, аби побачити результат, має пройти час. Однак, користь від проведення публічних консультацій зможуть відчути усі, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Валентина Пономаренко.

Вже є приклад 47 публічних консультацій, які проходять в багатьох містах України, 14 із них вже успішно завершено спільно з місцевими радами (міста Дрогобич, Рубіжне, Ужгород, Кам’янець – Подільський, Добропілля та інші). Публічні консультації стосувалися різних тем, різних рівнів залученості громадян та різних сфер життєдіяльності міст. 

Успішні історії та результати публічних консультацій викликають у місцевих мешканців бажання долучатися до вирішення проблем міста використовуючи цей інструмент.

Публічні консультації проводяться в межах проекту “Задай курс владі”, що реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту  (NDI).

***
Южне

23 серпня у  м. Южне відбувся тренінг «Публічні консультації: не зволікай – впливай!». Долучитися до тренінгу могли мешканці Южного та сусідніх населених пунктів. Серед присутніх були представники громадських організацій, комунальних підприємств міста, студенти, школярі та просто небайдужі громадяни.

Організатори розповіли про суть та особливості використання публічних консультацій за допомогою онлайн-платформи «Ваша думка». Звернули увагу присутніх на етапи підготовки до консультації, а також її проведення. До того ж, учасники ознайомилися з досвідом та успішними історіями використання публічних консультацій як у рідному місті Южне, так і в інших містах України, де впроваджений даний інструмент. Яскравими досягненнями у даному напрямку вирізняються міста Ужгород, Дрогобич, Кам`янець-Подільський, Добропілля, тощо.

Учасниками озвучили такі проблемні питання місцевого рівня:

  • Ідеальний колір бордюрів по вул. Гр.Десанту у м. Южному;
  • В яких місцях необхідно встановити громадські туалети у м. Южному?;
  • Чи необхідно змінювати назву міста Южного?;
  • Як облаштувати посадку у м. Южному з боку вул. Новобілярська?;

До кожного питання було запропоновано декілька можливих шляхів його вирішення. Учасники добре впоралися з поставленим завданням, презентуючи свої напрацювання.

дайджест южне

Під час заходу ми обговорювали деякі з існуючих інструментів прямої демократії та ті, які використовуються у м. Южному зокрема. Звернули увагу на такі інструменти громадської участі, як бюджет участі, збори громадян, громадські слухання, а також звернення громадян. Також, під час тренінгу, присутні мали можливість попрацювати у групах, формулюючи орієнтовні питання для публічних консультацій з можливими варіантами відповідей. Загалом, тренінг видався насиченим та цікавим, – розповідає координатор ВІ “Активна Громада” Андрій Коновалов.

Наприкінці заходу місцеві активісти, громадські діячі, відеоблогери Інна Полякова та Ілля Юрченко презентували проект «Соціальний експеримент. Южне». Інна, в рамках проекту, спробує вирішити соціальні проблеми у місті за допомогою громадськості, а Ілля – за допомогою влади. Проект стартує 26 серпня і триватиме протягом 4 тижнів.

Тренінг пройшов у межах проекту “Задай курс владі”, що реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту  (NDI).

 ***
Ужгород

В Ужгороді тренінг на тему «Публічні консультації» спільно провели регіональний координатор Інституту «Республіка» Микола Яцков та директорка Ресурсного центру зі сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич. Під час тренінгу учасники довідалися, як підготувати та організувати проведення публічних консультацій у громаді.

З вітальним словом виступила керуюча справами виконкому міської ради Олена Макара. Вона нагадала учасникам, що перші публічні консультації з використанням інтернет-ресурсу «Ваша думка» відбулися у травні минулого року. Тоді ужгородців запитали, які дерева варто підсаджувати поруч із каштанами на Київській набережній. 

Під час тренінгу учасники обговорювали питання цінності залучення громадян до прийняття рішень. Дискутували щодо ефективності застосування різних механізмів участі: громадські слухання, дорадчо-консультативні органи чи круглі столи. Визначили в яких випадках доречно застосовувати той чи інший інструмент.

Публічні консультації – корисний інструмент взаємодії влади та громади. Це досвід пошуку компромісів і балансів у простих питаннях, які викликають суспільний резонанс. Тему обговорення визначає міська влада тоді, коли є потреба отримати думки ужгородців. Аналіз проведених публічних консультацій дозволяє побачити настрої, потреби містян та, відповідно, ухвалювати кращі для громади рішення, – зазначив Микола Яцьков, регіональний координатор ВІ “Активна Громада”.

дайджест ужгород

Публічні консультації – це той інструмент взаємодії з громадськістю, за допомогою якого можна дізнатися думку ужгородців щодо тих проєктів, які міська рада планує реалізувати. Це дуже важливо у нашій діяльності. У співпраці з ВІ «Активна громада» нам вдалося запровадити цю ініціативу в Ужгородській міській раді. Результатом такої спільної роботи влади та громадськості стало отримання Ужгородом відзнаки Національного Демократичного Інституту за успішне впровадження інструменту публічних консультацій, – розповіла керуюча справами виконкому міської ради Олена Макара.

