Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» 

за період 15.07 – 02.08.2019

Регіональні команди ВІ “Активна Громада” традиційно провели інформаційні години, під час яких обговорювали з мешканцями міст нагальні питання. Інформаційні години – це вже звичні для нас щотижневі зустрічі, які відбуваються у визначеному місці та у визначений час. До обговорення можуть долучатися усі зацікавлені люди та просто перехожі.

В першій половині місяця інформгодини були присвячені аналізу програм політичних партій, усвідомленому вибору депутатів та очікуванням від парламентських виборів. Друга половина липня принесла нам обговорення питань, які на думку жителів потрібно вирішити застосовуючи публічні консультації. Також, наші координатори поцікавилися враженнями людей від парламентських виборів, що вони думають про новообраних депутатів? Не залишилося без уваги і питання про важливість контролю за діяльністю народних депутатів України.

інфогодини

Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка».

***

м. Кам’янець-Подільський

Представники ВІ «Активна Громада» Кам’янця-Подільського успішно поєднали презентацію проекту «Статут міста у форматі коміксу» з налагодженням співпраці з місцевими ЗМІ. 31 липня команда, яка працює над виготовленням креативного статуту провела ознайомчу презентацію, під час якої розповіла про проект, його основні завдання та очікуваний результат.

Статут – це важкий для розуміння, нормативний документ. Тому, ініціатори проекту довго шукали відповідь на питання “як зробити статут міста цікавим та легким для молоді”? Виготовлення статуту у форматі коміксу-манга стало креативним та дієвим рішенням, яке попередньо використало місто Хмельницький.

Успішний досвід вирішили запровадити і в Кам’янці-Подільському. Команда надрукувала 500 примірників  статуту, які будуть поширені серед школярів та молоді міста. Щоб ознайомити більшу кількість кам’янчан з проектом, у новинах місцевого телебачення покажуть сюжет про “Статут”.

Кам_ПОд.статут

Невеличка книжечка, яка потрапить до рук мешканців міста допоможе їм ознайомитися з основними тезами статуту. Інформація подана легко, у форматі малюнки-комікси, з визначними локаціями нашого міста. У нас немає мети надрукувати повністю статут у форматі коміксу. Ми хотіли таким креативним підходом зацікавити молодь та показати, що такий документ у нашому місті існує, – розповідає регіональний координатор Інституту «Республіка» В’ячеслав Полятинчук.

Проект реалізовується Агенцією сталого розвитку (АСТАР) за підтримки ВІ “Активна Громада” та Національного Демократичного Інституту. Макет статуту розроблено креативною агенцією «Рута-дизайн» та надрукований він на переробленому папері, що надає проекту еко-спрямування.

***

м. Івано-Франківськ

В Україні публічні консультації не такі популярні, як в інших європейських країнах. Однак, наша команда робить усе, щоб підвищити активність громадян та їх обізнаність у сфері публічних консультацій. 30 липня, наші координатори спілкувалися з Франківчанами та дійшли висновку, що окрім озвучених раніше ключових проблем міста, з’явилися нові. Попередньо, містян найбільше хвилювало незадовільний стан доріг та непристосованість міста до людей з інвалідністю. 

Цього разу звертали увагу на такі проблеми, як необхідність ремонту фасадів старих будинків, аварійних балконів та вирішення питання забрудненості вулиць. Не менш важливим для франківчан є недостатність дитячих майданчиків у центральній частині міста та неналежний догляд за існуючими майданчиками, відсутність прив’язки нових майданчиків до віку дітей та їх безпечність. 

Франикдайджест15-31.08

Багатьох хвилює проблема браку парко-місць у Івано-Франківську. Наслідком цього є порушення водіями законодавства, адже вони змушені паркуватися на тротуарах і газонах, бо іншого виходу просто немає, – розповідає місцева жителька Олена.

Особливістю інформгодини стала участь восьмирічної мешканки Івано-Франківська. Дівчинка зацікавилася опитуванням. Ось, що вона розповіла нашій координаторці:
1. Дитячі свята, які відбуваються у місті нудні та нецікаві.
2. У місті будується багато будинків, але вони не зручні для мешканців, особливо для тих, які вже живуть у збудованих навпроти будинках. Їм закривають сонечко…
3. Деякі велосипедні доріжки займають багато місця. Вони більші за пішохідну частину.

Можна завершити відомою приказкою: “вустами дитини говорить істина”. Те, що дорослі не помічають, діти сприймають, як порушення природного стану речей. Віримо, що нас чекають лише позитивні зміни, особливо коли бачимо таке підростаюче покоління. 

***

м. Чернівці

У передвиборчий період ми часто проводили обговорення, що стосувалися медіаграмотності громадян: “Як не потонути в “інформаційному морі” та відрізняти правду від брехні?”. Після парламентських виборів, на жаль, це питання не стало менш актуальним. Тому, координатори ВІ “Активна Громада” у Чернівцях вирішили продовжити спілкування з містянами на тему “Інформаціної гігієни виборців”.

