Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» 

за період 01.08 – 15.08.2019

Хоча серпень період відпусток та відпочинку наші регіональні координатори не збавляли свого ритму роботи та були активними, як завжди. Ми навчали інших проводячи тренінги та інформаційні години, а також навчалися самі.

***

Київ

Місяць розпочався з проведення “Школи координаторів ВІ “Активна Громада”. Захід тривав 4 дні та був меганасиченим. Це не лише навчання чомусь новому, але й багато неформального спілкування та ігри для командоутворення. Учасники приїхали до Києва з усіх куточків України та працювали, як єдина команда.

Обговорили багато питань, які стосуються інформаційної політики:

– засоби та методи поширення інформації;

– аналіз даних, які ми отримуємо під час спілкування з громадянами;

– історії успіху, як дієвий механізм підвищення рівня активності громадян;

Вони поспілкувалися з головою правління Інституту “Республіка”, правозахисником Володимиром Чемерисом. Обговорили досить важливу для нашого суспільства тему “права людини та толерантність, як базові елементи в комунікації”. Говорили про те, як правильно управляти процесами на місцях для того, щоб підвищувати якість отриманих результатів та, як залучати і мотивувати волонтерів. З письменницею, Альоною Нойвілль розглядали фентезі, як метод зацікавлення активістів і спробували написати свою, коротку фентезі історію.

67621322_374423876530629_5310185925689475072_n

Розвиваючі та насичені чотири дні в Києві! Права людини; цілі – стратегічні та тактичні; як триматися перед камерою; яке місце займає невербальна комунікація та багато іншого. Було надзвичайно круто! Страйкбол, де була потужна командна гра – це все Школа координаторів «Активної Громади» від Інституту «Республіка». Подяка організаторам та всім хто був поряд ці чотири дні – саме Ви зробили їх незабутніми, – ділиться враженнями учасниця Наталія Головач.

Приємним сюрпризом стала гра на командоутворення та неформальне спілкування. Учасники поділилися на команди та грали у страйкбол, поки інші, готували смачну вечерю на природі.

За допомогою Ірини Хоменко, професорки та завідувачки кафедри логіки, КНУ імені Тараса Шевченка ми дізналися правила успішного публічного виступу. Практичним завданням для учасників було відзняти власне коротке відео зі зверненням. Аналіз цих відео допоміг побачити сильні та слабкі сторони кожного під час публічних виступів.

Ірина Семенова та Ірина Гилюк розповіли про методи залучення ширшої аудиторії громадян до публічних консультацій. Це ті методи, якими ми користуємося щодня. Але ми звикли, що соціальні мережі годяться для розваг і часто втрачаємо можливість використання їх для нашої роботи.

Навчання вийшло неймовірно активним та цікавим. Чекаємо на нові зустрічі.

***

Рівне

У Рівному, не зважаючи на завершення виборчої кампанії, продовжують говорити про полтичні партії. Наталія Малиновська (координаторка ВІ “Активна Громада” м. Рівне) та Наталія Головач (комунікаційна координаторка) під час тренінгу “Політичні партії, що про них варто знати” розповідали про:

  • чим займаються українські політичні партії після виборів;
  • яким є державне фінансування політичних партій та яким воно повинно бути;
  • що таке депутатські фракції та групи;
  • чи потрібні гендерні квоти;
  • між якими партіями можлива коаліція.

КАГ, партії, рівне

Впродовж виборчої кампанії ми проводили засідання Клубу “Активної Громади” на тему політичних партій. Під час дискусій торкалися питань про політику партій після виборів. Саме тоді помітили, що теми після виборчого періоду не менш актуальні. Жваві дискусії впродовж засідання тільки підтвердили, що цій темі варто приділяти більше уваги. Тому, ми готуємо багато цікавої інформації для наступних засідань “Клубу”, – розповідає регіональна координаторка Наталія Малиновська.

Важливим питанням стало державне фінансування партій, яке розпочалося з 1 липня 2016 року. Після дострокових виборів до парламенту державне фінансування будуть отримувати політичні партій, які отримали більше ніж 2% голосів виборців. Також, учасники звернули увагу на необхідність гендерних квот. Адже, за законом «Про політичні партії в Україні» 10% від щорічного фінансування політичних партій ділиться пропорційно між парламентськими партіями, які дотрималися гендерної квоти. Водночас, в Україні не передбачено санкцій за недотримання квот.

Тренінг проходив в межах проекту «Якісна інформація – якісний вибір».

***

Кропивницький

У Первозванівській сільській ОТГ вперше стартувала перша публічна консультація. Місцева влада вирішила порадитися з мешканцями та дізнатися, який захід вони очікують на День Незалежності України? Відповідно, регіональний координатор, Анаталоій Стоян, працював над поширенням інформації серед мешканців ОТГ та в місті Кропивницький про публічні консультації.