Також, учасники ознайомилися з досвідом департаменту міського господарства й управління містобудування та архітектури, управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради. Саме ці структурні підрозділи працювали з новим інструментом комунікації влади та громадськості – публічними консультаціями. На сьогодні в Ужгороді провели 8 публічних консультацій з різних питань життєдіяльності громади міста, в яких узяли участь майже 5,5 тисяч ужгородців.

Тренінг пройшов у межах проекту “Задай курс владі”, що реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту  (NDI).

***
Кропивницький

У Кропивницькому, 19 серпня, пройшов воркшоп “Лайфхаки по розбудові громад жінками ВПО”. Він присвячений тому, як жінки – переселенки змінюють життя громад на Кіровоградщині. Захід відбувся за сприяння ГО “Асоціація Громадські Ініціативи” та Українського Жіночого Фонду. Фасилітатором воркшопу виступив регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Анатолій Стоян.

Воркшоп пройшов насичено та активно. Своїми ідеями та лайфхаками поділилися активні мешканки міста Тетяна Артеменко та Леся Міронова.

дайджест кропивницький

З 2014 року життя цих жінок та їх родин змінила війна. Вони разом зі своїми сім’ями вимушені були залишити рідні домівки. З тих пір цих громадян називають ВПО. Але активна вдача спонукала їх до участі в суспільному житті за новим місцем проживання. Вони подають конкретні пропозиції для вирішення проблем, зокрема про те, що вже настала пора рятувати річку Інгул в Кропивницькому (ініціаторка Анна Макада, ГО “Квітень – 2014” ) та Олена Сітнікова зі своєю ідеєю “Село Могутнє – без сміття”, – розповідає Анатолій Стоян, координатор ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому. 

Учасникам публічного заходу подякувала за активну життєву позицію та внесок у розбудову громадянського суспільства в регіоні головний спеціаліст управління комунікацій з громадськістю Кіровоградської ОДА Олександра Сухенко.

***
Київ

23 та 24 серпня, до Дня Незалежності, відбулася всеукраїнська акція “Намалюй, якою ти бачиш Україну через 5 років”. ВІ “Активна Громада” закликала українців креативно привітати країну з днем народження. Учасники могли помріяти та намалювати, якою буде Україна через 5 років. Суть акції полягала не лише в малюнку чи привітанні, а в тому, щоб люди побачили, що всі бажання реальні, особливо, якщо докладати максимальних зусиль до їх реалізації.

Акція проходила в 25 містах України на центральних площах міст. Загалом, участь в акції взяло близько 1000 осіб. Малювати побажання було цікаво як дітям, так і дорослим. Було приємно бачити, що українці долучаються до акції сім’ями та заохочують дітей любити свою Батьківщину.

запоріжжя6

Мапа України з побажаннями до Дня Незалежності України, м. Запоріжжя. 

До акції, що проходила у столиці долучилося немало іноземців. Вони не лише малювали та писали побажання Україні та українцям, але й цікавилися, як у нас справи.

Аналіз малюнків показав, що ж найбільше очікують українці та над чим хочуть працювати в наступні 5 років. Не важко здогадатися, що на першому місці слово “Мир” у всіх містах, на всіх мапах України. Питання війни на Сході України та повернення Криму залишається найважливішим для українців з різних куточків нашої Батьківщини.

Бажали, також, мудрості, єдності, розуму, прагненні до справедливості. У Запоріжжі бажали один одному любові, натхнення, вміння радіти та дякувати, впевнено дивитися у майбутнє та бути відповідальними! Маленькі дітки малювали квіти показуючи таким чином, що вони бачать свою землю квітучою, а значить щасливою та заможною.

зіньків2

Хлопчик з татом малює побажання Україні під час акції у м. Зіньків (Полтавська область).

Для багатьох українців День Незалежності – це довгоочікуване, але сумне свято. Цього дня згадують війну на Донбасі, яка триває вже не один рік та анексований Крим. Тому, привітання зі святом овіяні сумом, але з надією на краще майбутнє! Полтавчани бажали Україні сил у боротьбі, правди, миру й злагоди, незгасимого оптимізму всьому українському народу, щоб наша країна стала кращою, чистішою, – розповідає координаторка ВІ “Активна Громада” Лілія Гарбузюк.

Кам’янчани бажають та очікують, що Україна буде сильна, самодостатня та демократична. І в Криму та на Сході знову будуть майоріти синьо-жовті прапори. А лелеки принесуть нам у дзьобках ще багато маленьких українців.

Малюнки українців з різних куточків нашої держави показують, що усі ми прагнемо одного – щастя для нашої Бтьківщини. І головне, усі ми готові діяти, щоб зробити Україну кращою, розвивати та розвиватися разом з нею. Ми впевнені, що наступні 5 років будуть визначальними, адже ми щороку стаємо більш активними та розуміємо, що зміни залежать від кожного з нас.

Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».

Примітка. Проект «Якісна інформація – якісний вибір» реалізовується Інститутом «Республіка» в партнерстві з Громадським радіо за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.