Для того, аби протидіяти пропаганді в сучасному світі необхідно вміти її виокремлювати. Не секрет, що Україна надовго потрапила в лещата інформаційної війни. Але наше небажання вникати в суть новин часто “чіпляє” нас на гачок кремлівської машини. Фейки поширюються у декілька разів швидше, ніж правдиві відомості, тому кожен громадянин просто зобов’язаний фільтрувати інформацію, – підсумовує регіональна координаторка Інституту “Республіка” Інна Пашанюк.

Поняття “фейк” та “пропаганда” широко відомі українцям, але їх часто плутають. Найбільш обізананими у цій сфері є молодь, зокрема студенти. Це й не дивно, бо саме молодь є активними користувачами соцмереж, де можна зустріти найбільше фейкових новин. До обговорення долучилося 23 мешкаці Чернівців. Вони дізналися про основні ознаки фейків, як перевіряти інформацію на правдивість та хто в Україні професійно займається викриттям фейків. 

чернівці

Раніше я відчувала на собі вплив пропаганди, але ніколи не замислювалася над серйозністю проблеми. Це цікаві дані, думаю, вони мені точно знадобляться в житті. У майбутньому я намагатимуся бути більш розбірливою щодо новин, – розповіла молода мама Катя.

***

м. Кропивницький

Мешканці Кропивницького, 30 липня, дискутували, якою повинна бути взаємодія між громадами та владою. Регіональний координатор Інституту “Республіка” Анатолій Стоян спілкувався з містянами про основні інструменти такої взаємодії. Зокрема, говорили про публічні консультації та їх застосування, яке допомагає посадовцям почути думку людей при прийняті важливих для міста рішень. Місцеві жителі, в свою чергу, отримують можливість долучатися до управління місцевими справами.

Кропивницький

У нашому місті є багато проблем, зокрема, не реконструйованою залишається набережна річки Інгул, відсутність велодоріжок, центральна площа міста залишається без пам’ятника. З цих та інших питань можна було б провести публічні консультації. Однак, теперішній діалог міської влади та громади нас не задовольняє. Як і раніше, питання розвитку міста приймаються в службових кабінетах, за зачиненими дверима. Ми часто не знаємо, як впливати на рішення влади, – розповідає місцева жителька Євгенія.

Більшість мешканців, які долучилися до спілкування висловили готовність брати участь в обговореннях та публічних консультаціях.

***

м. Дніпро

У Дніпрі, 19 липня, відбулися тренінги “Прозорі вибори: як активні громадяни можуть слідкувати за дотриманням законів і принципів” та “Інформаційна гігієна виборця”. Тренінги допомогли учасникам дізнатися, як моніторити інформацію та як стежити за дотриманням законодавства під час виборів.  

Шкода, що звичайні громадяни погано обізнані у питаннях медіаграмотності, інфогігієни, протидії фейкам. Це дозволяє маніпулювати більшістю громадян, – переконує голова ГО “Молодь Дніпра” Сергій Таран.

Розглядали порушення під час проведення виборчих кампаній з боку кандидатів/виборців та відповідальність за ці порушення. Гостру дискусію викликало питання “яким чином звичайні громадяни можуть слідкувати за дотриманням законності виборчого процесу?”. Загалом, важко мотивувати людей прийти на виборчі дільниці та проголосувати. Задача тренінгу мотивувати громадян не лише голосувати, а й захищати чесні результати виборів. 

Тренери ділилися з учасниками власним досвідом спостереження за виборами протягом 2012-2019рр., аби показати, що це обов’язок кожного. Розглянули, також, різні сценарії можливих порушень на виборах та граючи у тематичні ігри, відпрацювали алгоритм реагування на порушення.

Дніпро

Під час другого тренінгу учасники дізналися, що таке фейки, хто замовляє політичну “джинсу”, як фільтрувати власний інформаційний простір.

Я навіть про все це не замислювався раніше. Просто читав новини в інтернеті. Навіть не уявляючи, як правильно їх сприймати та моніторити  – реагує активіст Володимир Бабчак на необхідність перевіряти і уточнювати інформацію в інтернеті.

Обговорили методи перевірки інформації в інтернеті та ЗМІ на достовірність. Практичні кейси допомогли простежити, як впливає поширення недостовірної інформації на волевиявлення виборців.

***

м. Зіньків (Полтавська область)

17 липня, у відділі освіти Зіньківської райдержадміністрації, в рамках Клубу «Активної Громади» відбувся тренінг на тему: «Партії: що про них варто знати?». Захід мав на меті обговорити суть та ідею політичних партій, дізнатися про створення та діяльность партій в Україні. У першій частині заходу учасники обговорили шляхи формування політичних партій та умови виникнення сучасних масових партій.

зіньків

Тренінг дуже інформаційний та корисний. Ми не лише поговорили про те, як партії діють в Україні, але й мали змогу порівняти наші партії з іноземними. Я отримала сьогодні інформацію, яка допоможе мені 21 липня зробити свідомий вибір. Дякую!, – ділиться враженнями учасниця тренінгу Ніна.

Учасники тренінгу спробували зобразити ідеальну партію та її виборця, визначити основні програмні засади. Завершуючи вправу ми дійшли до висновку, що виборець повинен відповідати партійним програмним засадам і навпаки, партія має відповідати інтересам виборців. Лише за таких умов між ними буде порозуміння. Далі учасники дискутували про виборчі системи, обговорювали питання державного фінансування політичних партій в Україні і за кордоном.

Підсумували тренінг міркуваннями на тему: «Вибираючи політичну партію для голосування я буду звертати увагу на …». Відповіді учасників нас дуже порадували, адже більшість учасників повідомили, що звертатимуть увагу на програми партій, попередню діяльність її членів та “реальність” їх обіцянок. 

***

м. Скадовськ (Херсонська область)

19 липня відбулося засідання Клубу “Активної Громади” на тему «Парламентські вибори 2019 та аналіз передвиборчих програм політичних партій та кандидатів». Розпочали засідання з обговорення базових речей, а саме повноваження та обов’язки депутатів Верховної Ради.

Приємно, що усі учасники добре розуміють, що таке програма політичної партії, для чого вона створюється та навіщо аналізувати програми кандидатів в депутати ВРУ. До того ж, у ході тренінгу, ми почули думки учасників про пріоритетні кроки, які має зробити “партія” чи кандидати після того, як потраплять у Раду.

скадовськ

Друга частина заходу була практичною. Учасники працювали у групах та «наосліп» аналізували програми політичних партій за відповідним алгоритмом. З тексту програм були прибрані згадки про політичні сили, що дозволило зберегти максимальну об’єктивність під час читання.

Учасники зазначили, що у тексті бракує конкретної інформації щодо досягнення поставлених партіями цілей; складно було визначитись, чи відповідають програми реальним можливостями депутатів.

***

м. Рівне

Регіональні осередки Інституту “Республіка” продовжують налагоджувати співпрацю з місцевими організаціями. Координаторка з міста Рівне Наталя Малиновська та Алла Негрей, директорка Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вториної правової допомоги (БВПД), 25 липня, підписали меморандум про співпрацю.

рівне

Ми налагоджуємо співпрацю з місцевими організаціями різних напрямків і ми завжди відкриті для роширення контактів з організаціями міста та області. До підписання меморандуму ми співпрацювали з центром БВПД декілька місяців. Наша співпраця полягала в обміні ідеями та взаємодопомога в проведенні заходів. Ми дякуємо Олександру Бикову, провідному спеціалісту Рівненського місцевого центру БВПД, який став ініціатором підписання меморандуму. Також ми співпрацюємо з Рівненським регіональним центром БВПД. Сподіваємось, що це дозволить поглибити нашу співпрацю та підвищувати активність мешканців міста Рівне, – розповідає комунікаційна координаторка Наталія Головач.

Метою підписання меморандуму є здійснення спільних заходів задля залучення громадян до прийняття рішень на місцевому рівні. Ми продовжуємо застосовувати інструменти участі та інформувати громадян, щодо їхнього права на безоплатну вторинну правову допомогу.

***

м. Хмельницький

Наші регіональні координатори з м. Хмельницького дуже креативні та знають, як зацікавити громадян і створити дружню атмосферу. Саме тому, для обговорення теми “Інформаційна гігієна виборця” вони обрали формат тренінг-пікнік, який провели у парку ім. Т. Г. Шевченка, 18 липня. Літо, свіже повітря, смачні фрукти, усе це налаштовує на позитив та сприяє генеруванню крутих ідей.

Хмельницький1Мені дуже сподобалося, бо я не брала участь у таких заходах раніше. Це більше нагадувало не навчання, а спілкування у дружньому колі. Ми отримали багато інформації, хоча й не сиділи за партами, обговорювали важливі питання і відчували себе у колі однодумців. Я з радістю братиму участь у подібних заходах, ділиться враженнями учасниця тренінгу.

Тема інформаційної гігієни не перестає бути важливою. Як не заплутатись в новинах, як не “попастися” на фейк та не поширювати його, як перевіряти джерела інформації – все це обговорили під час тренінгу.
Разом з учасниками розглянули поняття “пропаганди” та ознаки фейкових нових, як перевіряти новини та яким ресурсам можна довіряти.
Окремим блоком тренінгу стала перевірка діяльності партій, депутатів, кандидатів у депутати. Розповіли про ресурси, що допомогають відслідковувати діяльність народних обранців.
Тренінг проведений за допомогою та участі нашого постійного партнера – Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області.