Публічні консультації, на жаль, не так поширені в Україні, як в Європейських країнах. Однак, наша команда постійно проводить інформаційні години для підвищення обізнаності та залучення громадян до прийняття рішень.

67962898_935680526771091_4768213670578618368_n

Мешканці Кропивницького могли дізнатися про переваги, які може дати публічна консультація, як для місцевої влади, так і для громадян. А саме, місцева влада має змогу отримати думку населення з приводу важливих питань для прийняття найкращого рішення. Громадяни можуть долучатися до обговорення та впливати на рішення влади.

Також, гарним методом, що допомагає привертати увагу громадян є розповіді про вже проведенні консультації у різних містах України та Кіровоградській області, зокрема. До прикладу, історія проведення публічної консультації у Первозванівській ОТГ показує, як легко відправивши свою відповідь за посиланням: https://vdmk.org/3854 можна обрати найбільш очікуваний захід на день Незалежності України в Первозванівській сільській ОТГ?:

1. Виставку декоративно – ужиткового мистецтва.

2. Святковий концерт місцевого колективу.

3. Святкову дискотеку.

Он-лайн інструмент “Ваша думка”, який використовується під час проведення публічних консультацій дає можливість швидко обирати та швидко обраховувати результати. Долучайтеся! Публічна консультація триває до 21 серпня.

***

Скадовськ

Жителі міста Скадовськ мали можливість навчитися, як “плавати в інформаційному морі”, точніше як в ньому не потонути. Часто наш інформаційний простір наповнений фейками, пропагандою, замовними матеріалами. Читаючи інформацію з інтернету важливо вміти аналізувати її та перевіряти подані дані.

Під час тренінгу “Інформаційна гігієна”, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Валентина Пономаренко разом з учасниками розглянула питання про правдивість інформації та чи вартує така інформація уваги? Дізналися, як правильно порівнювати заголовок та зміст статті, відомості про автора та джерела отриманої інформації.

скадовськ

Тренінги на тему інформаційної гігієни не перестають бути актуальними. Можливо, згодом, щось подібне будуть вивчати у школах, адже техніка, інтернет та інформація нікуди не подінуться з нашого життя. А методи обдурювання людей та поширення неправдивої інформації будуть удосконалюватися. Тому, такі тренінги відвідують люди різного віку, як молодь, так і старше покоління. Вони з цікавістю слухають матеріал, а під час практичних вправ вишукують в інтернеті різні типи новин. Вчаться на практиці знаходити фейки, ботів, чорний піар. Вміти фільтрувати інформацію – важливо, – розповідає регіональна координаторка Валентина Пономаренко.

Під час роботи у групах виконували вправу про рекламу і критичне мислення. Звернули увагу на якість рекламної продукції в виборчих перегонах, якої реклами було занадто, а яка реклама просто дратувала виборців. В результаті учасники навчилися розпізнавати ботів, тролів та фейки, а також взяли за правило дотримуватися інформаційної гігієни, користуючись інтернет ресурсами.

Тренінг проходив в межах проекту «Якісна інформація – якісний вибір».

***

Львів

8 серпня, у Львівській міській раді, в рамках співпраці ВІ “Активна Громада” у м. Львів та відділу громадського партнерства відбувся тренінг стосовно публічних консультацій. Тренінг пройшов під мотивуючою назвою “Публічні консультації: не зволікай – впливай!”.  Адже, публічні консультації дають можливість органам влади, які приймають рішення, чути думку громадян стосовно існуючих проблем.

Учасники під час тренінгу дізналися про різні інструменти громадської участі, саме:
– Електронні петиції, звернення громадян;
– Бюджет участі;
– Громадські слухання;
– Збори громадян;
– Громадські обговорення;
– Участь у засіданнях депутатських комісій та сесіях ради;
– Публічні консультації.

тренінг ПК Львів

Думаю, що ми змогли донести до влади основні меседжі на користь впровадження та реалізації публічних консультацій із широким залученням громади міста. Акцентували увагу на використанні всіх можливих каналів зв’язку: від інформації на сайті міськради, у ЗМІ та соцмережах до проведення щотижневих інформаційних годин. Також, корисною є практика відвідання закладів із великою кількістю людей та розміщення оголошень у ЦНАПах, транспорті, роздача інформаційних буклетів на вулицях. Я переконаний, що завдяки публічним консультаціям ми зможемо вирішувати важливі проблеми міста разом, залучаючи якомога більше громадян до цього процесу, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Юрій Недзельський.

Процес вирішення проблем за допомогою публічних консультацій є дієвим та корисним для усіх сторін, що беруть у ньому участь. Сподіваємося, що цей інструмент громадської участі будуть частіше використовувати для прийняття рішень.

***

Кам’янець-Подільський

15 серпня координатори ВІ “Активна Громада” провели тренінг “Публічні консультації: не зволікай – впливай!” у Кам’янець-Подільському районі на Хмельниччині. Учасники, які прийшли до Жванецької сільської ради мали змогу дізнатися про публічні консультації. Захід відвідала запрошена експертка, консультантка з комунікацій проекту “ПУЛЬС” при Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України Анна Сіра.

Під час тренінгу В’ячеслав Полятинчук, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” розповів про поняття “публічних консультацій” у контексті розвитку локальної демократії та впровадження в ОТГ інструментів участі. Анна Сіра наголосила, що публічні консультації – це процес комунікацій між органами державної влади та громадянами (зацікавленими сторонами). В результаті обидві сторони стають поінформованими про різні перспективи та пропозиції, щодо вирішення певного, чітко окресленого питання, а громадяни отримують можливість впливати на зміст рішень, що їх ухвалюють органи влади. Також, розглянули відмінності публічних консультацій від громадських слухань та інших інструментів участі громадян. 

67912779_491739014731246_5892403918444429312_n

Згодом, учасники детально розглянули процес запуску публічних консультацій, який включає декілька етапів. Було окреслено основні вимоги до організації процедури, а також до формулювання меседжів, які будуть виноситися на розгляд громадян.

Особливу увагу приділили перевагам методу публічних консультацій для представників влади та з точки зору громадян. Було зазначено, що впровадження такого інструменту може позитивно вплинути на рівень довіри громадян до місцевої влади та сприяти розвитку місцевої демократії. Це допоможе налагодити стосунки громадських активістів та муніципалітету заради ефективного прийняття рішень, щодо життя громади.

На завершення, присутні пропонували теми, які могли б стати питаннями для обговорення з громадянами у рамках публічних консультацій. За основу було взяти практику напрацювань інших країн та громад України, а також досвід Кам’янця-Подільського, який уже двічі користався інструментом публічних консультацій. Також, учасники ознайомилися із роботою сервісу «Ваша думка», за допомогою якого можна проводити публічні консультації в електронній формі та через смс-повідомлення.

 ***

Суми

Біля Центру надання адміністративних послуг комунікаційна координаторка Солодуха Марія спілкувалась з містянами на тему “гострих проблем” міста, які можна вирішити шляхом публічних консультації. Під час спілкування Марія провела невеличке опитування, щоб зрозуміти, що відомо сумчанам про публічні консультації. Вона також дізналася, чи знають люди про методи, якими громадяни можуть впливати на прийняття владних рішень та комунікувати з владою.

суми

Перш за все містян турбує стан доріг біля під’їздів будинків, а точніше їх відсутність. Другою в рейтингу проблем стали дитячі майданчики “радянських часів”. Батьків не влаштовують гойдалки з ледь тримаючими мотузками та відсутність лавочок, та смітників в таких місцях. А от третя проблема була здивуванням. Цитата громадянина, який нещодавно повернувся з Канади: “Перше, що необхідно змінити – це свідомість. Як навчити людей змінюватись та змінювати все навколо себе? Відповіді так і не знайшли. “Тому і з владою не виходить комунікувати”, – відповів громадянин.

Щодо публічних консультацій, то більшість респондентів жодного разу не чули про такий спосіб комунікації між владою та громадою. Але після спілкування, вважають, що саме так можна впливати на благоустрій міста і даний інструмент буде ефективним та дієвим.

***

Ужгород

13 та 14 серпня 2019 року у громадському просторі 2 Ужгородської бібліотеки проходили засідання Клубу “Активної Громади” міста Ужгорода. Учасники обговорили питання, що стосуються діяльності політичних партій та їх роль у побудові діалогу з громадянами на різних рівнях. Говорили, також, про те, чим партії відрізняються від комерційних фірм та громадських об’єднань. І чому важливо формувати порядок денний не тільки депутатів, але й партійних центральних офісів.

Тема “Політичні партії: що варто про них знати” актуальна й досі. Як показують результати тренінгів, про діяльність партій після виборів люди знають не багато, але їх цікавить ця інформація. Тому, ми й надалі інформуватимемо населення, – розповідає регіональний координатор Микола Яцков.

ужгород

Не залишили без уваги й питання, що стосуються інформаційної гігієни. Учасники довідалися кому належать основні телеканали країни та хто їх утримує. Не менш важливим було дізнатися, що за кошти платників податків утримується “Суспільне ТБ”, яке зобов’язане надавати збалансовану та правдиву інформацію телеглядачам.

Вчилися розпізнавати ботів, тролів та фейкові новини. Зрозуміли важливість аналізу та перевірки інформації, тому взяли собі за правило ретельно перевіряти джерела інформації та звертати увагу на незаангажованість автора перевіряючи факти.  

Наша команда працює аби українці знали більше про методи впливу на владу та долучалися до вирішення суспільних проблем. Думка кожного з вас важлива. Будьте активними!

Тренінг проходив в межах проекту «Якісна інформація – якісний вибір».

Примітка. Проект «Якісна інформація – якісний вибір» виконується Інститутом “Республіка” в партнерстві з Громадським радіо за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews.